Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, za uzyskanie odpustu nie trzeba zapłacić 199 PLN + VAT
Zdjęcie wpisu jest fotomontażem i pochodzi z parodystycznego konta.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, za uzyskanie odpustu nie trzeba zapłacić 199 PLN + VAT
Zdjęcie wpisu jest fotomontażem i pochodzi z parodystycznego konta.
Uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada i Dzień Zaduszny 2 listopada to czas, w którym wielu Polaków wyrusza na groby swoich bliskich. Dla części z nas jest to czas zadumy i wspomnienia członków rodziny i znajomych, którzy odeszli. Początek listopada to także okazja, aby uzyskać dla zmarłych tzw. odpust zupełny.
19 października na grupie SilniRazem pojawił się post zawierający zdjęcie wpisu na Twitterze. Pochodzi on z konta @Radio_Maryja. Jak sugeruje treść wpisu, uzyskanie odpustu zupełnego kosztować będzie 199 zł plus VAT, ale obowiązuje także promocja: dwie dusze w cenie jednej. Jak się okazuje, tweet zamieszczony w poście jest fotomontażem, a sam wpis na Twitterze pochodzi z 2019 roku.
Post w krótkim czasie zebrał prawie 300 reakcji i został udostępniony ponad 60 razy. Znalazło się pod nim także 120 komentarzy, z których część uwierzyła w treść wpisu, choć znaleźli się również wątpiący w jego wiarygodność: „To niemoze byc publikowane przeciez to jest obrażliwe dlaPanaBoga zapieniadze odpust nie za modlitwe Pan Jezus nauczal modlitwa jest najważniejsza”; „Do czego to prowadzi? Według nich Pan Bóg pobiera kasę za odpuszczenie grzechów?”; „To konto parody, już nie istnieje ale to hula po necie, oficjalne konto RM ma ten adres jak tu podkreślone”.
Zdjęcie wpisu na Twitterze jest fotomontażem posta z 2019 roku i pochodzi z nieistniejącego parodystycznego konta
Na zdjęciu załączonym w poście wykadrowana została data publikacji. Oryginalny wpis na koncie Radia Maryja opublikowany został 1 listopada 2019 roku. Jego treść znacząco różni się od tej, która znalazła się we wpisie.
Nie ma w niej nic o cenach odpustu lub promocji „dwie dusze w cenie jednej”. Zamiast tego znalazła się tam krótka treść: „Od 1 do 8 listopada możemy uzyskać odpust zupełny dla dusz w czyśćcu cierpiących” oraz link do artykułu na stronie Radia.
Jak podał portal fakenews.pl w 2019 roku, konto, które opublikowało wpis, było założone w celach parodiowania rozgłośni Radia Maryja i samo opublikowało wpis: „POTWIERDZAMY – NASZE KONTO SŁUŻY ROZRYWCE I ZABAWIE I NIE JEST OFICIALNYM KONTEM ROZGŁOŚNI RADIOWEJ @RADIOMARYJA. WSZELKIE PODOBIEŃSTWA DO OSÓB I ZDARZEŃ KOMEDIOWO ZAMIERZONE”.
Obecnie konto już nie istnieje, można jednak znaleźć zarchiwizowaną wersję wpisu. Rzeczywiste konto Radia Maryja ma inną nazwę, a także jest oznakowane jako zweryfikowane. Oryginalny tweet wygląda następująco i jest wciąż dostępny na platformie.
Od 1 do 8 listopada możemy uzyskać odpust zupełny dla dusz w czyśćcu cierpiących https://t.co/FHlAweddZk
— Radio Maryja (@RadioMaryja) November 1, 2019
Uzyskanie odpustu zupełnego jest bezpłatne. Potrzeba za to modlitwy i komunii św.
W artykule na stronie Radia Maryja dotyczącym odpustu zupełnego również nie znalazły się informacje dotyczące opłaty za jego uzyskanie. Znalazła się tam za to wypowiedź ówczesnego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Pawła Rytela-Adrianika. Rzecznik KEP przypomniał, że jest pięć warunków uzyskania odpustu zupełnego, czyli całkowitego uwolnienia duszy zmarłego od kary za grzechy. Te warunki to:
- nawiedzenie cmentarza,
- przyjęcie komunii świętej,
- modlitwę w intencjach wyznaczonych przez papieża,
- wyznanie wiary,
- wyrzeczenie się zła.
Podsumowanie
Pamiętajmy, aby zawsze uważnie przyglądać się treściom w Internecie, zwłaszcza jeżeli wzbudzają one skrajne emocje. Szczególnie w takich przypadkach może nam pomóc sprawdzenie, czy dany profil jest zweryfikowany lub posiada wiarygodną historię i nazwę użytkownika. Pomocne może być również sprawdzanie, kiedy dany wpis został opublikowany.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter