Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Egipcjanie niosą wodę i jedzenie mieszkańcom Gazy? To stary film
Nagranie zostało użyte w błędnym kontekście.
fot. Facebook / Modyfikacje: Demagog
Egipcjanie niosą wodę i jedzenie mieszkańcom Gazy? To stary film
Nagranie zostało użyte w błędnym kontekście.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku opublikowano film (1, 2, 3, 4) przedstawiający dziesiątki osób niosących na plecach pakunki. W poście poinformowano, że są to Egipcjanie, którzy przekraczają granicę z Palestyną, aby w czasie konfliktu dostarczyć potrzebującym jedzenie i wodę.
- Nagranie nie przedstawia osób z Egiptu, które zdecydowały się pomóc Palestyńczykom w czasie wojny. Hamas zaatakował Izrael 7 października 2023 roku. Z kolei omawiane wideo opublikowano w internecie kilka miesięcy wcześniej – w sierpniu 2023 roku.
- Istnieją liczne dowody wskazujące na to, że film powstał tak naprawdę na zachodniej granicy Egiptu z Libią i przedstawia tamtejszych przemytników.
Przynajmniej od 14 października 2023 roku na Facebooku zaczęły pojawiać się nagrania (1, 2, 3, 4) przedstawiające dziesiątki osób niosących na plecach białe pakunki. W opisach postów informowano, że są to Egipcjanie, którzy dostarczają produkty pierwszej potrzeby mieszkańcom Strefy Gazy w trakcie obecnego konfliktu Izraela i Palestyny. „Zwykli Egipcjanie przekraczają palestyńską granicę, żeby dostarczyć wodę, jedzenie i mieszkańcom Strefy Gazy….” – czytamy w jednym ze wpisów.
Mimo że pojedyncze publikacje nie zdobywały wielu reakcji czy komentarzy, film licznie udostępniano w mediach społecznościowych, np. na Facebooku (1, 2, 3, 4), TikToku czy platformie X.
Egipcjanie pomagają Palestyńczykom w czasie konfliktu? To stary film
Wbrew twierdzeniom padającym we wpisach (1, 2, 3, 4) publikowane nagranie nie przedstawia Egipcjan, którzy bezinteresownie pomagają Palestyńczykom po eskalacji konfliktu pomiędzy Palestyną a Izraelem.
Jak wskazały zagraniczne organizacje factcheckingowe takie jak Lupa czy Logically Facts, nagranie przedstawiające osoby niosące pakunki pojawiło się na TikToku już 31 sierpnia 2023 roku. Tymczasem Hamas zaatakował Izrael o poranku 7 października 2023 roku. Nie ma więc możliwości, aby omawiany film przedstawiał akt pomocy Palestyńczykom ze strony Egipcjan, którzy w czasie konfliktu zdecydowali się dostarczyć im podstawowe artykuły.
@user1368146280095 #السلوم_حدود_مصر_الغربيه🇱🇾🇪🇬🥀🍃🤍،،،، #مطروح_وهلها🔥💪😎 #اكسبلور #متابعه_ولايك_واكسبلور_فضلا_ليس_امر
Film nie powstał na granicy Egiptu z Palestyną
Dostępne dowody jednoznacznie przeczą temu, że omawiane nagranie powstało przy granicy Egiptu z Palestyną.
Pod filmem na TikToku publikujący go użytkownik zamieścił hashtag w języku arabskim „#السلوم_حدود_مصر_الغربي🇱🇾🇪🇬” (z arab. „#Al-Salloum_Egypt_Western_Borders🇱🇾🇪🇬”). Może to wskazywać, że nagranie powstało nie pomiędzy Egiptem a Palestyną, lecz na zachodzie kraju niedaleko miejscowości Sallum, tuż przy egipskiej granicy z Libią.
Do podobnych wniosków doszli również fact-checkerzy z serwisu Logically Facts, którzy dotarli do informacji wskazujących, że w materiale wideo uwieczniono przemytników pokonujących libijską granicę.
Potwierdzają to również posty zawierające film publikowane na początku września na platformie X. W jednym z nich czytamy: „Setki Egipcjan nielegalnie udają się do Libii przez wspólne przejścia graniczne”. W innym napisano: „Granica libijsko-egipska”.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter