Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, ten mężczyzna nie został zatrzymany za brak maseczki
Powodem zatrzymania był atak na policjantkę.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, ten mężczyzna nie został zatrzymany za brak maseczki
Powodem zatrzymania był atak na policjantkę.
Pandemia wywołana koronawirusem SARS-CoV-2 zmieniła funkcjonowanie całego świata. Władze poszczególnych państw wprowadziły ograniczenia poruszania się, które miały za zadanie zmniejszyć transmisję poziomą między obywatelami. Jednym z rozwiązań chroniących przed COVID-19 jest noszenie maseczek, które obniżają prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem. W ostatnich dniach dużą popularność zdobyły doniesienia o zatrzymaniu mężczyzny w pojeździe komunikacji miejskiej rzekomo za brak maseczki. W poście zamieszczonym w grupie Wspieramy Rafała Trzaskowskiego na Prezydenta RP czytamy:
ZDJĘCIE Z DZISIAJ. AUTOBUS LINII 709G. TRASA DO PIASECZNA. PAN NIE MIAŁ MASECZKI. PEWNIE SIĘ STAWIAŁ‼️ NIEMNIEJ REAKCJA JAK WIDAĆ WCHODZI W NAWYK. PRZEMOC STAJE SIĘ REALNĄ TOWARZYSZKĄ NASZEGO DNIA CODZIENNEGO‼️
WIELKIMI KROKAMI WRACA ZOMO‼️
ZDJĘCIE ZROBIŁA MOJA KOLEŻANKA
Zyskał on ponad 500 udostępnień. W komentarzach czytamy (pisownia oryginalna): „TAK SIĘ POSTĘPUJE ZE STARSZYMI LUDŹMI, TO JEST PARTYJNA POLICJA WSTYD”, „Przeraża to, że gnoje tak traktują starszego”, „Ostatnio pojawiły się jakiś nowy kościół partyjny i jakaś nowa milicja partyjna”, „Zomo. Ormo. Milicja. Czy też Pislicja. Nie mają prawa rzucać obywatela tylko za brak maseczki”, „Obrzydliwe, zastanawiałam się, czy w policji pracują LUDZIE?”.
Czy policjanci obezwładnili mężczyznę za brak maseczki?
Informację, jakoby jej brak był przyczyną zatrzymania, zdementowała w mediach społecznościowych Policja. Powodem obezwładnienia mężczyzny była napaść na policjantkę.
Sprawdź, zanim podasz dalej. Nie twórz fakenewsów. To nie maseczka była powodem zatrzymania, ale atak na policjantkę. Patrol szybko obezwładnił mężczyznę. Ten usłyszał już zarzut naruszenia nietykalności cielesnej. pic.twitter.com/sw8e8HB4i3
— Policja Warszawa (@Policja_KSP) August 10, 2020
Pomimo szybkiego zdementowania tych doniesień dezinformacja wciąż jest rozpowszechniana. Policja apeluje o rozwagę i niepublikowanie fałszywych informacji, ponieważ generują one falę nienawiści w komentarzach wymierzoną w funkcjonariuszy.
Obowiązek noszenia maseczek w Polsce
Zgodnie z nowym rozporządzeniem od 8 sierpnia wprowadzono podział na trzy kolory, które determinują, jakie ograniczenia obowiązują na terenie danego powiatu. Zgodnie z oficjalnymi informacjami:
Zostały wyznaczone trzy strefy: zielona, żółta i czerwona w zależności od tego, ile osób jest chorych na terenie danego powiatu. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. W ten sposób ograniczenia będą dotykały tylko te obszary, których jest wyższe ryzyko zakażenia.
Nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy lub części odzieży w strefie zielonej i żółtej obowiązuje w:
- w środkach publicznego transportu zbiorowego,
- w miejscach ogólnodostępnych – chyba że będzie zachowana odległość 1,5 m,
- w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej,
- w obiektach handlowych lub usługowych,
- w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.
Obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej został nałożony na wszystkie powiaty w strefie czerwonej.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter