Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, papież Franciszek nie całuje w rękę Rockefellerów i Rothschildów
Nagranie pochodzi z wizyty w Yad Vashem i przedstawia ocalałych z Holokaustu.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, papież Franciszek nie całuje w rękę Rockefellerów i Rothschildów
Nagranie pochodzi z wizyty w Yad Vashem i przedstawia ocalałych z Holokaustu.
W ostatnim czasie popularność ponownie zdobywa film zamieszczony na portalu YouTube, przedstawiający papieża Franciszka całującego dłoń sześciu osobom w podeszłym wieku. Film nosi tytuł (pisownia oryginalna) Papiez caluje dlon czlonkom rodziny Rockefellerow i Rothschildow.
Nagranie zostało zamieszczone na grupie sympatyków Stanisława Michałkiewicza:
oraz Stop aferzystom i oszustom Polski:
a także POLAND:
Film opublikowano na YouTubie 13 stycznia. Nagranie trwa niespełna 2 minuty.
Poprzez tytuł filmu, a także napis wyświetlony na dole kadru, autor sugeruje, że papież Franciszek całuje ręce członków rodziny Rothschildów i Rockefellerów. Na końcu nagrania znajduje się informacja, że głowa Kościoła katolickiego jednocześnie odmawia wiernym całować swój pierścień, na dowód czego dołączono kilka klatek z nagraniem takich sytuacji.
Do chwili obecnej (31 marca) film obejrzało 49 459 widzów. Możliwość dodawania komentarzy pod nim została wyłączona przez autora.
Na Facebooku posty z filmem wyświetlono niemal 750 tys. razy, z czego 57 tys. przypada na ostatnie 24 godziny.
Internauci uwierzyli w prawdziwość tezy sugerowanej przez autora, na co wskazuje dyskusja na grupach. W komentarzach czytamy:
„Jakoś mnie to nie dziwi”,
„Żenada dla chrześcijan. Ale czy ten pan zwany papieżem ma jakiś wstyd?”,
„Co w tym dziwnego. Całuje rękę, która go karmi!! Wyszło szydło z worka!!”,
„PRZERAŻA mnie to co on Wyprawia!!!”,
„Klocki się układają, oni wszyscy tworzą NWO”.
Co przedstawia nagranie?
Nagranie przedstawia Franciszka podczas wizyty w Yad Vashem 26 maja 2014 roku. Papież, wzorem swych poprzedników Jana Pawła II i Benedykta XVI, pojawił się przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie. W murze umieścił kartkę ze swoją modlitwą. Złożył również wizytę wielkiemu muftiemu Jerozolimy i oddał hołd ofiarom Holokaustu w instytucie pamięci Yad Vashem.
To właśnie z wizyty w tej instytucji pochodzi nagranie zatytułowane Papiez caluje dlon czlonkom rodziny Rockefellerow i Rothschildow.
Czyje ręce w instytucie pamięci Yad Vashem całował papież Franciszek?
Nagranie, jak już wspominaliśmy, pochodzi z wizyty apostolskiej Franciszka w Izraelu w 2014 roku. Jednym z jej punktów było wystąpienie papieża w Yad Vashem. Na nagraniu widać ojca świętego całującego ręce zgromadzonych na spotkaniu ludzi. Autor filmu sugeruje, że pośród tych osób byli członkowie rodziny Rothschildów i Rockefellerów, czyli rodzin, które według wielu teorii spiskowych poprzez swoje bogactwo i wpływy sprawują (ponad rządami krajowymi) władzę nad światem.
W rzeczywistości w instytucie Yad Vashem papież oddał hołd ofiarom Holokaustu. To właśnie ta grupa ocalałych z Zagłady, których ręce całuje Franciszek, jest nazwana na nagraniu „członkami rodziny Rothschildów i Rockefellerów”.
W Yad Vashem papież spotkał się z sześciorgiem ocalałymi z Holokaustu. Byli wśród nich: Avraham Harshalom, Chava Shik, Joseph Gottdenker, Moshe Ha-Elion, Eliezer Grynfeld i Sonia Tunik-Geron.
Z galerią zdjęć, które uwieczniają kadry zamieszczone również w analizowanym filmie, można zapoznać się pod tym linkiem.
Biorąc pod uwagę oficjalne informacje z wizyty ojca świętego w instytucie Yad Vashem oraz listę gości podczas spotkania, należy stwierdzić, że informacje zawarte na nagraniu Papiez caluje dlon czlonkom rodziny Rockefellerow i Rothschildow są w całości fałszywe. Żaden z członków wspomnianych rodzin nie brał udziału w spotkaniu, a tym bardziej dłoni żadnego z nich nie całował papież Franciszek.
Fake news w tej sprawie powraca co jakiś czas. Już w 2017 roku obalił go fact-checkingowy portal Snopes.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter