Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, małżeństwo ze zdjęcia nie zmarło po szczepieniu przeciw COVID-19
Zestawienie zdjęć wprowadza użytkowników w błąd.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, małżeństwo ze zdjęcia nie zmarło po szczepieniu przeciw COVID-19
Zestawienie zdjęć wprowadza użytkowników w błąd.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Użytkownik Facebooka udostępnił post ze zdjęciem pary seniorów, która miała umrzeć w wyniku zaszczepienia się przeciw COVID-19, co ma potwierdzać zdjęcie nekrologów.
- Zdjęcia prezentowane w poście są prawdziwe, jednakże nekrologi nie informują o śmierci osób z górnej fotografii.
- Fotografie zostały przypadkowo złączone na grafice i wprowadzają użytkowników portalu w błąd.
Narodowy Program Szczepień trwający w Polsce w związku z pandemią COVID-19 ma na celu jak najszybsze i bezpieczne zaszczepienie wszystkich chętnych przeciwko koronawirusowi. Wielu użytkowników portali społecznościowych dzieli się informacjami o negatywnych skutkach przyjęcia szczepionki i swoim sceptycyzmie wobec niej.
Jeden z użytkowników Facebooka, 7 maja, podzielił się informacją, która miała „zmrozić krew” czytelników. W poście zostały zaprezentowane dwie fotografie. Na górnej widzimy dwie starsze osoby w maseczkach, trzymające w dłoniach potwierdzenie otrzymania szczepionki przeciw COVID-19. Poniżej jest zdjęcie dwóch nekrologów. Użytkownik dołączył do zdjęć słowa: „WYJEDZIEMY NA WAKACJE !!”.
Zdjęcia sugerują, że widzimy małżeństwo, które w wyniku podania szczepionki zmarło.
Post uzyskał ponad 1,8 tysiąca udostępnień. Odbiorcy tej wiadomości reagowali bardzo różnie na te doniesienia: „Nie mogę uwierzyć, że tylu moich znajomych można było tak zmanipulować. Każdą chorobę można leczyć na tą wmówiono światu , że jest tylko szczypawka, która ma nas wysłać w jedną stronę…” czy „czyste wariactwo powielac czyjes urojenia, naprawde mozgi sa zlasowane, szczepic sie nalezy nie straszcie ludzi”.
Co tak naprawdę widzimy?
Zdjęcie seniorów zostało zaczerpnięte z portalu Powiatu Pszczyńskiego. 26 stycznia br. opublikowano artykuł informujący o pierwszych pacjentach zaszczepionych przeciw COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie. Byli nimi Amalia i Czesław Lazarkowie z Pszczyny. Jak widzimy, nie są to osoby z nekrologu przedstawionego na zdjęciu.
Na fotografii przedstawiającej nekrologi widzimy natomiast nazwiska Grażyny Świerczek, zmarłej 27 kwietnia 2021 roku, oraz Józefa Świerczek, zmarłego 26 kwietnia 2021 roku. Czytamy, że pogrzeb śp. Grażyny odbędzie w kościele św. Barbary w Sosnowcu. Informację o nabożeństwie żałobnym przygotował LILIA Dom Pogrzebowy Sosnowiec. Organizacja Pogrzebów. Ceremonie Pogrzebowe. Nie ma również potwierdzenia, że małżeństwo z nekrologu zmarło po podaniu szczepionki przeciw COVID-19.
Takie rozbieżności pomiędzy połączonymi zdjęciami pozwalają wnioskować, że zostały one zestawione wyłącznie w celu wzbudzenia zainteresowania, jednak nie mają żadnego potwierdzenia przyczynowo-skutkowego.
Niejednokrotnie na łamach Demagoga mierzyliśmy się z twierdzeniami przeciwników szczepień przeciw COVID-19. Przygotowaliśmy w związku z tym specjalny raport „Cała prawda o szczepionkach przeciw COVID-19”. Warto również zapoznać się z białą księgą Nauki Przeciw Pandemii zatytułowaną „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność”.
Podsumowanie
Opublikowany post przedstawia dwie prawdziwe fotografie, mylnie ze sobą zostawione. Ich połączenie – sugerujące związek przyczynowo-skutkowy – wprowadza odbiorców w błąd. Małżeństwo seniorów, które przyjęło szczepionki przeciw COVID-19, pochodzi z Pszczyny, natomiast nekrologi dwóch zmarłych osób zostały wykonane w Sosnowcu. Nie ma między nimi żadnego związku.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter