Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Poszukiwania zakwaterowania dla migrantów z Afryki? Sprawdzamy
Informacje o poszukiwaniu miejsc do zbiorowego zakwaterowania uchodźców wprowadzają w błąd.
fot. Facebook i Pexels / Modyfikacje: Demagog
Poszukiwania zakwaterowania dla migrantów z Afryki? Sprawdzamy
Informacje o poszukiwaniu miejsc do zbiorowego zakwaterowania uchodźców wprowadzają w błąd.
- Na Facebooku i na portalu X zostały opublikowane wpisy z załączonym zdjęciem pisma Inspektora Nadzoru Budowlanego w Tarnobrzegu, który zwrócił się do Urzędu Miasta i Gminy w Baranowie Sandomierskim z prośbą o wskazanie miejsc służących do zbiorowego zakwaterowania uchodźców.
- W jednym z postów na Facebooku sugerowano, że pismo wysłano w związku z przybyciem do Polski migrantów z Afryki.
- Spis obiektów jest prowadzony w związku z rutynowymi działaniami wynikającymi z treści ustawy z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy. Dokonywana inwentaryzacja jest więc związana z sytuacją uchodźców z Ukrainy.
W ostatnim czasie w mediach społecznościowych opublikowano posty ze zdjęciem dokumentu podpisanego przez powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Tarnobrzegu (1, 2, 3, 4). Zwraca się on w nim do Urzędu Miasta i Gminy w Baranowie Sandomierskim z prośbą o wskazanie miejsc służących do zbiorowego zakwaterowania uchodźców.
W związku z wysłanym pismem autor jednego z postów ostrzegał, aby szykować mieszkania dla uchodźców. We wpisie opublikowanym 10 lipca 2024 roku czytamy [pisownia oryginalna]: „Taki oto dokument krąży po sieci. Nie wiem czy autentyk, ale jeśli tak to grubo… Szykujcie mieszkania dla uchodźców! 🐒🦍🦧 NADCHODZI UBOGACENIE 🍌”.
Załączone w poście emotikony mogą sugerować, że Polska ma w planach przyjąć uchodźców z Afryki, którzy przybyli do Europy np. przez Morze Śródziemne.
Post zyskał ponad 200 polubień i 80 udostępnień. W sekcji komentarzy nie brakuje wpisów użytkowników, którzy uwierzyli w mylną informację. Jeden z internautów napisał [pisownia oryginalna]: „To prawda, faktycznie pytają w gminach czy mają wolne obiekty, które mogą być mieszkaniami dla uchodźców”. Inny zastanawiał się [pisownia oryginalna]: A kto pod swój dach przyjmnie islamskich ekstremistów? Bo napewno nie ja”.
W innym wpisie, opublikowanym również 10 lipca 2024 roku, to samo zdjęcie inny autor podpisał [pisownia oryginalna]: „Nadal nie mogę uwierzyć że to dzieje się naprawdę 😥 żniwo po bojkocie referendum😥 ktoś ma pomysł na lokale ? POLSKA ❤️”.
W komentarzu odniesiono się do migrantów relokowanych najprawdopodobniej w ramach paktu migracyjnego, ponieważ napisano [pisownia oryginalna]: „Oto żniwo działań »uśmiechniętej Polski « oddanej w ręce rządu, który jak widać przedkłada niemieckie interesy (mówię to w pełni świadomie – Merkel jest odpowiedzialna za kryzys migracyjny w UE) nad bezpieczeństwo swoich obywateli. […]”.
Fałszywe informacje na portalu X
Dominik Tarczyński, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, dzień wcześniej na swoim koncie na portalu X opublikował zdjęcie tego samego dokumentu. Skomentował je następująco: „Ostrzegałem… 👇”.
Ostrzegałem… 👇 pic.twitter.com/wp489Tq9ST
— Dominik Tarczyński MEP (@D_Tarczynski) July 9, 2024
Polityk na pytanie: „Jak to Tusk kłamał?”, zadane w komentarzu przez jednego z użytkowników, odpowiedział: „Tak”. Mogło to być odniesienie do słów Donalda Tuska, który zapewnił, że Polska nie zostanie objęta mechanizmem relokacji uchodźców. Premier zapowiadał, że nie wydarzy się to nawet w przypadku wejścia w życie aktu migracyjnego.
Do tego samego pisma odniósł się również poseł Sebastian Kaleta, gdy napisał, że „ekipa Tuska” poszukuje w całej Polsce miejsc dla nielegalnych migrantów. Tusk miał według polityka przekonać Polaków, aby nie pobierali kart referendalnych w październiku 2023 roku oraz dążyć do tego, by Polska stała się beneficjentem paktu migracyjnego.
Sebastian Kaleta w nawiązaniu do pisma tarnobrzeskiego inspektora budowlanego uznał, że „będziemy beneficjentami uśmiechniętej, nielegalnej fali migracyjnej Tuska”.
W jakim celu są zbierane informacje o budynkach służących do zakwaterowania uchodźców?
W związku z informacjami pojawiającymi się w mediach do spekulacji na temat prowadzonej inwentaryzacji wspomnianych obiektów odniósł się Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego, Paweł Bartoszek. Poinformował, że pisma skierowane zostały do urzędów i miast tylko i wyłącznie w związku z rutynowymi działaniami dotyczącymi spisu obiektów wymienionych w ustawie z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy.
Starosta wspomniał również, że z dniem 1 lipca 2024 roku został uchylony artykuł 13 tej ustawy. Stanowił on, że każdemu podmiotowi, a szczególnie osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, może zostać przyznane świadczenie pieniężne. Zwrócił uwagę na to, że w związku z tymi zmianami niezbędne jest uzupełnienie przez wojewodów w całym kraju informacji o miejscach, w których można kwaterować uchodźców z Ukrainy.
Zgodnie z przepisami działania organów władzy publicznej w zakresie udzielania pomocy obywatelom Ukrainy koordynuje wojewoda (art. 12 ust. 2). Art. 12 ust. 1 wspomnianej ustawy stwierdza, że wojewoda może zapewnić obywatelom Ukrainy pomoc, polegającą m.in. na zakwaterowaniu. Zmiany w przepisach oznaczają, że od 1 lipca 2024 roku zakwaterowanie uchodźców wojennych możliwe jest tylko w ośrodkach prowadzonych przez wojewodów. Poinformowało o tym także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Procedura inwentaryzacji opisanych obiektów jest więc wykonywana na potrzeby uchodźców z Ukrainy, a nie np. imigrantów relokowanych w ramach unijnego paktu. W opublikowanych w internecie wpisach pomijano tę kwestię i wprowadzono w ten sposób czytelników w błąd.
Działania w ramach Krajowego Planu Zarządzania Kryzysowego
Krajowy Plan Zarządzania Kryzysowego (KPZK) to dokument przygotowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa we współpracy z innymi organami władzy. Opisuje działania administracji publicznej mające na celu zarówno zmniejszenie ryzyka wystąpienia kryzysu, jak i działania administracji po wystąpieniu kryzysu.
Jak poinformował szef MSWiA, wobec zwiększonej liczby uchodźców z Ukrainy zostały zastosowane procedury zawarte m.in. w KPZK. W części B tego planu, w punkcie 13. standardowych procedur operacyjnych, opisane jest zadanie przygotowania przez wskazanych wojewodów dodatkowych miejsc do zakwaterowania uchodźców (s. 119).
Jednym z elementów tego zadania jest wskazanie we współpracy z organami samorządowymi obiektów, które mogą zostać wykorzystane jako punkty recepcyjne lub ośrodki. Ponadto wojewoda powinien m.in. wyposażyć obiekty w niezbędny sprzęt, sporządzić wykaz firm świadczących usługi zbiorowego żywienia czy uzgodnić z policją i strażą pożarną kwestie porządku publicznego i bezpieczeństwa pożarowego (s. 119).
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter