Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Niebezpieczne mikrofalówki zakazane w ZSRR? Fałsz
Post powiela nieprawdziwe informacje na temat rzekomej szkodliwości kuchenek mikrofalowych.
fot. Pexels / Modyfikacje: Demagog
Niebezpieczne mikrofalówki zakazane w ZSRR? Fałsz
Post powiela nieprawdziwe informacje na temat rzekomej szkodliwości kuchenek mikrofalowych.
Fake news w pigułce
- Polskojęzyczny post, który okazał się automatycznym tłumaczeniem wiadomości opublikowanej na czeskiej grupie na Telegramie, powiela nieprawdziwe informacje na temat rzekomej szkodliwości kuchenek mikrofalowych.
- Wbrew informacjom zawartym w poście rząd Japonii nie zakazał używania mikrofali z przyczyn zdrowotnych.
- W Związku Radzieckim – wbrew twierdzeniu ze wpisu – były produkowane kuchenki mikrofalowe.
- Podgrzewanie jedzenia w kuchence mikrofalowej nie czyni go niebezpiecznym dla zdrowia.
„Piece mikrofalowe zostały zakazane w 1976 r. w ZSRR ze względu na ich szkodliwy wpływ na zdrowie” – czytamy we wpisie udostępnionym 18 września 2023 roku na fanpage’u Wolna Polska Wiadomości. W poście czytamy m.in., że „ciepło mikrofalowe niszczy nawet 97 procent wartości odżywczej (witaminy i inne roślinne składniki odżywcze zapobiegające chorobom, wzmacniające odporność)”.
Podobne informacje na temat kuchenek mikrofalowych rzekomo zakazanych w Związku Radzieckim pojawiły się także na fanpage’ach Tak To Widzę – Informacje, Tezy i Hipotezy oraz Globalna świadomość.
Post cieszy się sporym zainteresowaniem internautów. Udostępniono go niemal 230 razy. Wpis uzyskał już ponad 330 reakcji, a skomentowano go 26 razy. Z komentarzy tych wynika, że niektórzy internauci wierzą w przedstawione w poście informacje. „Mówię o szkodliwości tego urządzenia od 10lat. Ludzie nie słuchają..” – czytamy w jednej z wypowiedzi. W innej napisano: „Moja mama często korzystała z kuchenki mikrofalowej, a potem dostała raka w 2018 roku. Od tego momentu uciąłem kabel od mikrofali i wywaliłem ją na złom”.
To tłumaczenie wiadomości z czeskojęzycznego konta na Telegramie
Do posta dołączono zdjęcie, które pochodzi z czeskojęzycznej grupy na Telegramie zatytułowanej „Český Těšín Chraňme naše děti” (Czeski Cieszyn Chrońmy nasze dzieci). Ta – według opisu – powstała w celu „poznania prawdy, wzajemnej pomocy i dzielenia się informacjami o aktualnych wydarzeniach na świecie”.
Okazuje się, że nie tylko zdjęcie, ale i sam post opublikowany na fanpage’u Wolna Polska Wiadomości pochodzi z grupy Český Těšín Chraňme naše děti. W rzeczywistości to automatyczne tłumaczenie wiadomości, która została tam opublikowana 18 sierpnia 2023 roku.
Wyraźnie widać, że w tekście oryginału napisano „MIKROVLNNÉ TROUBY”, co po polsku oznacza po prostu „kuchenkę mikrofalową”. Za sprawą automatycznego tłumaczenia stała się ona „piecem mikrofalowym”.
Kuchenki mikrofalowe zakazane w ZSRR? Brak dowodów
W poście czytamy, że „piece mikrofalowe [czyli kuchenki mikrofalowe – przyp. Demagog] zostały zakazane w 1976 r. w ZSRR”. Powodem zakazu miał być „ich szkodliwy wpływ na zdrowie, ponieważ przeprowadzono na nich wiele badań”. Dodatkowo w poście znalazła się informacja, że „zakaz został zniesiony na początku lat 90. lata po pierestrojce”.
Sam autor posta nie jest pewien, czy w Związku Radzieckim rzeczywiście zakazano produkcji kuchenek mikrofalowych. W komentarzu pod postem napisał bowiem: „Nie ma wątpliwości, że mikrofale szkodzą, moje wątpliwości dotyczą jedynie czy w ZSRR rzeczywiście były zakazane”.
Od lat pojawiają się (m.in. polsku i czesku) informacje o szkodliwych mikrofalówkach rzekomo zakazanych w ZSRR. W rzeczywistości brak wiarygodnych doniesień potwierdzających, by ZSRR w latach 70. zeszłego wieku zakazał produkcji kuchenek mikrofalowych ze względu na ich szkodliwy wpływ na zdrowie.
Fakty temu zresztą przeczą: mikrofalówki były produkowane w Związku Radzieckim w kolejnych latach. Jak wyglądały, można przekonać się w tekstach opublikowanych m.in. w serwisie Techinsider.ru czy Nazad v SSSR. I choć przeciętny mieszkaniec ZSRR nie mógł sobie na nie pozwolić, pierwsze kuchenki mikrofalowe na rynku pojawiły się w tym kraju w latach 70.
Japoński rząd zakazał kuchenek mikrofalowych? Fałsz
W poście znajduje się również informacja, że „rząd Japonii kazał zutylizować WSZYSTKIE kuchenki mikrofalowe”. Doniesienia o decyzji władz Japonii, które rzekomo zakazały używania kuchenek mikrofalowych, są obecne w Internecie przynajmniej od 2019 roku. Według tych doniesień zakaz miał obowiązywać od końca 2019 roku.
Informacje na ten temat pojawiały się m.in. po angielsku, bułgarsku, hiszpańsku czy w języku arabskim. Twierdzenia te są bezpodstawne: nie ma wiarygodnych źródeł mówiących, by japoński rząd kiedykolwiek wprowadził taki zakaz. Co więcej, bez trudu można znaleźć dowód na to, że kuchenki mikrofalowe są używane w Japonii po 2019 roku.
Według danych japońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komunikacji średnie roczne wydatki gospodarstw domowych na kuchenki mikrofalowe w Japonii w latach 2020 i 2021 – czyli już po rzekomym zakazie ich używania – wynoszą odpowiednio 1 183 i 1 129 jenów (ok. 35 i 33 zł). Tym samym są zbliżone do wydatków w latach 2013–2019.
Według serwisu factcheckingowego Snopes fake news o rządzie Japonii, który rzekomo miał wprowadzić zakaz kuchenek mikrofalowych, ma swoje źródło w artykule opublikowanym w rosyjskim satyrycznym serwisie Panorama pub.
W tekście z 3 marca 2019 roku czytamy, że w ciągu 20 lat użytkowania kuchenek mikrofalowych wyrządziły one więcej „szkód dla zdrowia obywateli niż bombardowanie nuklearne samolotów amerykańskich we wrześniu 1945 r.”. Dla przypomnienia Amerykanie zrzucili bombę na Hiroszimę i Nagasaki nie we wrześniu 1945, ale w sierpniu 1945 roku. Jednak satyryczny charakter artykułu pokazuje opis doświadczenia naukowców, na podstawie którego japoński rząd miał podjąć decyzję o zakazie używania kuchenek mikrofalowych pod groźbą kary więzienia od 5 do 15 lat. Otóż badacze mieli umieścić w mikrofalówce pięć karaluchów, które po uruchomieniu trybu grillowania zginęły.
Kuchenka mikrofalowa jest niebezpieczna dla człowieka? Fałsz
W tekście napisano, że kuchenka mikrofalowa ma „szkodliwy wpływ na zdrowie”. Czy jej działanie rzeczywiście może być niebezpieczne dla zdrowia człowieka? Nie, urządzenie to nie stanowi zagrożenia dla użytkowników.
O tym, jak działa kuchenka mikrofalowa, czytamy w białej księdze Ministerstwa Cyfryzacji będącej wiarygodnym źródłem informacji na temat pola elektromagnetycznego:
„W kuchence mikrofalowej ogrzewanie następuje na skutek oddziaływania mikrofal, które pobudzają do drgań cząsteczki wody znajdujące się w podgrzewanym produkcie. Energia pobudzonych cząsteczek wody jest następnie przekazywana dalszym cząsteczkom, dzięki czemu wzrasta temperatura całego obiektu”.
Biała księga Ministerstwa Cyfryzacji pt. „Pole elektromagnetyczne a człowiek. O fizyce, biologii, medycynie, normach i sieci 5G”, s. 53
Od lat korzystamy z urządzeń i instalacji będących sztucznymi źródłami pola elektromagnetycznego. Poza kuchenkami mikrofalowymi są to m.in. generatory prądotwórcze, radio, telewizja naziemna, radiotelefony, telefonia komórkowa, Wi-Fi czy Bluetooth.
Pole elektromagnetyczne przez nie wytwarzane ma charakter niejonizujący. Dlatego nie oddziałuje negatywnie na zdrowie tak, jak promieniowanie jonizujące.
Jedzenie podgrzane w mikrofali jest niebezpieczne dla zdrowia? Fałsz
W omawianym poście znajdziemy informacje, że pożywienie podgrzane w kuchence mikrofalowej jest niebezpieczne dla zdrowia. Autor wpisu wylicza m.in.: „Mleko i zboża wytwarzają substancje rakotwórcze. Zmiana elementarnego składu pokarmu, który powoduje zaburzenia trawienia. Zmiana chemii żywności, która może prowadzić do dysfunkcji układu limfatycznego i niszczenia zdolności organizmu do ochrony się przed guzami zębów”. To nie jest prawda (1, 2).
Na łamach Demagoga opublikowaliśmy artykuł, w którym obalamy najczęstsze nieprawdziwe twierdzenia związane z rzekomą szkodliwością jedzenia podgrzewanego w mikrofali.
W naszym tekście przeczytacie m.in., że:
- jedzenie z mikrofalówki nie jest mniej wartościowe od żywności podgrzewanej innymi metodami, np. poprzez gotowanie w garnku,
- żywność podgrzana w kuchence mikrofalowej nie wywołuje raka,
- jedzenie z mikrofalówki nie jest napromieniowane.
Warto pamiętać, że o wartości odżywczej jedzenia decyduje nie tylko sposób jego obróbki (tu: podgrzewanie w kuchence mikrofalowej), ale przede wszystkim jego skład.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter