Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Najlepsze zioło na „robaki”? Nie, wrotycz pospolity jest toksyczny
Kolejny materiał, który zachęca do stosowania wrotyczu pospolitego.
fot. Lora Rikky / Pexels / Modyfikacje: Demagog
Najlepsze zioło na „robaki”? Nie, wrotycz pospolity jest toksyczny
Kolejny materiał, który zachęca do stosowania wrotyczu pospolitego.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku pojawiło się krótkie nagranie, w którym zachęcano do stosowania wrotyczu pospolitego jako skutecznego środka na pasożyty w układzie pokarmowym. Tłumaczono, że „jest wstrętny, niesmaczny i gorzki, ale działa” (czas nagrania 00:17).
- Wrotycz pospolity jest toksyczny i nie należy stosować go wewnętrznie. Jak podaje encyklopedia farmaceutyczna Drugs.com, „brakuje dowodów na poparcie stosowania wrotyczu pospolitego w jakimkolwiek wskazaniu farmakologicznym. […] ryzyko toksyczności jest zbyt wysokie, aby uzasadniać stosowanie wrotyczu jako środka przeciw pasożytom”.
W mediach społecznościowych można znaleźć wiele informacji na temat stosowania wrotyczu jako lekarstwa na wiele dolegliwości, o czym pisaliśmy w naszych tekstach (1, 2). 16 lipca 2023 roku na facebookowym profilu Fito Dietetyk pojawił się film, w którym przekonywano, że wrotycz pospolity – pospolita roślina o drobnych kwiatach w odcieniach żółci – nadaje się do spożycia w celu zwalczenia pasożytów w układzie pokarmowym (czas nagrania 00:03).
Wrotycz pospolity – nie nadaje się do spożycia, bo jest toksyczny
W filmie tłumaczono, że widzowie mogą poznać „jedno z najlepszych ziół na robaki w twoim układzie pokarmowym” (czas nagrania 00:03). Jak dodano „jest wstrętny, niesmaczny i gorzki, ale działa” (czas nagrania 00:17). W nagraniu mówiono o tym rodzaju wrotyczu, który stosowany wewnętrznie jest „toksyczny” (czas nagrania 00:25) – czyli o wrotyczu pospolitym. W filmie wspomniano, że roślina została zabroniona do spożycia wewnętrznego, ale zaraz po tym dodano: „toksyczny na pewno jest, dla pasożytów” (czas nagrania 00:27).
Zgodnie z dostępną wiedzą nie powinniśmy połykać wrotyczu pospolitego ani produktów pozyskanych z tej rośliny. Udowodniono, że spożycie wrotyczu jest toksyczne dla ludzi i zwierząt. Obserwowano też przypadki śmiertelne. W 2015 roku Unia Europejska uznała, że wrotycz pospolity nie może być uznany za substancję podstawową (czyli taką o niezmiennym składzie i znanym stopniu czystości) w środkach do bezpośredniego spożycia.
Najwięcej uwagi w kwestii bezpieczeństwa poświęca się tujonowi, który może być toksyczny dla człowieka. Z tego powodu nie dodaje się wrotyczu pospolitego do produktów spożywczych. Na stronie Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) czytamy, że produkty z wrotyczu pospolitego, np. „ekstrakty i ich fizycznie zmodyfikowane pochodne, takie jak nalewki, konkrety, absoluty, olejki eteryczne, oleożywice, terpeny, frakcje bezterpenowe, destylaty, pozostałość itp.”, są przy stosowaniu doustnym uznawane za toksyczne.
Nie ma dowodów na skuteczność wrotyczu przy stosowaniu wewnętrznym
O zakazie stosowania wewnętrznego zdecydowano ze względu na to, że pewne wątpliwości pod kątem bezpieczeństwa budzi m.in. obecność kamfory i wspomnianego tujonu, które mogą występować w roślinie w różnych stężeniach. Wrotycz pospolity nie znajduje się w wykazie produktów leczniczych, więc jego wytwarzanie i dystrybucja nie podlegają takim regulacjom, jakie obowiązują w przypadku leków.
Nie da się dokładnie regulować składu i stężeń poszczególnych substancji w roślinach, które rosną dziko w różnych warunkach. W takim przypadku połykania środków z wrotyczu pospolitego nie można uznać za bezpieczną i skuteczną formę pozbywania się pasożytów.
„Brakuje dowodów na poparcie stosowania wrotyczu pospolitego w jakimkolwiek wskazaniu farmakologicznym. […] ryzyko toksyczności jest zbyt wysokie, aby uzasadniać stosowanie jako środka przeciw pasożytom (wewnętrznym – przyp. Demagog). Podobnie niebezpieczne jest stosowanie wrotyczu jako środka uspokajającego lub poronnego”.
Jakie są bezpieczne sposoby na pozbycie się pasożytów z organizmu?
Jeżeli ktokolwiek ma problem z pasożytami w organizmie, to przede wszystkim – istnieje szereg tanich, bezpiecznych i skutecznych metod leczenia, w odróżnieniu od preparatów z wrotyczu wykonywanych chałupniczo.
Na dobry początek najlepiej skonsultować się z lekarzem, który oceni stan naszego zdrowia, wykona odpowiednie testy, a w razie występowania pasożytów w naszych organizmie doradzi użycie najbardziej odpowiednich środków.
Zgodnie z informacjami organizacji medycznej Cleveland Clinic w zależności od rodzaju pasożyta lekarz może polecić kilka środków, w tym: leki przeciwpasożytnicze, antybiotyki, szampon lub maść, a także odpowiedni rodzaj kąpieli lub sposób dbania o higienę otoczenia. Lekarz może zalecić też odpowiednią dietę obejmującą m.in.: buraki, marchew, błonnik, surowy czosnek, miód, nasiona, probiotyki, picie dużej ilości wody i inne – jednak wszystko zależy od tego, jaki to pasożyt.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter