Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, Kościół nie dostanie od rządu 4,6 mld złotych rekompensaty za „utraconą tacę”
Krążąca po sieci informacja o rekompensacie dla Kościoła katolickiego „za utraconą tacę” nie ma potwierdzenia w faktach.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, Kościół nie dostanie od rządu 4,6 mld złotych rekompensaty za „utraconą tacę”
Krążąca po sieci informacja o rekompensacie dla Kościoła katolickiego „za utraconą tacę” nie ma potwierdzenia w faktach.
W ostatnich tygodniach sporą popularność zdobył na Facebooku post sugerujący, że z uwagi na epidemię koronawirusa, która poskutkowała obostrzeniami w sprawowaniu mszy świętych, Kościół katolicki porozumiał się z rządem co do rekompensaty za utracone wpływy ze składek. Miałaby ona wynieść 4,6 mld złotych.
Nie jest to pierwszy raz, kiedy powyższa grafika jest popularna w mediach społecznościowych. Pierwotnie zamieszczona została bowiem przez profil „Gazeta RDK Republika Demokracja Konstytucja Forum Obywatelskie” 12 marca, zdobywając wówczas ponad 1,3 tys. udostępnień.
Na łamach wspomnianego profilu sprawa przekazania pieniędzy Kościołowi była podejmowana kilkakrotnie. 14 marca udostępniono kolejną grafikę z komunikatem o porozumieniu.
Rzekoma rekompensata za każdym razem była podobnie komentowana. Użytkownicy byli oburzeni, używali mocnych słów, część kwestionowała prawdziwość tej informacji. Pojawiały się też pytania o źródła tych rewelacji, które jednak pozostały bez odpowiedzi.
Zdjęcie zamieszczone na pierwszej grafice przedstawia Andrzeja Dudę podczas uroczystości 100. rocznicy objawień fatimskich w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Fotografia została wykonana 6 czerwca 2017 roku przez Marka Podmokłego dla Agencji Gazeta. Nie udało nam się zidentyfikować pochodzenia drugiego zdjęcia, na którym Andrzej Duda znajduje się w towarzystwie ojca Tadeusza Rydzyka.
Czy Kościół otrzyma 4,6 mld złotych rekompensaty za utraconą tacę?
Nie. Informacje zamieszczone na grafice to fake news. Zdementował je w rozmowie telefonicznej z Demagogiem rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Podobnie do sprawy odniosło się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przekazując nam, że posty, zawierające informacje na temat przekazania Kościołowi 4,6 mld złotych rekompensaty za utraconą „tacę” w czasie epidemii, nie mają jakiegokolwiek oparcia w faktach.
W ustawie z dnia 31 marca 2020 roku, czyli tzw. Tarczy antykryzysowej, odnajdujemy zapis odnoszący się bezpośrednio do wsparcia duchownych:
Art 31 zo. 3:
Na wniosek duchownego będącego płatnikiem składek zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne należne z tytułu bycia duchownym, za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r.
Księża mogą zatem złożyć wniosek o zwolnienie z płacenia składek do ZUS od marca do maja. Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe za członków zakonów kontemplacyjno–klauzurowych oraz misjonarzy (w okresach pracy na terenach misyjnych) finansowane są w 100 proc. przez Fundusz Kościelny. Składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe pozostałych osób duchownych są finansowane przez duchownych – w wysokości 20 proc. składki, oraz Fundusz Kościelny – w wysokości 80 proc. składki.
Zwolnienie ze składek dla osób duchownych nie ma jednak nic wspólnego z rzekomą rekompensatą utraconych wpływów z tacy dla Kościoła jako instytucji.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter