Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Izrael wysadził jeden z najstarszych kościołów na świecie? Fałsz
Informacje o zniszczeniu cerkwi św. Porfiriusza w Gazie są nieprawdziwe.
fot. Facebook / Modyfikacje: Demagog
Izrael wysadził jeden z najstarszych kościołów na świecie? Fałsz
Informacje o zniszczeniu cerkwi św. Porfiriusza w Gazie są nieprawdziwe.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
Aktualizacja 27.10.2023
20 października 2023 roku Prawosławny Patriarchat Jerozolimski poinformował na swojej stronie internetowej, że w wyniku izraelskiego ataku powietrznego uszkodzony został kompleks kościelny w Gazie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez stronę palestyńską, w chwili uderzenia w cerkwi św. Porfiriusza przebywało około 500 chrześcijan i muzułmanów. Śmierć poniosło co najmniej 16 osób.
Strona izraelska poinformowała, że ściana kościoła została uszkodzona w wyniku ataku powietrznego przeprowadzonego na pobliskie centrum dowodzenia, które było wykorzystywane do przeprowadzania ataków na Izrael. Zaprzeczono, że cerkiew św. Porfiriusza była celem nalotu.
Koniec aktualizacji
9 października 2023 roku w mediach społecznościowych, m.in. na Facebooku (1, 2, 3, 4) i na portalu X, opublikowano informacje o tym, że „Izrael właśnie wysadził trzeci najstarszy kościół na świecie”. Doniesienia te miały dotyczyć cerkwi św. Porfiriusza położonej w Strefie Gazy.
Mimo że posty nie zdobyły znacznej liczby reakcji czy komentarzy, masowo udostępniano je w mediach społecznościowych (1, 2, 3, 4, 5). Wśród komentarzy odnajdujemy liczne głosy osób wyrażających swoje niezadowolenie z powodu rzekomych działań Izraela. „Diabelski pomiot czyni swoją powinność…” – czytamy. W innym miejscu napisano: „Barbarzyńcy”.
Cerkiew św. Porfiriusza nie została wysadzona
Jak się okazuje, informacje o zniszczeniu budynku przez Izrael są nieprawdziwe. W odpowiedzi na liczne fałszywe doniesienia opublikowano 9 października 2023 roku na oficjalnym koncie cerkwi św. Porfiriusza komunikat. Poinformowano w nim, że kościół nie został uszkodzony:
„Drodzy umiłowani w Chrystusie. Chcielibyśmy poinformować, że kościół św. Porfiriusza w Gazie jest nietknięty i działa w służbie społeczności i naszej kongregacji. Krążące wiadomości o jego uszkodzeniu są fałszywe. Doceniamy waszą troskę o bezpieczeństwo naszego kościoła i ludzi i prosimy o modlitwę za nas”.
Ze względu na militarną eskalację konfliktu izraelsko-palestyńskiego pojawiają się w internecie nieprawdziwe informacje dotyczące wojny. Więcej o tym, jakie fake newsy pojawiły się w kontekście wydarzeń w Izraelu i Palestynie, przeczytasz w innym artykule na łamach Demagoga.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter