Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Domek modułowy jako nagroda w konkursie? To oszustwo!
Post w mediach społecznościowych jest przykładem scamu.
Fot. Facebook.com
Domek modułowy jako nagroda w konkursie? To oszustwo!
Post w mediach społecznościowych jest przykładem scamu.
Fake news w pigułce
- Na Facebooku pojawił się post, który zachęca do zarejestrowania się na stronie internetowej, aby rzekomo odebrać nagrodę w postaci domku ogrodowego.
- Wiadomość jest jedynym postem na omawianym profilu, nie ma w nim informacji o tym, kto organizuje konkurs, nie ma też jego regulaminu.
- Linki, które mają odsyłać do formularzy pozwalających na odbiór nagrody, mają na celu wyłudzanie danych bądź zainstalowanie złośliwego oprogramowania. Takie działanie nosi nazwę „scamu”.
W mediach społecznościowych pojawia się wiele postów, których celem jest wyłudzenie danych od użytkowników. Należy do nich także post na profilu Domki Ogrodowe Pl.
„GRATULUJEMY tym z Państwa, którzy otrzymali ode mnie oficjalny komentarz ze słowem »wygraj«” – możemy przeczytać we wpisie. Aby otrzymać nagrodę, użytkownicy powinni wykonać trzy proste kroki, w tym zarejestrować się na podlinkowanej stronie. Takie treści wykorzystywane są przez oszustów, aby np. wyłudzić dane od użytkowników Facebooka. Omawiany post został skomentowany ponad 620 razy, a udostępniło go dalej ponad 510 użytkowników.
Post o „wygranej” jest jedynym na profilu Domki Ogrodowe Pl
Jeśli wejdziemy na profil, na którym pojawiła się informacja o „wygranej”, można zauważyć, że jest tam tylko jeden opublikowany post. Nie ma w nim informacji o tym, kto jest organizatorem konkursu ani nie ma jego regulaminu. Zastosowano język, który wywiera presję czasu na czytelniku: „Uwaga: jeśli przegapisz tę złotą okazję, Twoje imię zostanie zmienione na inne z powodu ograniczeń czasowych, dziękuję”.
Formuła adresu linku oraz zakładka „znajomi” sugeruje, że jest to raczej profil osoby prywatnej, a nie oficjalny fanpage firmy.
Zdjęcia pochodzą z profilu firmy, która napisała, że nie ma z konkursem „nic wspólnego”
Warto zauważyć, że w treści posta nie ma informacji o tym, jakie są nagrody w konkursie. Dołączone zdjęcie sugeruje, że jest nią domek.
Przy pomocy opcji wyszukiwania obrazem możemy sprawdzić, gdzie zdjęcie pojawiło się po raz pierwszy. Okazuje się, że zostało wzięte z profilu facebookowego firmy, która sprzedaje domy modułowe.
9 sierpnia firma napisała na swoim fanpage’u na Facebooku, że wiedzą o tym, że zdjęcia z ich strony wykorzystywano na innym profilu (o podobnej nazwie do omawianego przez nas – Domki ogrodowe.pl) w celach „konkursowych” i poinformowali, że to oszustwo, a fotografie zostały ukradzione.
Informacja o wygranej i link prowadzący do rejestracji to typowe strategie scammerów
Oszuści nierzadko wykorzystują wiadomości o fałszywych konkursach czy promocjach, aby zainteresować internautów. Zachęcają do rejestracji, która ma być „konieczna” do odebrania rzekomej nagrody. Podany link przenosi nas na stronę, która zawiera formularz wyłudzający dane lub stronę ze złośliwym oprogramowaniem.
Zawartość podanego linku w bezpieczny sposób można podejrzeć dzięki stronom, które archiwizują internetowe treści. W tym przypadku strona, na której można się było zarejestrować w celu „odebrania nagrody”, już nie działa, wyświetla się „błąd 404”. Możemy jednak zauważyć, że w adresie znajduje się domena „sites.google.com” – to edytor stron internetowych, dzięki któremu można szybko stworzyć swoją stronę internetową.
Choć strona jest już niedostępna, strategia działania w tym przypadku była podobna jak w innych przypadkach scamu: informacja o wygranej oraz obietnica wysłania nagrody po uprzedniej rejestracji pod podanym linkiem. To pozwala nam stwierdzić, że strona powstała w celu wyłudzenia danych.
Podsumowanie
Należy być szczególnie ostrożnym, jeśli na jakimś profilu w mediach społecznościowych znajdziemy informację o konkursie czy promocji. Takie posty nierzadko są wykorzystywane do wyłudzenia danych, zainstalowania złośliwego oprogramowania czy kradzieży.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter