Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Hot dogi na Orlenie za rejestrację na loterię szczepionkową? Fake news!
Fałszywa informacja na temat udziału koncernu Orlen w organizacji nagród loterii szczepionkowej.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Hot dogi na Orlenie za rejestrację na loterię szczepionkową? Fake news!
Fałszywa informacja na temat udziału koncernu Orlen w organizacji nagród loterii szczepionkowej.
Od początku lipca w Polsce trwa loteria szczepionkowa dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. W sieci równolegle pojawiają się przekazy, które – poprzez nieuczciwe przedstawianie informacji – próbują ośmieszać przedsięwzięcie. Jednym z przykładów takich działań jest fałszywa informacja o tym, jakoby koncern paliwowy Orlen rozdawał nagrody w postaci punktów na hot dogi i inne nagrody, za zarejestrowanie się do udziału w loterii szczepionkowej na stacjach paliw.
Taką informację rozpowszechniano na Facebooku. Przekaz głoszący niemalże „hot dogi na Orlenie za szczepienie” spotkał się z masową krytyką internautów, którzy uznali, że zamieszczone informacje odpowiadają prawdzie.
Przeciwnicy szczepień przeciw COVID-19 wypowiadali się o rzekomym pomyśle bardzo krytycznie. Jak pisali w mediach społecznościowych: „Zaszczep się za hot doga. Naprawdę mają ludzi za idiotów”, „Te ich sposoby na zachęcanie do złotych strzałów są tak żałosne, że nawet ciężko to skomentować”, „No chyba żaden normalny człowiek nie zrobi tego za hot dogi. Bardzo tania i żałosna zachęta” – pomijali jednak fakt, że informacja jest fałszywa.
Profil #SzczepimySię wcale nie ogłosił, że można dostać hot doga za zarejestrowanie się do loterii na stacji Orlen
Na oryginalnym profilu #SzczepimySię na Twitterze nie znajdziemy żadnej informacji, która wskazywałaby na to, że ogłoszono nagrody na stacjach Orlen za zarejestrowanie się do udziału w loterii szczepionkowej.
Wynika to z faktu, że nigdy nie ogłoszono takiego pomysłu, a zamieszczony w mediach społecznościowych zrzut ekranu to profil użytkownika @Adi__Rzeszow, którego konto zostało zablokowane za naruszenie standardów Twittera.
Skąd to wiemy? Pod nazwą Szczepimy się #SzczepimySię widać alias użytkownika @Adi__Rzeszow. Dzięki tej informacji wiemy, że nie jest to wiarygodny profil promujący szczepienia w Polsce, tylko podszywający się pod niego użytkownik.
Na Twitterze istnieje możliwość nadania nazwy konta (aliasu), jak i nazwy użytkownika. W analizowanym przypadku ta pierwsza pozostała niezmieniona. Oryginalny profil #SzczepimySię ma alias użytkownika „@szczepimysie”, a także niebieską odznakę zweryfikowanego profilu, co wyróżnia go na tle wielu innych profili.
Nie można zarejestrować się do udziału w loterii szczepionkowej na stacjach Orlen
Mimo że Orlen informował o loterii szczepionkowej, to nie ogłaszał, że na stacjach można się do niej zarejestrować. Chęć udziału w loterii można wyrazić tylko pod warunkiem ukończenia 18. roku życia oraz pełnego zaszczepienia przeciw COVID-19, a zgodę na udział zgłasza się, dzwoniąc pod infolinię 989 lub wyrażając chęć udziału na stronie Internetowego Konta Pacjenta. W praktyce można więc zadzwonić ze stacji lub zalogować się na konto pacjenta (przy wykorzystaniu własnego smartfona), ale… na pewno nie możemy stwierdzić, że Orlen pośredniczy w uczestnictwie w loterii.
Informacji na temat loterii należy szukać na stronach w domenie gov.pl. Profil #SzczepimySię udostępnia na bieżąco najnowsze informacje na temat loterii, jak i innych spraw związanych z procesem szczepień w Polsce.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter