Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Powódź w Hiszpanii wywołana przez HAARP? To teoria spiskowa
Efektem ekstremalnych opadów deszczu w Walencji (regionie Hiszpanii) była gwałtowna powódź. W części wpisów rozpowszechnianych w mediach społecznościowych można przeczytać o innej przyczynie katastrofy: miała być ona celowo wywołana przez HAARP. Sprawdzamy te doniesienia.
fot. TikTok / Modyfikacje: Demagog
Powódź w Hiszpanii wywołana przez HAARP? To teoria spiskowa
Efektem ekstremalnych opadów deszczu w Walencji (regionie Hiszpanii) była gwałtowna powódź. W części wpisów rozpowszechnianych w mediach społecznościowych można przeczytać o innej przyczynie katastrofy: miała być ona celowo wywołana przez HAARP. Sprawdzamy te doniesienia.
Analiza w pigułce
- Na TikToku, w serwisie X oraz na Facebooku (1, 2, 3) użytkownicy opublikowali informację, że nagłą powódź w Walencji (Hiszpania) wywołano celowo przy użyciu „broni pogodowej” HAARP.
- Bezpośrednią przyczyną powodzi było zjawisko, które w Hiszpanii znane jest pod skrótowcem DANA [hiszp. depresión aislada en niveles altos], czyli „izolowana depresja na wysokim poziomie”.
- HAARP to placówka badawcza pod kierownictwem University of Alaska Fairbanks. Nie służy ona do kontrolowania pogody, w tym do celowego wywoływania deszczu, a tym bardziej katastrof naturalnych (1, 2, 3).
Pod koniec października br. prowincję Walencja w Hiszpanii nawiedziła powódź. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już 200, wiele osób nadal uważa się za zaginione. Efektem jest też zniszczona infrastruktura oraz niezadowolenie społeczne. Z kolei w sieci zaczynają pojawiać się teorie spiskowe na temat tego wydarzenia.
W Demagogu wielokrotnie opisywaliśmy doniesienia, według których katastrofy naturalne rzekomo były wywołane celowo przy pomocy tzw. broni pogodowej HAARP (dotyczyło to m.in. powodzi w Polsce we wrześniu 2024 roku). W ostatnich dniach na TikToku, w serwisie X oraz na Facebooku (1, 2, 3) pojawiły się posty, według których nagła powódź, która nawiedziła Walencję w Hiszpanii, również była wynikiem rzekomego sterowania katastrofami naturalnymi wywołanymi przez HAARP.
Przykładowo: w kilku wpisach (1, 2, 3) możemy zobaczyć zdjęcia błękitnego nieba z cienką warstwą chmur. Podpisano je słowami [pisownia oryginalna]: „[…] Tak wyglądało niebo nad Walencją na dzień przed powodzią. Harrp”. W innym poście napisano, że „Broń pogodowa HAARP” została użyta kilka dni po tym, jak „Hiszpania anulowała umowę na broń z Izraelem” (chodzi o decyzję ministerstwa spraw wewnętrznych Hiszpanii, która wykluczyła izraelskie firmy z przetargów na broń).
Czym jest HAARP i dlaczego nie może wywołać powodzi?
Z narracji spiskowych, do których odnoszą się omawiane wpisy (1, 2, 3, 4, 5), możemy się dowiedzieć, że HAARP to rzekomo „broń” zdolna m.in. do kontrolowania pogody czy wywoływania klęsk naturalnych.
HAARP to placówka badawcza pod kierownictwem University of Alaska Fairbanks. Przedmiotem jej badań są procesy fizyczne zachodzące w jonosferze.
HAARP nie może wywołać opadów, ponieważ procesy pogodowe tworzą się w najniższej warstwie atmosfery – w troposferze. Badania jonosfery zaczynają się natomiast na wysokości ok. 60–80 km nad ziemią, a kończą powyżej 500 km.
Pytanie, czy HAARP jest w stanie manipulować pogodą, musiało powtarzać się na tyle często, że odpowiedź na nie umieszczono na stronie projektu:
„Fale radiowe w zakresach częstotliwości transmitowanych przez HAARP nie są pochłaniane ani w troposferze, ani w stratosferze – w dwóch poziomach atmosfery, które tworzą pogodę na Ziemi. Ponieważ nie występuje interakcja, nie ma możliwości kontrolowania pogody. […] Ponadto jeśli burze jonosferyczne wywołane przez samo słońce nie wpływają na pogodę na powierzchni, nie ma szans, aby HAARP mógł to zrobić”.
Co spowodowało powódź w Hiszpanii? To nie „broń pogodowa”
Przyczyną powodzi było zjawisko, które w Hiszpanii znane jest pod skrótowcem DANA [hiszp. depresión aislada en niveles altos], czyli „izolowana depresja na wysokim poziomie”. Powstaje ona, gdy nad ciepłymi wodami Morza Śródziemnego wieje zimne powietrze. Cieplejsze powietrze unosi się i przekształca w chmury konwekcyjne, z czasem gęstniejące i absorbujące więcej wody. Zdarza się, że DANA jest powodem gwałtownych burz.
Według raportu IPCC, podobnie gwałtowne i ekstremalne zjawiska pogodowe stają się bardziej dotkliwe i prawdopodobne ze względu na antropogeniczną zmianę klimatu (część 4.2).
W informacji opublikowanej na stronie Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) możemy znaleźć komentarz Celeste Saulo, Sekretarz Generalnej WMO:
„W wyniku wzrostu temperatur cykl hydrologiczny przyspieszył. Stał się również bardziej nieregularny i nieprzewidywalny, a my stajemy w obliczu narastających problemów z nadmiarem lub niedoborem wody. Cieplejsza atmosfera gromadzi więcej wilgoci, co sprzyja intensywnym opadom deszczu”.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter