Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ośrodek SKRA w Warszawie nie jest remontowany? Prace trwają
Rafał Trzaskowski w 2018 roku obiecał odbudowę stadionu SKRA Warszawa i nie dotrzymał słowa? W sieci krąży fotografia nieodnowionego obiektu, która ma temu dowodzić. Sprawdzamy te informacje.
fot. Pexles / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Ośrodek SKRA w Warszawie nie jest remontowany? Prace trwają
Rafał Trzaskowski w 2018 roku obiecał odbudowę stadionu SKRA Warszawa i nie dotrzymał słowa? W sieci krąży fotografia nieodnowionego obiektu, która ma temu dowodzić. Sprawdzamy te informacje.
Analiza w pigułce
- W postach (1, 2, 3) na Facebooku opublikowano zdjęcie zniszczonych trybun stadionu Ośrodka Sportowego SKRA Warszawa, wraz z informacją, że fotografia przedstawia obecny stan obiektu. Przywołano również obietnicę odbudowy kompleksu, jaką Rafał Trzaskowski złożył w 2018 roku [czas nagrania 21:09].
- Fotografia udostępniona we wpisach (1, 2, 3) nie jest aktualna i wykonano ją jeszcze przed rozpoczęciem modernizacji ośrodka. Obecnie kończy się pierwszy etap prac, który obejmuje m.in. budowę boiska treningowego, strefy rzutów czy boiska do rugby.
W 2025 roku w Polsce odbędą się wybory prezydenckie. Jednym z kandydatów ubiegających się o urząd głowy państwa jest Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy.
Na Facebooku opublikowano posty (1, 2, 3), w których go zacytowano. W 2018 roku podczas debaty kandydatów na urząd Prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział, że Ośrodek Sportowy SKRA Warszawa na pewno będzie odbudowany [czas nagrania 21:09]. We wpisach (1, 2, 3), pod cytatem, dodano zdjęcie zniszczonych trybun stadionu SKRA Warszawa i napis: „Skra dziś”.
Wskazany post skomentowano ponad 2 tys. razy, a podane w nim informacje wywołały dyskusję wśród internautów. Jeden z nich napisał [pisownia oryginalna]: „Ale przcierz hołota warszawska tak chciała i go wybrała”. W innym komentarzu czytamy [pisownia oryginalna]: „Najgorsze jest to że młodzi głosują na tego oszusta i lewaka co zwie się Trzaskowski a mogli by się zainteresować jaka fundacja wyłożyła kase na jego studia na zachodzie”.
Krótka historia warszawskiej SKRY
Kompleks SKRA Warszawa mieści się przy ul. Wawelskiej 5 w dzielnicy Ochota. W latach czterdziestych powstał tam stadion lekkoatletyczny. Obszar i położone na nim budynki od 1974 roku należały do Klubu RKS SKRA i z czasem zaczęły popadać w ruinę.
W 2021 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie, po wielu latach sporu, zdecydował o wydaniu miastu kompleksu sportowego SKRA. Wcześniej mieszkańcy i sportowcy nie mogli z niego korzystać. Na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy czytamy:
„W uzasadnieniu sąd podał, że klub RKS Skra nie wykazał, aby nieruchomość była potrzebna na cele publiczne lub społeczne ani nie przeznaczył na nie wystarczających środków finansowych. Co ważne, zwrócono też uwagę na katastrofalny stan techniczny obiektu”.
SKRA Warszawa jest w trakcie rewitalizacji
Prace koncepcyjne nad odbudową ośrodka rozpoczęły się jeszcze w czasie I kadencji Rafała Trzaskowskiego w 2022 roku.
Zdjęcie opublikowane w postach (1, 2, 3) nie jest aktualne, a ukazany na nim obiekt obecnie wygląda inaczej. Fotografia przedstawia stadion SKRA Warszawa jeszcze przed rozpoczęciem modernizacji (w sieci odnaleźć można omawiane zdjęcie np. w artykule z 2019 roku). Prace nad odbudową kompleksu są prowadzone zgodnie z wyznaczonym planem.
Miasto ustaliło trzy etapy rewitalizacji Ośrodka Nowa SKRA. W styczniu 2024 roku ruszył pierwszy z nich, w ramach którego powstaną:
- boisko treningowe z bieżnią lekkoatletyczną,
- boisko do rugby,
- strefa rzutów,
- siłownie plenerowe,
- ścieżki biegowe,
- alejki parkowe,
- staw,
- ogród deszczowy.
Drugi i trzeci etap obejmują budowę stadionu lekkoatletycznego oraz hali dla koszykarzy i siatkarzy. Na ogólnodostępnym terenie otwartym na Pole Mokotowskie zostanie utworzona również strefa parkowa i sportowa.
Co już zostało zrobione?
19 września 2024 roku wiceprezydent miasta Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że boisko treningowe oraz strefa rzutów są już prawie gotowe. W trakcie budowy znajdują się również:
- zaplecze sportowe,
- boisko do rugby,
- alejki parkowe,
- siłownie plenerowe,
- strefy wypoczynkowe,
- staw.
Zakończenie prac pierwszego etapu jest planowane na grudzień 2024 roku, a rozpoczęcie użytkowania będzie możliwe wiosną 2025 roku.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter