Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Masowe ataki migrantów w Szwecji? To stare nagranie z innym kontekstem
Wpis wymierzony przeciwko migrantom wskazuje, że w Szwecji zaczęły się masowe ataki na policję. Zapoznaj się z naszym tekstem i zobacz, co wydarzyło się naprawdę.
fot. Pixabay / Modyfikacje: Demagog
Masowe ataki migrantów w Szwecji? To stare nagranie z innym kontekstem
Wpis wymierzony przeciwko migrantom wskazuje, że w Szwecji zaczęły się masowe ataki na policję. Zapoznaj się z naszym tekstem i zobacz, co wydarzyło się naprawdę.
ANALIZA W PIGUŁCE
- Na początku lipca na Facebooku (1, 2, 3) i w serwisie X (1, 2) pojawiły się doniesienia o rozpoczęciu „masowych ataków” migrantów na funkcjonariuszy policji w Szwecji. Zdarzenie miało zostać uchwycone na krótkim nagraniu z kilkoma policyjnymi autami na betonowym placu.
- To zdarzenie nie przedstawia początku masowych ataków migrantów na policję. Film został nagrany w Szwecji, ale w 2009 roku, i ma związek z antyizraelskim protestem po meczu tenisowym między Szwecją a Izraelem. Zgodnie z relacjami mediów (1, 2, 3) zamieszki rozpoczęły się z powodu ataku skrajnie lewicowych grup na policję.
Od połowy czerwca 2024 roku w mediach społecznościowych pojawia się wiele fałszywych lub wyrwanych z kontekstu informacji na temat migrantów i uchodźców. Jednym z ostatnich przykładów są doniesienia zamieszczane na Facebooku (1, 2, 3). Z opisów dowiadujemy się, że: „w Szwecji migranci nie tylko pokazują miejscowym, kto tu rządzi, ale już zaczęli masowo atakować funkcjonariuszy organów ścigania”.
Te same informacje o atakach migrantów na szwedzką policję pojawiły się w serwisie X (1, 2), gdzie cieszyły się bardzo dużą popularnością. Jeden z wpisów uzyskał ponad 1 tys. polubień i ponad 500 udostępnień.
Nagranie przedstawia zamieszki w 2009 roku – poznaj dokładny kontekst
Przy użyciu wstecznego wyszukiwania obrazem w Google Lens można sprawdzić, że nagranie zamieszczone w mediach społecznościowych przedstawia sytuację z początku marca 2009 roku w Malmö, gdzie odbył się mecz tenisowy Pucharu Davisa pomiędzy Szwecją a Izraelem. Zdarzeniu towarzyszył antyizraelski protest w związku z polityką Izraela wobec Palestyny, w którym mogło wziąć udział kilka tysięcy osób.
Wydarzenie było opisywane w większości jako pokojowe, jednak w jego trakcie doszło też do krótkich zamieszek pod stadionem. Zgodnie z doniesieniami mediów (1, 2, 3) skrajnie lewicowe grupy dokonały ataku na policję przy użyciu kamieni, fajerwerków i bomb z farbą, co napędziło dalszą przemoc.
Funkcjonariusze zatrzymali wtedy ponad 100 osób. Trudno dokładnie zidentyfikować dokładną tożsamość sprawców zdarzenia, widocznych na filmie, oraz ich przynależność, ponieważ wielu z nich było zamaskowanych.
To nie pierwszy raz, kiedy zmanipulowano kontekst nagrania
Jak opisywały redakcje FullFact oraz Reuters Fact Check w maju 2024 roku, to samo nagranie było wykorzystywane w kontekście Eurowizji. Wtedy opisy dołączone do nagrań wskazywały, że to muzułmanie, którzy sprzeciwiają się wystąpieniu Izraela. Jak widać – fałszywe przekazy mogą zostać poddane „recyklingowi”. Z tego powodu warto uważać i zawsze dokładnie sprawdzać kontekst nagrań oraz obrazów.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter