Fake News
Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Polska ma przekazać zasoby Ukrainie? Umowa na to nie wskazuje

fot. Facebook / Modyfikacje: Demagog
Polska ma przekazać zasoby Ukrainie? Umowa na to nie wskazuje
Fałszywe informacje na temat umowy między Polską a Ukrainą z 2 grudnia 2016 roku.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie (1, 2), z którego wynika, że Polska zobowiązała się do „nieodpłatnego udostępniania stronie ukraińskiej wszystkich zasobów państwa”. Ma to być zapisane w art. 12 umowy między Polską a Ukrainą z 2 grudnia 2016 roku.
- Wskazany zapis mówi o dobrowolnym przekazaniu wsparcia w sytuacjach kryzysowych: w przypadku stanu wyjątkowego, katastrofy naturalnej lub stanu wojennego ogłoszonego na terytorium jednego lub obu państw. Nie ma mowy o obowiązku bezpłatnego przekazywania swoich zasobów.
5 września 2023 roku na Facebooku udostępniono nagranie, z którego dowiadujemy się, że umowa między Polską a Ukrainą z 2 grudnia 2016 roku zobowiązuje nasz kraj do „nieodpłatnego udostępniania stronie ukraińskiej wszystkich zasobów państwa”.
Wpis, w którym udostępniono omawiane nagranie, cieszy się popularnością na Facebooku, gdzie zdobył prawie 550 reakcji i ponad 250 komentarzy. Wyświetlono go ponad 22 tys. razy. Film znalazł się również na TikToku, gdzie udostępniło go konto agrouniapoznan. Nagranie zdobyło tam prawie 700 polubień i ponad 140 komentarzy. „Zdrajcy narodu kto wam dał takie prawo” – napisał jeden z użytkowników Facebooka w reakcji na wideo. „Zdrada narodowa jaka to umowa jednostronna ,daj daj z krajem co istnieje 33 lata , wszystko było zaplanowane rozbrojenie polski i niszczenie” – stwierdził z kolei internauta na TikToku.
Polska zobowiązała się przekazać zasoby Ukrainie? Mowa o dobrowolnej pomocy
Podczas nagrania widoczny jest napis o treści: „Umowa z 2 grudnia 2016 roku między Polską a Ukrainą. Na podstawie art. 12 tej umowy Polska zobowiązała się na nieodpłatne udostępnienie stronie ukraińskiej wszystkich zasobów państwa”. Słyszymy wypowiedź Antoniego Macierewicza, ówczesnego ministra obrony narodowej, na temat współpracy między Polską a Ukrainą. Następnie (czas nagrania 01:52) na ekranie widoczna jest treść umowy z 2 grudnia 2016 roku.
Jednak z dokumentu tego nie wynika, że Polska zobowiązała się na nieodpłatne udostępnienie Ukrainie swoich zasobów. Art. 12 umowy mówi, że:
„W razie stanu wyjątkowego, katastrofy naturalnej lub stanu wojennego ogłoszonego na terytorium jednej lub obu Stron, mogą one wzajemnie proponować sobie niezwłoczne wsparcie”.
Zgodnie z treścią art. 12 umowy wsparcie może być udzielone w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęska żywiołowa czy stan wojenny. Pomoc jest dobrowolna. Jak przekazało nam Ministerstwo Obrony Narodowej przy okazji jednej z naszych wcześniejszych analiz:
„Umowa ogólna między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy w sprawie wzajemnej współpracy w dziedzinie obronności sporządzona w Warszawie 2 grudnia 2016 r. nie nakłada na żadną z jej Stron obowiązku nieodpłatnego przekazywania mienia wojskowego. W art. 12 umowy wyraźnie określono, iż Strony mogą wzajemnie proponować sobie takie wsparcie, ale wsparcie to odbywać się będzie zgodnie z ich prawem wewnętrznym”.
Pomoc Ukrainie jako problem dla Polski – dezinformująca narracja powraca
To nie pierwszy raz, gdy przekaz o rzekomym zobowiązaniu się Polski do bezpłatnego przekazania zasobów Ukrainie zyskał popularność w mediach społecznościowych. Wcześniej w Demagogu pisaliśmy o fałszywych doniesieniach w tym zakresie popartych wywiadem ze Stanisławem Michalkiewiczem. Przekonywał on, że nasz kraj bezpłatnie przekazuje Ukrainie zasoby, co miało rzekomo osłabić polską armię.
Tego typu niezgodne z prawdą przekazy wpisują się w dezinformującą narrację, według której pomoc przekazywana Ukrainie przez Polskę miałaby osłabiać nasz potencjał militarny i stanowić zagrożenie dla naszego kraju.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter