Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Film przedstawia bójkę we Wrocławiu? To Weißenfels w Niemczech
W filmie błędnie podano lokalizację miejsca zdarzenia.
fot. Facebook / Modyfikacje: Demagog
Film przedstawia bójkę we Wrocławiu? To Weißenfels w Niemczech
W filmie błędnie podano lokalizację miejsca zdarzenia.
Fake news w pigułce
Na łamach Demagoga wielokrotnie analizowaliśmy filmy, które przedstawiały prawdziwe wydarzenia, ale błędnie podawały ich lokalizację [1, 2, 3, 4, 5]. Podobnym przykładem jest rolka opublikowana 14 marca 2024 roku na grupie Wrocław – sorry że nie w temacie.
„W końcu polska jest czescią europy, przynajmniej wrocław” [pisownia oryginalna] – możemy przeczytać w opisie nagrania.
Na post zareagowało ponad 470 osób, a udostępniło go ponad 90. Skomentowano go ponad 200 razy. Wielu użytkowników zauważyło, że filmu nie nagrano we Wrocławiu.
Nagranie nie przedstawia sytuacji z Polski
W opisie filmu stwierdzono, że przedstawia wydarzenia z Wrocławia. Do takiego wniosku może też prowadzić nazwa grupy na Facebooku, w której udostępniono nagranie. Jak zweryfikować, czy faktycznie tak było? Warto spróbować zlokalizować dokładne miejsce w Google Street View lub odczytać tablice rejestracyjne. W tym przypadku może być to trudne z uwagi na słabą jakość nagrania.
Najłatwiej jest poszukać podobnych kadrów przy pomocy wstecznego wyszukiwania obrazem, oferowanego przez różne serwisy i platformy. W ten sposób trafiamy na platformę X (dawniej Twitter), gdzie użytkownicy pisali o tym nagraniu nie w kontekście Wrocławia, a Niemiec [1, 2].
Gdzie nagrano film i co przedstawia?
Taki trop należy potwierdzić w wiarygodnych źródłach, np. sprawdzić, czy doniesienia o takim wydarzeniu znalazły się w ogólnokrajowych czy w lokalnych mediach niemieckich. Po wpisaniu do wyszukiwarki słów kluczowych znajdziemy m.in. artykuł w serwisie informacyjnym lokalnej redakcji Mitteldeutscher Rundfunk oraz na stronie gazety „Bild”. Materiał na ten temat wyemitowała również telewizja Welt.
Do bójki nie doszło we Wrocławiu, a w niemieckim mieście Weißenfels, na ulicy Herrmannsgarten (na Google Street View możemy porównać fasady budynków). Jak podaje Mitteldeutscher Rundfunk, w bójce wzięło udział osiem osób.
Policja nie ma dowodów, że bójka ma związek z przestępczością zorganizowaną
W wyniku zdarzenia trzy osoby z lekkimi obrażeniami ciała trafiły do szpitala. Wszyscy uczestnicy bójki są obywatelami Bułgarii, jak powiedziała redakcji „Bild” Antje Hoppen z biura prasowego policji. Telewizja Welt informowała, że są oni imigrantami.
Jak poinformowano na stronie Mitteldeutscher Rundfunk, na temat wydarzenia dyskutowano w kontekście domniemanych powiązań z bułgarską mafią czy inną przestępczością zorganizowaną. Aktualnie policja nie ma na to dowodów, a bójka była efektem kłótni.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter