Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, PLAY nie uruchomił 5G w trakcie kwarantanny spowodowanej koronawirusem
Zrobił to o wiele wcześniej.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, PLAY nie uruchomił 5G w trakcie kwarantanny spowodowanej koronawirusem
Zrobił to o wiele wcześniej.
Facebookowy profil Stowarzyszenie Prawo do Życia Prawda zamieścił w niedzielę wpis sugerujący, że w Trójmieście w czasie kwarantanny uruchomiono sto anten 5G.
Jako źródło autorzy podają artykuł portalu GSMONLINE.PL zatytułowany PLAY uruchomił 5G na 100 stacjach w Trójmieście.
Podobną informację zamieścił również jeden z użytkowników Facebooka:
Materiał to krótka notka informująca czytelników o tym, że sieć PLAY zmodernizowała w Trójmieście ponad sto stacji bazowych, dostosowując je do technologii 5G. Zamieszczono w niej wypowiedź prezesa PLAY Jean Marca Hariona:
Jesteśmy dumni, że możemy zapewnić sieć 5G pierwszemu miastu w Polsce. Tym samym jesteśmy na szybkiej ścieżce do wdrożenia technologii 5G na szeroka skalę. Dzięki modernizacji naszej sieci z 5G Ready do 5G możemy śmiało stwierdzić, że PLAY ma najbardziej zaawansowaną technologicznie sieć, która przynosi realne korzyści lokalnej społeczności. Zróżnicowanie, skala i innowacyjność naszych rozwiązań 5G sprawia, że PLAY jest najlepiej przygotowanym operatorem do wprowadzenia ogólnopolskiej sieci 5G. Z radością rozpoczynamy współpracę z miastem Gdynia, które uosabia otwarte podejście do technologii i innowacji.
W tekście pojawił się również komentarz Michał Ziółkowskiego, członka Zarządu i Dyrektora ds. Technicznych w PLAY:
Wdrożona przez nas sieć 5G na obszarze aglomeracji trójmiejskiej jest innowacyjna nie tylko na skalę naszego kraju, ale także globalną. Bardzo się cieszymy, że jesteśmy pierwszym operatorem, który pozwala lokalnej społeczności doświadczyć tej technologii na najnowocześniejszym sprzęcie. Bardzo liczymy na pierwsze opinie i wrażenia ze strony korzystających, by dalej konsekwentnie usprawniać naszą sieć.
Artykuł pochodzi z grudnia ubiegłego roku
Treść wpisu opublikowanego przez profil Stowarzyszenie Prawo do Życia Prawda sugeruje, że PLAY wykorzystało kwarantannę do montażu w tym czasie nadajników 5G.
Niemniej jednak data publikacji na stronie przypada na 12 grudnia 2019 roku, więc wydarzenia w nim przedstawione nie mogą mieć nic wspólnego z z obostrzeniami wprowadzonymi na obszarze Polski w związku z koronawirusem.
Publikacja bazuje na oficjalnym komunikacie prasowym sieci PLAY, również datowanym na 12 grudnia 2019 roku. Czytamy w nim:
PLAY rozpoczyna współpracę z Miastem Gdynia w sieci operatora na obszarze aglomeracji trójmiejskiej, która pozwoli mieszkańcom lokalnej społeczności na korzystanie z zalet 5G, dzięki unikalnemu na skalę światową rozwiązaniu technologicznemu. Modernizując ponad 100 stacji bazowych, operator jako pierwszy udostępni 5G w warunkach rzeczywistych na tak szeroką skalę w Polsce.
W tekście GSMONLINE.PL padają dokładne cytaty pochodzące ze wspomnianego komunikatu.
Oficjalne uruchomienie 5G w Trójmieście przez sieć PLAY nastąpiło 7 stycznia 2020 roku. Natomiast 3 lutego 2020 roku PLAY poinformował o uruchomieniu komercyjnej sieci 5G w największych polskich metropoliach do końca lutego.
Według zapewnień operatora zasięg technologii najnowszej generacji objąć miał do końca lutego główne miasta, takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdynia, Gdańsk, a także miejscowości turystyczne: Sopot, Augustów, Zakopane, Szczyrk, Bukowinę Tatrzańską, Karpacz, Giżycko, Władysławowo, Mrągowo, Kołobrzeg i Ustkę.
Informacja zamieszczona na profilu Stowarzyszenie Prawo do Życia Prawda jest więc klasycznym fake newsem, „odgrzewającym” fakty z przeszłości i dostosowującym je do kontekstu bieżących wydarzeń. Artykuł, na który powołują się autorzy wpisu, odnosi się do prawdziwych informacji oraz zawiera autentyczne wypowiedzi przedstawicieli sieci PLAY, zupełnie jednak niezwiązane z kwestią kwarantanny i koronawirusa. Sieć 5G w Polsce działała na długo przed epidemią.
Nie jest to pierwsza fałszywa informacja, która wiąże temat koronawirusa z technologią 5G. W jednej z naszych poprzednich analiz obaliliśmy tezę, że pandemia koronawirusa ma związek przyczynowo-skutkowy z 5G.
Jednocześnie należy przypomnieć, iż nie ma naukowych dowodów na to, że technologia 5G wpływa negatywnie na zdrowie ludzkie. W ostatnim czasie o braku szkodliwego oddziaływania 5G na zdrowie informował na przykład w swoim raporcie Ofcom, brytyjski organ państwowy kontrolujący i nadzorujący rynek mediów i telekomunikacji.
Rozwój technologii 5G w Polsce
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy na początku marca ogłosił aukcję na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz umożliwiających rozwój sieci 5G w Polsce. Termin na składanie ofert wstępnych upływa 23 kwietnia 2020 roku.
Urząd ocenił, że ogłoszona aukcja umożliwi rozwój w Polsce sieci o wysokiej przepustowości, wykorzystujących w technologię 5G. Zgodnie ze specyfikacją aukcji zwycięzca w ciągu czterech miesięcy musi wybudować 10 stacji bazowych 5G w jednym mieście wojewódzkim, 300 stacji do końca 2023 roku oraz 700 takich stacji do końca 2025 roku
Zaznaczono, że na zwycięzców aukcji nałożone zostaną zobowiązania – każdy operator będzie musiał uruchomić minimum 700 stacji bazowych wykorzystujących przydzielone częstotliwości do końca 2025 roku, a w wyniku realizacji tych zobowiązań w Polsce uruchomionych zostanie co najmniej 2800 stacji bazowych.
W opinii Komisji Europejskiej do końca 2020 roku sieć 5G powinna działać w przynajmniej w jednym mieście każdego kraju członkowskiego, a do 2025 roku powinny mieć ją wszystkie duże miasta w UE oraz główne szlaki transportowe – główne połączenia drogowe czy kolejowe. Główne parametry sieci 5G to 1 Gb/s transferu, a także opóźnienie mniejsze niż 5 milisekund oraz obsługa ponad 100 urządzeń na metr kwadratowy powierzchni.
Już pod koniec 2019 roku Polski Fundusz Rozwoju Exatel oraz przedstawicie komercyjnych przedsiębiorstw telekomunikacyjnych podpisali memorandum w sprawie analizy modelu biznesowego dla spółki #Polskie5G. W sygnowanym dokumencie wszystkie strony zadeklarowały chęć współpracy w zakresie analizy koncepcji powołania #Polskie5G – jednego hurtowego operatora ogólnopolskiej bezprzewodowej sieci łączności mobilnej w standardzie 5G, pracującego w pasmie 700 MHz. Przedsięwzięcie ma pozwolić na obniżenie kosztów budowy infrastruktury telekomunikacyjnej, a co za tym idzie wprowadzenie konkurencyjnych cen usług.
Jak wygląda to u głównych krajowych operatorów?
Polkomtel, operator sieci Plus z Grupy Cyfrowy Polsat, rozpoczął już budowę pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. W I kwartale 2020 roku klienci z co najmniej siedmiu miast w całej Polsce mają móc korzystać z nowej technologii.
W lutym 2019 roku w Zakopanem rozpoczęto jedne z pierwszych na świecie testów z wykorzystaniem najwyższych częstotliwości planowanych obecnie dla sieci 5G (w paśmie 26–28 GHz). W przyszłości to pasmo dostarczy szybki internet mobilny do miejsc, w których na niewielkich przestrzeniach z internetu będzie korzystało bardzo wiele osób (np. centra handlowe czy duże miasta).
We wrześniu 2019 roku rozpoczęto testy w Warszawie, a w październiku w Lublinie. To pierwsze w Polsce tak duże testy sieci 5G w warunkach miejskich – duże miasta. Do ich przeprowadzenia wykorzystano sieć światłowodową Orange z łączem optycznym o przepustowości 10 Gb/s, czyli 10-krotnie szybszym niż standardowo stosowane w sieci 4G Orange w Polsce. Orange zapewnia, że jeszcze w pierwszej połowie 2020 roku dostarczy swoim użytkownikom internet w technologii 5G.
W Warszawie przygotowanych jest już 800 stacji bazowych gotowych do świadczenia usług w najnowszej technologii. Z kolei do końca pierwszego półrocza 2020 roku w skład sieci 5G ma wejść łącznie aż 1600 stacji w pięciu miastach w całym kraju. Tym samym klienci T-Mobile będą mogli skorzystać z najbardziej rozwiniętej w Polsce sieci piątej generacji.
Z kolei sieć PLAY ma już w swojej ofercie 5G READY. W reklamie możemy przeczytać, że „dzięki wykorzystywaniu w sieci 5G READY w Play zaawansowanych rozwiązań technologicznych, możesz doświadczyć ponad dwukrotnie wyższych prędkości internetu niż do tej pory”. Uruchomienie 5G na częstotliwości 2100 MHz (czyli tej, na której aktualnie działa 5G READY) na szerszą skalę jest tylko kwestią czasu, ponieważ nadajniki „5G Ready” (czyli takie, które można zmodernizować do obsługi prawdziwego 5G) obejmują swoim zasięgiem prawie 50 procent populacji Polski.
W ostatnich tygodniach polską przestrzeń informacyjną zalewa fala fake newsów i dezinformacji wokół koronawirusa. Nie wierz niesprawdzonym i niewiarygodnym źródłom. Rzetelne informacje na temat koronawirusa znajdziesz w specjalnym serwisie https://www.gov.pl/web/koronawirus, na stronie Ministerstwa Zdrowia, na stronie WHO, a także na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Zachęcamy także do lektury naszego stale aktualizowanego raportu poświęconego koronawirusowi.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter