Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, Włosi nie palą anten 5G w obawie przed koronawirusem
Krążące po sieci wideo nie przedstawia anteny 5G.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, Włosi nie palą anten 5G w obawie przed koronawirusem
Krążące po sieci wideo nie przedstawia anteny 5G.
W ostatnich dniach popularność na Facebooku zdobył materiał sugerujący, że w obawie przed 5G i jej wpływem na rozwój koronawirusa Włosi zaczęli niszczyć infrastrukturę technologii, podpalając anteny.
Informację o tym zamieścił profil sympatyków publicysty Stanisława Michalkiewicza:
A także, między innymi, takie profile jak Stop Islamizacji Europy czy Narodowcy:
Łączny zasięg postów szacowany jest na Facebooku na niemal milion wyświetleń (965 tys.). W każdym z nich znajduje się link do tej samej strony https://pantarhei24.com/. Link prowadzi do nagrania wideo zatytułowanego 6 kwietnia 2020 Włosi palą antenę 5G w La Spezia. Autorzy publikacji przekonują, że film prezentuje płonący maszt telekomunikacyjny obsługujący technologię 5G. Miał on zostać podpalony przez okolicznych mieszkańców.
Dalej w tekście pada informacja, że tego typu akcje popiera coraz większa liczba osób, które w ten sposób wyrażają swój sprzeciw wobec wprowadzenia do ogólnego zastosowania technologii 5G. Zdaniem jej przeciwników promieniowanie sieci uszkadza organizm człowieka, osłabia jego odporność i jest zabójcze m.in. dla pszczół oraz ptaków. Dotychczas we Włoszech zmarło niemal 20 tys. osób.
W ostatnim akapicie tekstu znajdujemy informację, iż Włosi coraz częściej wiążą nieoczekiwaną pandemię koronawirusa z rozmieszczeniem i instalacją siecią anten 5G, które znajdują się praktycznie w całym kraju. Umieszczono również mapę rozmieszczenia anten na terenie kraju – jako źródło pochodzenia mapy podano „Twitter”
Na końcu nagrania pada pytanie: „W Bergamo i Brescii występuje najwyższe zanieczyszczenie elektroniczne z 5G oraz zanieczyszczenie drobnym pyłem i nanocząstkami. Czy to zbieg okoliczności?”.
Koronawirus a 5G
Jak możemy przeczytać w raportach publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia, nie istnieją żadne naukowe dowody na rzecz negatywnego oddziaływania tej technologii na zdrowie człowieka oraz na związek obecnej pandemii z 5G. Pisaliśmy o tym we wielu wcześniejszych analizach.
Obszerne opracowanie dotyczące sieci 5G znajduje się również na stronie WHO w tekście Technologia 5G a zdrowie.
Co spłonęło na nagraniu wideo?
Jak informuje na swoich łamach dziennik „Città della Spezia”, to, co mogli zobaczyć internauci na nagraniu, to infrastruktura telekomunikacyjna firmy WindTre (specjalizującej się w technologiach GSM, UMTS i LTE, 2G, 3G i 4G.). Dziennikarze skontaktowali się z jej przedstawicielami z pytaniem o rodzaj urządzeń, które uległy pożarowi. Pracownicy WindTre zapewnili, że na maszcie, który płonął, znajdowały się urządzenia obsługujące technologię 3G i 4G, z wyłączeniem 5G.
Aktualnie miejsce pożaru badają eksperci, którzy mają wydać ekspertyzę dotyczącą pożaru stacji nadajnikowej. W kontekście technologii 5G warto zaznaczyć, że La Spezia na chwilę obecną nie należy do miast objętych tą technologią.
O fake newsie na temat pożaru masztu telekomunikacyjnego we Włoszech pisał już portal fact-checkingowy Lead Stories, a także polski portal Fakenews.pl
To nie maszt 5G płonął w La Spezia
Nie ulega wątpliwości, że pożar infrastruktury telekomunikacyjnej miał miejsce w La Spezia, a pochodzące z tego wydarzenia nagranie zarejestrowało prawdziwy pożar instalacji telekomunikacyjnej. Jednakże całkowicie nieprawdziwe jest twierdzenie, że tym, co spłonęło, był maszt z nadajnikami 5G.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter