Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, Judith Curry nie udowodniła, że zmiany klimatyczne to bzdura
Konsensus naukowy utrzymuje, że ocieplenie klimatu to fakt.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, Judith Curry nie udowodniła, że zmiany klimatyczne to bzdura
Konsensus naukowy utrzymuje, że ocieplenie klimatu to fakt.
W sieci często pojawiają się informacje, które podważają istnienie zmian klimatycznych. 1 listopada na prywatnym profilu facebookowym pojawił się post, który wpisuje się w tę narrację. Porównał on postać aktywistki Grety Thunberg (aktualnie 18-letniej, inaczej niż to wynika z treści posta) oraz klimatolożki Judith Curry.
Treść sugeruje, że pierwsza z nich nie zasługuje na rozgłos oraz nie powinna być uważana za autorytet w sprawie zmian klimatycznych. Druga natomiast pomimo „ponad 100 publikacji i książek na koncie”, w których miała udowodnić, że „teoria zmian klimatycznych to bzdura” jest w mediach ignorowana. Jest to jednak informacja wyrwana z kontekstu, nie opisuje bowiem całego spektrum działalności Judith Curry, ani nie wspomina o konsensusie naukowym, który mówi, że zmiany klimatyczne to fakt.
Post został udostępniony prawie 200 razy, pojawiło się pod nim ponad 20 komentarzy, wiele z nich personalnie krytykujących lub obrażających Gretę Thunberg. Internauci pisali m.in.: „Ta dziewa to klasyczny objaw debila”, „Do psychiatry znia”, „to jest narzędzie do robienia polityki – to całe globalne ocieplenie. To jawna dyskryminacja i wojna gospodarcza z takimi krajami jak Polska”.
Zmiany klimatyczne to fakt, a nie teoria. Potwierdzają to liczne badania
Informacji na temat zmian klimatycznych nie można wyrwać z kontekstu konsensusu naukowego, czyli wspólnego, powszechnego stanowiska grupy naukowców na dany temat. W tym przypadku – na podstawie wielu badań – zakłada on, że:
- klimat Ziemi ociepla się, a
- główną tego przyczyną jest działalność człowieka.
Pod takim stanowiskiem podpisuje się ponad 200 organizacji naukowych na całym świecie (w tym Polska Akademia Nauk), których lista jest dostępna na tej stronie.
Ocieplenie klimatu nie jest hipotezą, co potwierdza raport The Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC). Występowanie tego zjawiska stwierdzono na podstawie pomiarów prowadzonych z coraz większą precyzją od połowy XIX wieku. Od tamtego czasu skumulowany wzrost średniej temperatury wyniósł 1,59°C. Średnia temperatura oceanu wzrosła o 0,88°C, jak możemy przeczytać w rozdziale 2. Raport IPCC bardziej szczegółowo omówiliśmy w jednej z naszych analiz.
Propozycje zmian oraz inicjatyw, które mają doprowadzić do ograniczenia wzrostu temperatury, publikuje na swojej stronie np. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ). Konsekwencje ocieplania się klimatu możemy już zauważyć w wielu miejscach na świecie. Należą do nich m.in. dłuższe i intensywniejsze fale upałów, kurczenie się lodowców, wzrost poziomu mórz czy zmiany w cyklu rozwoju roślin.
Kim jest Judith Curry?
Dr Judith Curry jest emerytowaną profesorką amerykańskiego uniwersytetu Georgia Institute of Technology. Specjalizowała się w takich dziedzinach jak klimat regionów polarnych, modelowanie atmosferyczne czy interakcje powietrze/morze. W 2020 roku zaoferowano jej stanowisko w Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej, jednak Curry odmówiła. Aktualnie prowadzi firmę Climate Forecast Applications Network, która działa w obrębie przewidywania pogody. Publikuje też na swoim blogu oraz udziela się w mediach społecznościowych.
W 2013 roku Curry udzieliła komentarza dla serwisu fact-checkingowego PolitiFact, w którym napisała, że „W ciągu ostatnich 17 lat nie odnotowano znaczącego dla statystyk wzrostu średniej globalnej temperatury powierzchni Ziemi”. Z innego źródła wiemy jednak, że nie podważała samego faktu, że klimat się ociepla. Dzisiaj publikuje na swoim blogu teksty, które prezentują opinię, że konsensus naukowy błędnie promuje najczarniejszy scenariusz katastrofy. Jak nawołuje w jednym ze swoich wpisów:
„Przestańcie wykorzystywać najgorszy możliwy scenariusz zmian klimatycznych – scenariusze bardziej realistyczne tworzą lepszą politykę klimatyczną”.
Dr Judith Curry, „Projecting manmade climate change: scenarios to 2050”
We wnioskach jednego ze swoich wpisów, dotyczącego przyczyn zmian aktywności huraganów, napisała: „W tym momencie nie ma przekonujących dowodów na to, że spowodowane przez człowieka globalne ocieplenie spowodowało zmianę aktywności huraganów”. Wyrażała też wątpliwości co do przyczyn ocieplenia klimatu, które wyrażone są w konsensusie naukowym.
Nie można jednak napisać, że jest autorką publikacji, które „udowodniły, że teoria zmian klimatycznych to bzdura”. Jej publikacje nie negują istnienia tych zmian, lecz ich efekty, skalę oraz przyczyny.
Temat dezinformacji w kwestii zmian klimatycznych poruszaliśmy również w jednym z odcinków Podcastu Demagoga, którego gościem był Szymon Bujalski. Na naszej stronie pojawiło się również wiele analiz, które poruszają ten temat, obalając najpopularniejsze krążące w sieci mity.
Podsumowanie
Nie ma wiarygodnych naukowych podstaw, aby uznać, że „teoria zmian klimatycznych to bzdura”. Jest to fakt uznany przez niemal całe środowisko naukowe. Na podstawie wielu lat badań w zakresie różnych dziedzin, przeprowadzonych nierzadko przez niezwiązane ze sobą ośrodki badawcze, podpisują się pod nim najważniejsze organizacje międzynarodowe. Nie można też napisać, że Judith Curry „obaliła” istnienie zjawiska zmian klimatycznych – jej publikacje stoją jedynie w opozycji do konsensusu naukowego w kwestii ich katastrofalnych efektów.
Nie musisz działać jak automat i udostępniać informacji bez sprawdzenia. Najwyższy czas wyłączyć automatyczny tryb i przełączyć się na myślenie.
Zobacz, co przygotowali dla Ciebie nasi ambasadorzy: Kasia Gandor, Martin Stankiewicz, Ola i Piotr Stanisławscy (Crazy Nauka), Marcin Napiórkowski oraz Joanna Gutral.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter