Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Grypa leczona węglem aktywnym mija w 48 godzin? Brak dowodów
Medycyna nie potwierdza działania węgla leczniczego przeciwko grypie.
fot. Pexels / Modyfikacje: Demagog
Grypa leczona węglem aktywnym mija w 48 godzin? Brak dowodów
Medycyna nie potwierdza działania węgla leczniczego przeciwko grypie.
Fake news w pigułce
- W mediach społecznościowych opublikowano film, w którym przekonywano, że grypę można wyleczyć w krótkim czasie poprzez odpowiednio częste zastosowanie węgla medycznego. Jak podano: „wystarczy wziąć […] 10 tabletek węgla medycznego. Co 5 godzin, tak długo aż kupka będzie czarna. I jeszcze potem dwa razy” [czas nagrania 00:01]. W filmie wystąpił Jerzy Jaśkowski – lekarz, który został zawieszony w prawach wykonywania zawodu.
- Obecnie nie ma dowodów na to, że węgiel aktywny jest w stanie wyleczyć grypę lub inną chorobę. Jak wskazuje baza informacji medycznych drugs.com: „nie jest pewne, czy węgiel aktywowany jest skuteczny w leczeniu jakiejkolwiek choroby.
7 stycznia 2024 roku na Facebooku, TikToku oraz YouTube opublikowano krótki film z udziałem Jerzego Jaśkowskiego, lekarza zawieszonego w prawach wykonywania zawodu. W nagraniu można usłyszeć m.in.: „leczenie grypy jest bardzo proste. Wystarczy wziąć […] 10 tabletek węgla medycznego. Co 5 godzin, tak długo aż kupka będzie czarna. I jeszcze potem dwa razy” [czas nagrania 00:01]. Do tego wskazano, że „w ciągu 30 – najdalej 48 godzin – jesteśmy zdrowi” [czas nagrania 00:27].
Na nagranie na Facebooku zareagowało ponad 18 tys. osób, a 4,5 tys. udostępniło go na swoich tablicach. Niektórzy z komentujących pisali, że zastosowali się do wskazanych porad. Jeden z użytkowników podał: „Wypróbowałem- działa. Wszystko w temacie”.
Nie ma dowodów na to, że węgiel aktywny może wyleczyć grypę
W filmie podano, że „leczenie grypy jest bardzo proste. Wystarczy wziąć – ja mówię o osobniku dorosłym o masie ok. 70-80 kg – wystarczy wziąć 10 tabletek węgla medycznego. Co 5 godzin, tak długo aż kupka będzie czarna. I jeszcze potem dwa razy” [czas nagrania 00:01]. Z nagrania wynika, że jest to możliwe, dlatego że „po pierwsze objawy, które występują, czyli wysoka temperatura, dreszcze i tak dalej, nie są związane z samym wniknięciem wirusa do naszego organizmu, ale są związane z walką naszego organizmu z wirusem i powstawaniu toksyn” [czas nagrania 00:32].
Węgiel aktywny (nazywany też aktywowanym lub leczniczym) nie jest lekarstwem, które stosuje się jako skuteczny środek w leczeniu grypy. W ramach zatwierdzonego użycia w Polsce można stosować go w razie biegunki, niestrawności, wzdęć, a także – przy porozumieniu z lekarzem – w razie zatrucia lekami lub innymi substancjami chemicznymi. W charakterystyce produktu leczniczego nie wspomina się o węglu aktywnym jako o środku do leczenia grypy czy innych infekcji wirusowych lub bakteryjnych.
Obecnie nie ma dowodów na to, że węgiel aktywny jest w stanie wyleczyć grypę lub inną chorobę. Jak wskazuje baza informacji medycznych drugs.com: „nie jest pewne, czy węgiel aktywowany jest skuteczny w leczeniu jakiejkolwiek choroby. […] Węgiel aktywowany jest często sprzedawany jako suplement ziołowy. Dla wielu związków ziołowych nie obowiązują żadne regulowane normy produkcyjne”.
Nie ma podstaw, by uznać, że węgiel leczniczy spowoduje usunięcie jakiekolwiek patogenu z organizmu w trakcie choroby, ale w pewnym stopniu może pomóc złagodzić objawy ze strony układu pokarmowego, które potencjalnie towarzyszą chorobie. Trzeba pamiętać też o tym, że węgiel aktywny może powodować pewne efekty uboczne.
Zgodnie z charakterystyką produktu niekiedy jego przyjęcie może wiązać się z zaburzenia w żołądku i jelitach, co prowadzi do wymiotów, zaparć czy biegunki. Nie odnotowano przypadków przedawkowania, ale duża ilość substancji może powodować zaparcia.
Czy ozdrowienie można przypisać zastosowaniu węgla aktywowanego?
W niektórych badaniach [1, 2, 3] testowano użyteczność węgla aktywnego przeciw wirusom i bakteriom, ale wyniki co najwyżej sugerowały – ale nie potwierdzały – możliwy pozytywny efekt. W celu udowodnienia skuteczności leków w wybranych zastosowaniach jest niezbędne przeprowadzenie badań klinicznych na dużych grupach badawczych, które udowodnią korzyści oraz bezpieczeństwo określonych dawek substancji w leczeniu.
To naturalne, że w przypadku grypy większość osób (pomijając grupy ryzyka) wraca do zdrowia w ciągu od kilku dni do mniej niż dwóch tygodni. W ramach ostrożnego podejścia i w obliczu braku dokładnych wyników badań dobrze jest przyjąć, że poprawa stanu zdrowia w ciągu 48 godzin od zastosowania węgla aktywnego może być niezwiązana z działaniem tej substancji.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter