Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Obcokrajowcy gwałcą na budowie Orlenu w Płocku? Fake news
Post powiela nieprawdziwe informacje nt. rzekomych przestępstw popełnianych przez cudzoziemców w Płocku.
Fot. Annabel_P / Pixabay
Obcokrajowcy gwałcą na budowie Orlenu w Płocku? Fake news
Post powiela nieprawdziwe informacje nt. rzekomych przestępstw popełnianych przez cudzoziemców w Płocku.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku oraz na Twitterze pojawił się wpis informujący, że na budowie Orlenu w Płocku cudzoziemcy dopuścili się kilku gwałtów. Wiadomość ta ma być ukrywana przez media, aby „nie uderzyć w pewną grupę imigrantów”.
- Doniesienia o rzekomych przestępstwach zdementowała Policja Mazowsze oraz przedstawiciele spółki Hyundai Engineering Poland, odpowiedzialnej za budowę kompleksu Olefin III w Płocku na zlecenie PKN ORLEN.
28 marca 2023 roku na Facebooku został opublikowany post podający informacje o rzekomych gwałtach, jakich mieli się dopuścić cudzoziemcy pracujący w Płocku na budowie kompleksu Olefin III, należącego do spółki PKN ORLEN. „Na budowie Orlenu w Płocku doszło do kilku gwałtów ze strony zatrudnionych przez Obajtka cudzoziemców. Jedna ze zgwałconych kobiet jest w szpitalu w stanie zagrażającym życiu” – czytamy. Co więcej, autor wpisu informuje, że polskie media celowo nie podają wiadomości „by nie uderzyć w pewną grupę imigrantów”.
Na Facebooku post zdobył 470 polubień i ponad 830 udostępnień. Wśród 337 komentarzy odnajdujemy liczne głosy osób, które uwierzyły w informację o gwałtach: „O kobiecie nie słyszałam,ale o chłopaku którego zgwałcono. Zaczynamy się coraz bardziej bać . Dodatkowo chodzą po blokach Ukraińcy łapią za klamki od mieszkań”. Komentujący często wypowiadają się negatywnie o imigrantach: „Aż strach, mieszkam w pobliżu i nie mogę już na niech patrzeć,w sklepach ich pełno, gapią się na człowieka i pierdzielą po swojemu a ty człowieku się domyślać o co chodzi,strach wieczorem wyjść”.
Informacja o rzekomych gwałtach została również opublikowana na twitterowym koncie Gazeta Stonoga. Tweet wyświetlono prawie 24,5 tys. razy.
Gwałty w Płocku na budowie Olefin III? To fake news!
Kilka godzin po publikacji tweeta z wiadomością o gwałtach, do jakich miało dojść na terenie budowy Orlenu w Płocku, Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu (Policja Mazowsze) zdementowała te doniesienia i podkreśliła, że nie odebrano zgłoszeń o rzekomych przestępstwach:
„Apelujemy o zachowanie rzetelności w przekazywaniu informacji‼️ Płocka policja NIE MIAŁA takich zgłoszeń. Prosimy o rozwagę przy powielaniu niesprawdzonych treści, które mogą wywołać negatywne emocje”.
Z prośbą o komentarz w sprawie zwróciliśmy się do przedstawicieli spółki Hyundai Engineering Poland, odpowiedzialnej za budowę kompleksu instalacji Olefin III. W odpowiedzi Jakub Zgorzelski, Coordination Manager firmy zapewnił, że omawiany przez nas post rozpowszechnia nieprawdziwe informacje:
„Informujemy, że żadne takie zdarzenie nie miało miejsca zarówno na terenie budowy Kompleksu Olefin III realizowanej przez konsorcjum Hyundai Engineering Tecnicas Reunidas jak i Płocka. Wszystkie fake newsy oraz plotki na ten temat natychmiast dementował Rzecznik Prasowy Policji w Radomiu, ponieważ policja w pierwszej kolejności otrzymuje zawiadomienie o takich przestępstwach”.
Jakub Zgorzelski w komentarzu dla Demagoga
Aktualizacja, 28.04.2023 roku
Komenda Miejska Policji w Płocku dementuje informacje o gwałtach
Podczas przygotowywania tekstu zwróciliśmy się do Komendy Miejskiej Policji w Płocku z prośbą o komentarz w sprawie doniesień o gwałtach, jakich mieli dopuścić się obcokrajowcy.
Już po jego publikacji otrzymaliśmy odpowiedź od podkomisarza Dariusza Mroczkowskiego, który poinformował, że płocka policja obecnie nie prowadzi dochodzeń w sprawie gwałtów na terenie budowy:
„W odpowiedzi na Pani pytanie dotyczące podejrzenia gwałtu na terenie budowy instalacji Olefiny III informuję, że Komenda Miejska Policji w Płocku nie prowadziła i nie prowadzi postępowania z art.197 KK (zgwałcenie lub wymuszenie czynności seksualnej), do którego miałoby dojść na w/w terenie”.
Podkomisarz Dariusz Mroczkowski w rozmowie z Demagogiem
Koniec aktualizacji
Fałszywe informacje mają na celu wywołanie niechęci do cudzoziemców
Jednym z podstawowych narzędzi dezinformacji jest działanie przy użyciu silnych emocji. Wywoływanie uczucia strachu, niepokoju czy gniewu to częsty sposób działania internetowych propagandzistów szerzących dezinformację m.in. o ukraińskich uchodźcach. Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o osobach innej narodowości ma na celu wywołanie niechęci i strachu przed „obcymi”, a tym samym zniechęcenie np. do niesienia pomocy osobom w potrzebie.
Jak podkreśla NASK w raporcie „Zjawisko dezinformacji w dobie rewolucji cyfrowej”:
„Liczne wyniki badań wykazały, że fałszywe wiadomości, które wzbudzają u odbiorców uczucie gniewu, strachu czy empatii, pogłębiają wiarę w fałszywy przekaz, są lepiej zapamiętywane i chętniej rozpowszechniane w Internecie”
NASK, s. 30
Dlatego w przypadku natknięcia się na sensacyjne wiadomości czy plotki, warto zachować szczególną ostrożność – zwłaszcza jeśli pochodzą one z niesprawdzonego źródła.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter