Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Palestyna została usunięta z map Google i Apple? Fake news
Granice Palestyny nie były zaznaczone na żadnej z wymienionych map.
fot. Google Maps / Modyfikacje: Demagog
Palestyna została usunięta z map Google i Apple? Fake news
Granice Palestyny nie były zaznaczone na żadnej z wymienionych map.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na TikToku opublikowano film, w którym pojawiły się twierdzenia, że Palestyna została usunięta z internetowych map Google i Apple.
- Doniesienia te nie są prawdziwe, a fałszywe informacje na ten temat pojawiają się już od 2016 roku. W 2020 roku Google zaprzeczyło, żeby Palestyna kiedykolwiek była zaznaczona na ich mapach. Nie ma również źródeł, które potwierdziłyby, że znajdowała się na mapach Apple.
31 października 2023 roku na TikToku opublikowano pokaz slajdów, w którym w języku angielskim poinformowano, że w wyniku wojny Izraela z Hamasem z map firm Google i Apple usunięto Palestynę. Podobne doniesienia, już po polsku, pojawiły się również w formie postów na Facebooku (np. 1, 2).
Na TikToku wspomniana publikacja zdobyła ponad 3,6 mln wyświetleń. Polubiło ją ponad 350 tys. użytkowników, udostępniono ją 16 tys. razy i zapisano blisko 32 tys. razy. Pod wpisem pozostawiono również ponad 2,5 tys. komentarzy.
Palestyna nie była zaznaczona na mapach
Fałszywa informacja o tym, że Palestyna została usunięta z internetowych map nie jest nowa. Jedne z pierwszych doniesień na ten temat opisywano już w 2016 roku. Podobne narracje pojawiały się w przestrzeni internetowej również m.in. w 2020 i 2023 roku.
Jak się okazuje, Palestyna nie została zdjęta z map Google, ponieważ nigdy nie była na nich ujęta. W 2020 roku na ten temat wypowiedziało się biuro prasowe firmy, które przesłało agencji AFP informację, że firma nie tylko nie wprowadzała żadnych zmian w tamtym obszarze geograficznym, ale również „nie używała wcześniej etykiety Palestyny w Mapach Google”.
Podobne oskarżenia padały również w stronę firmy Apple. Jednak w żadnych dostępnych źródłach i analizach publikowanych na przestrzeni ostatnich lat nie potwierdzono, żeby Palestyna kiedykolwiek znajdowała się na ich mapach.
Dlaczego Palestyny nie znajdziemy na mapie?
W 2020 roku Christine Leuenberger, dyrektorka programowa ds. studiów naukowo-technicznych na Uniwersytecie Cornella w Stanach Zjednoczonych, wyjaśniła w wypowiedzi opublikowanej na łamach AFP, dlaczego zachodnie firmy nie uwzględniają Palestyny na mapach. Jak podkreślała, najczęściej oznacza się terytoria historycznej Palestyny, opisując je jako Zachodni Brzeg (z ang. West Bank) lub Gaza (czy też Okręg Gazy).
„Zazwyczaj terytoria palestyńskie są wskazywane poprzez wyznaczenie przerywanej linii demarkacyjnej, która oznacza terytorium sporne, a terytoria (Gazy i Zachodniego Brzegu) pozostają bezimienne. Alternatywnie, terytoria są przedstawiane za pomocą takich przerywanych linii rozgraniczających i są również oznaczane jako »Zachodni Brzeg « i »Gaza«”.
Więcej informacji na temat trwającej wojny między Izraelem i Hamasem przeczytasz w innych artykułach na stronie Demagoga.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter