Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Most w Baltimore załamał się ze względu na wybuch? Fałsz
Nagranie udostępnione w mediach społecznościowych nie dowodzi eksplozji na moście w Baltimore.
fot. Pexels / Modyfikacje: Demagog
Most w Baltimore załamał się ze względu na wybuch? Fałsz
Nagranie udostępnione w mediach społecznościowych nie dowodzi eksplozji na moście w Baltimore.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na TikToku oraz na Facebooku pojawiło się nagranie, z którego wynika, że zawalenie się mostu w Baltimore nastąpiło wskutek eksplozji materiałów wybuchowych [czas nagrania 00:15].
- Most w Baltimore nie zawalił się w wyniku wybuchu. Prof. Dan Frangopol podkreśla w komentarzu dla „USA Today”, że twierdzenie o ładunku wybuchowym w tym kontekście jest „absolutnie niedorzeczne”. Z kolei dr Kyle Perry zauważa, że iskry, które błędnie określono na nagraniu jako wybuchy, „pochodzą z przerwania kabli elektrycznych”.
26 marca 2024 roku statek towarowy opuszczający port w Baltimore uderzył w Francis Scott Key Bridge. Spowodowało to zawalenie się mostu.
W filmie opublikowanym pod koniec marca na TikToku widzimy moment uderzenia i wpadania fragmentów konstrukcji do wody. Słyszymy, że doszło wtedy do eksplozji [czas nagrania 00:15]. To samo nagranie zamieszczone na Facebooku zostało opatrzone opisem o treści: „Globaliści zaczynaja gubić w tym wszystkim” [pisownia oryginalna].
Nagranie opublikowane na TikToku cieszy się bardzo dużą popularnością. Zdobyło ponad 33,4 tys. polubień i ponad 9,4 tys. komentarzy, a ponad 30,7 tys. użytkowników udostępniło materiał. Część internautów wyraziła jednak wątpliwość w stosunku do treści filmu. „Przecież to kable elektryczne zrywane tak iskrzą” – napisał jeden z nich na TikToku.
Na Facebooku to samo wideo zdobyło ponad pół tysiąca polubień i ponad 160 komentarzy. Część użytkowników w wydarzeniach przedstawionych na filmie dopatrywała się spisku. „Globilisci . To sa juz ostatnie pod drygi scierwa” [pisownia oryginalna] – stwierdził jeden z komentujących. „WALCZA Z PUTINEM I TO SĄ SKUDKI” [pisownia oryginalna] – napisał inny internauta.
Na nagraniu nie widać wybuchu – to iskry z przerwania kabli elektrycznych
Nagranie nie stanowi dowodu, że na moście w Baltimore doszło do eksplozji. To, co widać w filmie, to nie wybuch.
Prof. Dan Frangopol, kierownik Katedry Inżynierii Konstrukcyjnej i Architektury na Uniwersytecie Lehigh oraz prezes-założyciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Konserwacji i Bezpieczeństwa Mostów (IABMAS), stwierdził w komentarzu dla „USA Today”, że twierdzenie o ładunku wybuchowym w tym kontekście jest „absolutnie niedorzeczne”. Dodał, że detonacja jakiegokolwiek materiału wybuchowego pozostawiłaby ślady w wodzie, a nic nie wskazuje na to, aby je znaleziono.
Z kolei dr Kyle Perry, ekspert ds. materiałów wybuchowych z Missouri University of Science and Technology podkreślił, że w przypadku konstrukcji stalowych, takich jak Francis Scott Key Bridge widoczny na nagraniu, dynamit nie byłby skutecznym materiałem wybuchowym. „Gdyby do cięcia stali użyto dynamitu, zajęłoby to dużo czasu i przypuszczam, że w całej okolicy byłyby wybite okna” – przekazał naukowiec cytowany przez „USA Today”.
Dr Kyle Perry zauważa, że iskry, które błędnie określono na nagraniu jako wybuchy, „pochodzą z przerwania kabli elektrycznych”.
Uderzenie statku w most w Baltimore: „Nic nie wskazuje na to, że było to działanie zamierzone”
26 marca o godzinie 1:30 statek towarowy Dali uderzył w jedną z podpór mostu w Baltimore. Załoga wysyłała wcześniej sygnał Mayday, jednak duży okręt nie zatrzymał się i zderzył z fragmentem mostu. Jak podaje AP News, prędkość, z jaką poruszał się statek, wynosiła 8 węzłów, czyli ok. 15 km/h.
RE: Francis Scott Key Bridge:
There is no specific and credible information to suggest any ties to terrorism at this time. The investigation is ongoing. FBI Baltimore will continue to support our partners at the local, state, and federal levels. pic.twitter.com/XwNJhuUtK7— FBI Baltimore (@FBIBaltimore) March 26, 2024
Alejandro Mayorkas, urzędnik z Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz FBI podkreślają, że nic nie wskazuje na to, aby zawalenie się mostu było działaniem zamierzonym.
The @USCG was on the scene along with our state and local partners and is actively involved in search and rescue operations this morning. There are no indications this was an intentional act and we are assessing the impacts to the Port of Baltimore. (2/2)
— Secretary Alejandro Mayorkas (@SecMayorkas) March 26, 2024
Informacja o tym, że „globaliści” mieli rzekomo celowo doprowadzić do zawalenia się mostu, nie są potwierdzone w żadnych rzetelnych źródłach.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter