Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Pijany Włodzimierz Czarzasty występuje w radiu? Przerobiony film
Nagranie z wystąpienia polityka zostało zmanipulowane.
fot. Tik Tok / Modyfikacje: Demagog
Pijany Włodzimierz Czarzasty występuje w radiu? Przerobiony film
Nagranie z wystąpienia polityka zostało zmanipulowane.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na TikToku pojawił się fragment rozmowy Roberta Mazurka z Włodzimierzem Czarzastym w radiu RMF FM. Na nagraniu słychać, jak polityk jąka się i wypowiada w niezrozumiały, powolny sposób. W poście zasugerowano, że wicemarszałek sejmu jest pod wpływem alkoholu.
- Porównując oryginalny zapis rozmowy z tiktokowym filmem można jednoznacznie stwierdzić, że materiał został przerobiony. Wybrano niekorzystny fragment wypowiedzi polityka, a następnie spowolniono nagranie i dodano fragmenty, w których powtarzał słowa [czas nagrania 0:01; 0:13]. Wszystko po to, by przedstawić go w negatywnym świetle.
W wyniku zgłoszenia czytelnika pochylamy się nad kolejnym przykładem manipulacji nagraniem.
10 października 2023 roku na TikToku opublikowano krótki film przedstawiający rozmowę wicemarszałka sejmu Włodzimierza Czarzastego z Robertem Mazurkiem, prowadzącym program „Poranna rozmowa” w radiu RMF FM. Na nagraniu słyszymy, jak wicemarszałek podczas swojej wypowiedzi jąka się i wypowiada słowa w powolny, przeciągły sposób. Jego twarz ma jasny, czerwony kolor.
„Czarzasty prosto z wesela Biedronia ze Śmiszkiem pogonił na wywiad do Mazurka” – czytamy w podpisie zamieszczonym w filmie. Zarówno wideo, jak i jego opis i komentarze jednoznacznie sugerują, że podczas wywiadu polityk był pod wpływem alkoholu.
Film w krótkim czasie od publikacji obejrzano ponad 83 tys. razy. Polubiło go prawie 2,3 tys. użytkowników, a 760 podało go dalej. Wśród blisko 400 komentarzy odnajdujemy wiele głosów wskazujących na rzekomy stan nietrzeźwości Włodzimierza Czarzastego. „To dopiero musiała być impreza, skoro aż tak dlugo trzyma” – czytamy. W innym miejscu napisano: „dlatego nie byl na debacie bo chyba jeszcze nie doszedl do siebie”.
Tiktokowy film jest przeróbką
Wywiad z Włodzimierzem Czarzastym w radiu RMF FM odbył się 8 września 2023 roku. Zapis rozmowy odnaleźć można m.in. na oficjalnym kanale stacji w serwisie YouTube. Jak się jednak okazuje, nagranie opublikowane na TikToku zostało zmanipulowane tak, aby przedstawić wicemarszałka w negatywnym świetle. Świadczy o tym kilka szczegółów:
- Wypowiedź została spowolniona. Porównując oryginalny fragment rozmowy (czas nagrania 13:19) do materiału z TikToka, odkrywamy, że autor omawianego filmu spowolnił go. W ten sposób osiągnął złudzenie niezrozumiałej wypowiedzi.
- Celowo wybrano fragmenty, na których polityk się jąkał. W filmie opublikowanym przez RMF FM słyszymy, że wicemarszałek wypowiada się płynnie. Autor tiktoka wybrał jednak fragment, w którym polityk zająknął się. Następnie wyciął moment, kiedy Włodzimierz Czarzasty powtarza słowo „na” [czas nagrania 0:01], i wkleił go na końcu przygotowanego materiału [czas nagrania 0:13].
- Nasycenie koloru sprawiło, że twarz polityka wydaje się nienaturalnie czerwona. Porównując filmy opublikowane na YouTubie i TikToku, zauważamy, że kolory w przerobionym materiale są znacznie bardziej jaskrawe. Z tego względu twarz Włodzimierza Czarzastego wydaje się niezdrowo czerwona, co może zostać skojarzone ze spożyciem alkoholu.
Warto zaznaczyć, że nie ma żadnych dowodów na to, że wicemarszałek podczas rozmowy w radiu RMF FM był pijany. Za fałszywością omawianego materiału przemawia również fakt, że – jak podają media – ślub Roberta Biedronia z Krzysztofem Śmiszkiem odbył się 27 września 2023 roku, czyli 19 dni po wywiadzie Włodzimierza Czarzastego. Nie mógł on więc przyjechać do radia prosto z ceremonii.
Jak widzimy na przykładzie tiktokowego filmu, w mediach społecznościowych nietrudno natknąć się na zmanipulowane treści. Gdy napotykamy w sieci kontrowersyjne fragmenty wypowiedzi, warto zachować szczególną ostrożność i zweryfikować informacje, korzystając ze sprawdzonych źródeł.
Od października 2023 roku jesteśmy członkiem Programu fact-checkingowego TikToka. Jesteśmy w pełni niezależni. Wyłączna odpowiedzialność merytoryczna za publikowane przez nas analizy spoczywa na zespole redakcji portalu demagog.org.pl.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter