Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, Schetyna nie mówił o zwrocie majątku Żydom za polskie krzywdy
Grafika udostępniana na Facebooku przypisuje Grzegorzowi Schetynie słowa, których nigdy nie wypowiedział.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, Schetyna nie mówił o zwrocie majątku Żydom za polskie krzywdy
Grafika udostępniana na Facebooku przypisuje Grzegorzowi Schetynie słowa, których nigdy nie wypowiedział.
Użytkownik Facebooka 11 lipca 2015 roku opublikował grafikę, która miała rzekomo prezentować słowa polityka Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny (w chwili publikacji posta Schetyna pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych). W 2018 roku wypowiedź została powielona we fragmencie wpisu na profilu Wspieram Rozwój.PL, kiedy to uznano, że skoro wiadomość nie została zdementowana, to należy ją udostępnić dalej. W przypisywanej Grzegorzowi Schetynie wypowiedzi polityk apeluje o zwrot majątku żydowskiego o wartości nawet 60 mld dolarów amerykańskich. Politykowi Platformy Obywatelskiej przypisano także pogląd, że polskim Żydom (jak i prawdopodobnie im spadkobiercom) „należy się rekompensata za krzywdy, które spotkały ich w Polsce od Polaków”. W ostatnich dniach post sprzed sześciu lat znów jest udostępniany na Facebooku (np. 1, 2, 3 i 4) – i tak fake news zatoczył koło.
Co dokładnie możemy przeczytać na grafice? „Musimy raz na zawsze rozwiązać problem zwrotu majątku żydowskiego. Oddajmy co im się należy i po kłopocie. Polska jest finansowo przygotowana na zwrot nawet 60 mld $ w 2015 r. Umiejętna polityka finansowa sprawi, że wyjdziemy z twarzą wśród narodów świata a Polacy tego nie odczują. Będę popierał zatem zwrot mienia żydowskiego w walucie, ziemi i niesłusznie zabranych nieruchomościach. Ci ludzie tyle wycierpieli, że należy im się zadość uczynienie i sowita rekompensata za krzywsy jakie spotkały ich w Polsce od Polaków” – miał rzekomo powiedzieć Grzegorz Schetyna.
Do 14 lipca 2021 roku post został udostępniony 129 razy.
Kiedy i gdzie padły cytowane słowa? Brak wiarygodnych źródeł potwierdzających autentyczność
W poście nie ma informacji, gdzie i kiedy Grzegorz Schetyna miał wypowiedzieć przypisywane mu słowa. Publicysta Stanisław Michalkiewicz w tekście, który ciągle jest dostępny na jego stronie internetowej, sugeruje (cytując użytkownika Facebooka), że wypowiedź Grzegorza Schetyny pochodzi z „porannej audycji w Radiu TOK FM” z 5 października 2014 roku. Podobny trop znajdziemy w komentarzu pod artykułem zatytułowanym „Premier dla PAP: sprawa zwrotu mienia obywatelom amerykańskim pochodzenia żydowskiego jest całkowicie uregulowana”, opublikowanym w 2019 roku w serwisie Bankier.pl. Tam anonimowy internauta sugeruje, że ta wypowiedź Grzegorza Schetyny padła 5 października 2014 roku na antenie Radia TOK FM.
Jednak w internecie brak rzetelnych dowodów, że przypisywane Grzegorzowi Schetynie słowa padły naprawdę, co powinno skłonić odbiorców do rozważenia, czy wskazywana informacja jest w rzeczywistości prawdziwa.
Skontaktowaliśmy się z Radiem TOK FM, które oficjalnie poinformowało Demagoga, że Grzegorz Schetyna 5 października 2014 roku nie był gościem tej stacji. Nie ma więc źródła, które potwierdziłoby autentyczność tej informacji.
Grzegorz Schetyna: „Wypowiedź ta jest całkowicie spreparowana”
W celu zweryfikowania doniesień krążących w sieci zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do posła Grzegorza Schetyny. W komentarzu, którego nam udzielił, wyraźnie zaprzeczył, by był autorem tych słów, wskazując na to, że wypowiedź została spreparowana:
„Wypowiedź ta jest całkowicie spreparowana. Nie odzwierciedla moich poglądów. Analizuję możliwości podjęcia kroków prawnych w tej sprawie”.
Grzegorz Schetyna dla Demagoga
Podsumowanie
Biorąc pod uwagę zaprzeczenie samego zainteresowanego, brak wiarygodnych dowodów na wypowiedzenie takich słów, a także zapewnienie Radia TOK FM, że Grzegorz Schetyna – wbrew sugestiom osób powielających tę informację – nie był gościem rozgłośni, uznajemy tę grafikę za fałszywą.
Fałszywy cytat to jedna z prób zdyskredytowania przeciwników politycznych. Dlatego w przypadku natrafienia na niewiarygodnie brzmiącą wypowiedź, warto zawsze sprawdzić jej źródło, by nie stać się ofiarą dezinformacji.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter