Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, mężczyzna nie demoluje lotniska z powodu „przepustki sanitarnej”
Nagranie powiela dezinformację na temat pandemii i szczepień przeciw COVID-19.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, mężczyzna nie demoluje lotniska z powodu „przepustki sanitarnej”
Nagranie powiela dezinformację na temat pandemii i szczepień przeciw COVID-19.
2 października na fanpage’u Świadomy Człowiek został opublikowany film, na którym widzimy agresywnego mężczyznę stojącego pośród innych pasażerów na lotnisku i niszczącego automaty do odprawy. To samo wideo opublikowano także na profilach prywatnych użytkowników [1, 2, 3]. We wskazanych miejscach w filmie pojawiła się informacja, że zachowanie mężczyzny jest reakcją na problemy z „przepustką sanitarna”. „Kiedy kod QR »przepustka sanitarna« nie działa” – czytamy we wpisie opublikowanym na fanpage’u Świadomy Człowiek.
Z komentarzy opublikowanych przez internautów można wnioskować, że część z nich dało się zwieść dezinformacji. Przy okazji publikacji filmu pojawiły się treści zniechęcające do szczepień przeciw COVID-19. Wśród komentarzy pojawiły się opinie: „Noooo i komus puscily nerwy sam mam ochote czasem ……”, „No i po problemie!” i „Kiedy pandemia wejdzie za mocno …”.
Jak działa tzw. paszport sanitarny?
Paszport sanitarny to określenie na Certyfikat COVID, który od 1 lipca 2021 roku obowiązują w całej UE (obecnie także w kilkunastu krajach, które nie należą do UE, takich jak np. Izrael, Norwegia, Szwajcaria czy Ukraina).
Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID jest elektronicznym dowodem na to, że dana osoba:
– albo została zaszczepiona przeciwko COVID-19,
– albo uzyskała negatywny wynik testu,
– albo przeszła COVID-19.
Zaświadczenie wydawane jest bezpłatnie w języku narodowym i języku angielskim, a może mieć postać cyfrowego lub papierowego kodu QR.
Powodem zachowania mężczyzny są problemy z Certyfikatem COVID? Fake news! Film pochodzi z grudnia 2018 roku
Wykorzystując narzędzie do wyszukiwania obrazem Google Grafika, można odkryć, że film pierwotnie publikowany był już w grudniu 2018 roku, czyli na długo przed wybuchem pandemii COVID-19 i wprowadzeniem unijnego cyfrowego zaświadczenie COVID. Warto dodać, że – według informacji Komisji Europejskiej – dyskusja na temat europejskiego certyfikatu zaszczepienia rozpoczęła się w listopadzie 2020 roku.
Według opisu oryginalnego filmu zdarzenie miało miejsce na lotnisku Seul-Inczon w Korei Południowej, co zauważył także Konkret 24, analizując wspomniane nagranie.
Podsumowanie
Przypisywanie zdjęciom lub materiałom wideo nowego, niezgodnego z faktami kontekstu to jeden z popularnych sposobów dezinformacji. Warto pamiętać, że w razie pojawienia się jakichkolwiek podejrzeń warto użyć popularnego i ogólnodostępnego narzędzia Google Grafika, które pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy zdjęcie nie pochodzi z zasobów Internetu i w rzeczywistości ilustruje zupełnie inne zdarzenie.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter