Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Elon Musk i jego algorytmy pomagają zarabiać w sieci? Kolejny scam
Nazwisko Muska oraz szyld Tesli znów wykorzystane do prób wyłudzenia danych.
Fot. Pixabay / Modyfikacje: Demagog
Elon Musk i jego algorytmy pomagają zarabiać w sieci? Kolejny scam
Nazwisko Muska oraz szyld Tesli znów wykorzystane do prób wyłudzenia danych.
Fake news w pigułce
- W mediach społecznościowych po raz kolejny pojawiły się próby scamów wykorzystujących nazwę firmy Tesla oraz nazwisko Elona Muska (1, 2, 3, 4, 5). Ten ostatni miał rzekomo uruchomić platformę do łatwego zarabiania pieniędzy w sieci.
- Posty (1, 2, 3, 4, 5) odsyłają do podejrzanych stron z formularzami rejestracyjnymi. Za ich pomocą oszuści chcą wyłudzić dane lub pieniądze internautów.
Elon Musk oraz jego firma produkująca samochody elektryczne z jakiegoś powodu są często wykorzystywani do uwiarygodnienia prób oszustwa w mediach społecznościowych. Na łamach Demagoga opisaliśmy wiele podobnych przypadków.
Tym razem na Facebooku pojawił się krótki, ok. 30-sekundowy filmik (1, 2, 3, 4, 5) zachęcający do rejestracji w opartym na algorytmach programie inwestycyjnym „Tesla X”. W jednym z postów możemy przeczytać, że dzięki „algorytmom” można zarobić „stabilnie od 400 euro dziennie”.
Czy Elon Musk uruchomił program do szybkiego zarabiania pieniędzy w sieci? Nie!
Taka informacja pojawiała się w mediach społecznościowych wielokrotnie. Nie ma ona jednak poparcia w wiarygodnych źródłach, takich jak strona Tesli czy profil Elona Muska na Twitterze.
Tesla to marka produkująca samochody elektryczne i nie ma nic wspólnego z tworzeniem aplikacji inwestycyjnych.
W innych przypadkach w celu uwiarygodnienia oferty rzekomej platformy inwestycyjnej posłużono się zmanipulowanymi fragmentami filmów z wystąpień Muska na konferencjach oraz wycinkami relacji z telewizji TVP czy Polsat.
Kto informuje o programie na Facebooku? To podejrzane profile
Kilka elementów tego typu publikacji powinno wzbudzić naszą czujność. W przypadku omawianych postów (1, 2, 3, 4, 5) film został udostępniony na dwóch profilach: 𝚃𝚎𝚜𝚕𝚊𝚇 oraz Kiloet Bowfet.
Profil TeslaX nie jest oficjalnym profilem firmy produkującej samochody elektryczne. Firma nie ma swojej strony na Facebooku, została ona usunięta przez Elona Muska kilka lat temu. Jak możemy zauważyć, profil, na którym zamieszczono omawiane przez nas posty (1, 2, 3), ma kilkoro obserwujących i polubień, brak też na nim jakichkolwiek wpisów czy innych aktywności.
Drugi profil – pod nazwą Kiloet Bowfet – ma kilkadziesiąt obserwujących i polubień. Opisany jest jako strona „Konsultanta biznesowego” poruszająca kwestie „szkoleń na których główne tematy to: PROCESY SPRZEDAŻY, DORADZTWO, OBSŁUGA KLIENTA”. W tym przypadku warto sprawdzić zakładkę „Transparentność strony”. Znajdziemy w niej informację, że 5 czerwca 2023 roku zmieniono nazwę profilu z „Witold Smoniewski – Interim Menadżer” na obecną, „Kiloet Bowfet”. Omawiane przez nas posty (1, 2) pojawiły się na nim 11 czerwca 2023 roku, już po zmianie nazwy.
Witold Smoniewski zajmuje się doradztwem biznesowym i zawodowym. Napisaliśmy do niego z pytaniem, czy profil należał do niego i czy konto zostało przejęte. Do chwili publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Formularz rejestracyjny może posłużyć do wyłudzenia danych
W celu weryfikacji wiadomości o bezwysiłkowym zarabianiu tysięcy dzięki algorytmom warto sprawdzić linki w podanych w postach (1, 2, 3, 4, 5). Należy to zrobić w sposób bezpieczny. Kliknięcie w taki link bez odpowiedniego zabezpieczenia może skończyć się zainfekowaniem naszego komputera złośliwym oprogramowaniem.
Aby bezpiecznie sprawdzić zawartość strony, można skopiować jej adres i zarchiwizować go przy pomocy takich narzędzi jak archive.ph czy ghostarchive.org. Warto też mieć pod ręką wirtualną przeglądarkę np. browserling.
W przypadku pierwszego, drugiego i trzeciego linku z profilu TeslaX należy szczególnie uważać. Po kliknięciu w link i wypełnieniu krótkiej ankiety wyświetli nam się formularz rejestracyjny z automatycznie wpisanymi danymi: imieniem, nazwiskiem oraz mailem. Pozostanie do uzupełnienia tylko miejsce na numer telefonu. Przesłanie tych danych może dać początek serii nachalnych połączeń od oszustów.
W przypadku dwóch postów na profilu Kiloet Bowfet zostajemy przeniesieni na stronę na serwerze profit-lowrisks.shop.
Ten i podobne adresy pojawiły się na liście stron stanowiących zagrożenie. Lista jest uzupełniana przez CERT Polska – zespół powołany do reagowania na naruszenia bezpieczeństwa w sieci działający w ramach NASK – Państwowego Instytutu Badawczego.
Po przeklejeniu adresu do browserling dostaniemy więcej informacji o wspomnianej platformie. Kiedy zjedziemy na dół, również na niej zauważymy formularz kontaktowy. Po wpisaniu danych: imienia, nazwiska, adresu mailowego i numeru telefonu wyskakuje informacja, że za chwilę zadzwoni do nas konsultant. Możliwe, że będzie on nakłaniał nas do „inwestycji”, dlatego nie warto podawać swoich danych.
Po podejrzeniu drugiego adresu w browserling, na ekranie pojawi się oferta dostępu do platformy inwestycyjnej. Co ciekawe, tym razem nie jest ona sygnowana logiem firmy Tesla, lecz PGNiG. Podobne scamy również opisywaliśmy na łamach Demagoga.
I w tym przypadku znajdziemy formularz rejestracyjny. W ten sposób oszuści chcą wyłudzić nasze imię, nazwisko, adres mailowy i numer telefonu.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter