Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Nie, George Soros nie został oskarżony o oszustwa wyborcze
Rzekomy akt oskarżenia został zmanipulowany.
Nie, George Soros nie został oskarżony o oszustwa wyborcze
Rzekomy akt oskarżenia został zmanipulowany.
Fałszywe informacje dotyczące postaci z życia publicznego mogą być bardzo krzywdzące dla osób, których dotyczą, i wprowadzać użytkowników mediów społecznościowych w zakłopotanie. Niektóre tego typu treści są w całości przekłamane i mają na celu zdeprecjonowanie danej osoby.
23 listopada na Facebooku pojawiły się informacje o rzekomym oskarżeniu George’a Sorosa przez rząd Stanów Zjednoczonych. Biznesmen miał trafić do aresztu federalnego za fałszerstwa podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku.
W opisie jednego z postów czytamy (wszystkie cytaty w tekście z pisownią oryginalną): „Boom. Boom. Czekam na potwierdzenie oficjalne. Info ze G. Soros byl aresztowany. Czeka na trybunal. Ma bardzo wiele zazutow. W komentarzach jest info. Ten portal kiedy chcialam wstawic post napisal ze to klamstwo. Nie chca by swiat poznał prawdę”. Na towarzyszącej wpisowi grafice widać rzekomy akt oskarżenia odnoszący się do sprawy „Stany Zjednoczone przeciwko George’owi Sorosowi”.
W drugim poście znalazł się zrzut ekranu przedstawiający artykuł ze strony conservativebeaver.com, którego autor opisuje szczegóły oskarżenia Sorosa o oszustwa wyborcze. W opisie posta czytamy:
FILADELFIA – George Soros został aresztowany i obecnie przebywa w areszcie federalnym w Filadelfii
Według niedawno rozpieczętowanego aktu oskarżenia złożonego w West District w Pensylwanii, Soros popełnił mnóstwo poważnych przestępstw przed wyborami w USA.
Kim jest George Soros?
Jak podaje strona USA Today News: „George Soros jest inwestorem-miliarderem i filantropem, który przekazuje darowizny na cele liberalne i antyautorytarne na całym świecie. W rezultacie od dawna jest celem teorii spiskowych, nie inaczej jest w 2020 roku”. Sorosowi często przypisuje się finansowanie organizacji pozarządowych, rzekomo w celu wywierania wpływu na losy poszczególnych państw w różnych częściach świata.
Miliarder jest założycielem Open Society Foundations. Instytucja sama o sobie:
Jesteśmy największym na świecie prywatnym darczyńcą dla niezależnych grup działających na rzecz sprawiedliwości, demokratycznych rządów i praw człowieka. Każdego roku zapewniamy tysiące grantów za pośrednictwem sieci krajowych i regionalnych fundacji i biur, finansując szeroki wachlarz projektów – wiele z nich obecnie wynika z wyzwań związanych z pandemią COVID-19.
Czy Soros został oskarżony o oszustwa wyborcze w USA?
Nie. Przedstawiony akt oskarżenia został zmanipulowany. Wykorzystany w celu fotomontażu oryginalny dokument zawiera nazwiska sześciu rosyjskich funkcjonariuszy GRU (rosyjskiego Głównego Zarządu Wywiadowczego) oskarżonych w związku z ogólnoświatowym wdrażaniem destrukcyjnego złośliwego oprogramowania i innymi zakłócającymi działaniami prowadzonymi w cyberprzestrzeni.
Wskazówką, która sugeruje, że dokument został poddany obróbce graficznej, jest napis „defendants”, czyli „oskarżeni”, co sugeruje, że zarzuty były postawione wielu osobom. Prawdziwy akt oskarżenia można znaleźć w sieci.
Podsumowanie
Wykorzystywanie fałszywych doniesień w celu zdeprecjonowania osoby publicznej jest częstym zabiegiem w mediach społecznościowych. Doniesienia o aresztowaniu czy oskarżeniu często powodują tworzenie nowych teorii spiskowych, które są wykorzystywane, aby udowodnić domniemane globalne światowe spiski. Sprawę rzekomego aktu oskarżenia wobec George’a Sorosa dla PolitiFact skomentowali przedstawiciele Open Society Foundations, którzy stwierdzili, że doniesienia są całkowicie nieprawdziwe. Pisały o niej również inne redakcje jak Lead Stories, FactCheck.org, FakeNews.pl i Snopes.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter