Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Pozorowane szczepienie Kamali Harris? Fake news!
Do szczepienia została wykorzystana specjalna bezpieczna igła.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Pozorowane szczepienie Kamali Harris? Fake news!
Do szczepienia została wykorzystana specjalna bezpieczna igła.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Użytkownik Facebooka opublikował post z filmem, na którym wiceprezydent USA Kamala Harris zostaje zaszczepiona przeciw COVID-19.
- Użytkownik sugeruje swoim opisem, że było ono sfałszowane.
- W rzeczywistości do szczepienia została wykorzystana igła posiadająca specjalną osłonę, którą aktywuje się po wykonaniu zabiegu.
Wiele znanych osób, celebrytów, sportowców i polityków dokonuje zaszczepienia się przeciw COVID-19 publicznie. Dzielą się informacją o przyjęciu szczepionki na swoich profilach społecznościowych. Ma to zachęcić społeczeństwo do szczepienia się przeciw COVID-19 oraz wzbudzać zaufanie do preparatów. Od początku pandemii wiele osób doszukuje się różnych teorii spiskowych wokół niej. Podobnie sytuacja ma się w związku ze szczepieniem przeciw COVID-19. Zarówno antyszczepionkowcy, jak i zwolennicy teorii spiskowych próbują udowadniać, że publiczne szczepienia znanych osób są sfałszowane.
Użytkownik Facebooka opublikował 9 czerwca post z filmem, na którym widzimy moment wykonywania szczepienia Kamali Harris, wiceprezydent USA. Opatrzył go słowami: „Wysyp foliarzy. Polityk NIGDY nas nie oszukuje. ZAWSZE jest szczery i działa dla DORBA ogółu”.
Odpowiedź odbiorców posta była w wielu przypadkach bardzo emocjonalna. Pojawiają się „mocne” słowa. Zarówno wobec osób, które wierzą w sfałszowanie szczepienia, jak i zwolenników szczepień: „I tak politycy przeżyją, a głupcy szaraki obywatele padną.. kwestia czasu co zrobi z nimi ten preparat” czy „Już się niedobrze robi jak wszyscy ci wielebryci na chama się dzabia”.
W komentarzach pojawiają się też wyjaśnienia dotyczące wątpliwości co do użycia igły podczas szczepienia. Użytkownicy dzielą się swoją wiedzą i grafikami tłumaczącymi działanie strzykawek.
Pozorowane szczepienie?
Film prezentowany w poście przedstawia siedzącą na fotelu Kamalę Harris, wiceprezydent USA, oraz szefową pielęgniarek w United Medical Center w Waszyngtonie Patricię Cummings, która wykonuje zabieg. Wiceprezydent USA została zaszczepiona pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna 29 grudnia 2020 roku.
Nie pierwszy raz to krótkie nagranie stało się podstawą do twierdzenia, że szczepienie było sfałszowane. Pojawiło się już w artykułach i innych postach na Facebooku. Artykuły wyjaśniające całe zdarzenie pojawiły się m.in. na portalach: Fakehunter.pap.pl, Sprawdzam.afp.com, Reuters.com.
Wątpliwości, które pojawiły się wokół szczepienia, dotyczą fragmentu nagrania, gdy wykonująca zabieg pielęgniarka po jego zakończeniu opiera strzykawkę o poręcz fotela. Może to wyglądać tak, jakby prostowała zgiętą podczas szczepienia igłę. Nagranie udostępniane na Facebooku nie jest wysokiej jakości. Nie widać na nim igły.
Jednak podczas wydarzenia z Kamalą Harris obecna była m.in. kamera dziennika „Los Angeles Times”. Wykonane nagranie zostało opublikowane na Youtube. Wyraźnie na nim widać, że podczas zabiegu igła została użyta.
To, co wzbudza zainteresowanie w zachowaniu pielęgniarki, to aktywacja specjalnej osłony na igłę po wykonaniu szczepienia. Igła zostaje umieszczona we wnętrzu osłony, by uniknąć przypadkowego ukłucia się przez osobę wykonującą zabieg.
Temat „pozorowanych” szczepień pojawia się w mediach społecznościowych regularnie. Na naszym portalu analizowaliśmy już nagrania, na których rzekomo igły nie były używane podczas szczepienia: Piosenkarka Mariah Carey i „fikcyjne szczepienie”? Fake news! czy Szczepienia osób publicznych przy użyciu atrapy? Fake news!. W przypadku tych analiz podczas wykonywania zabiegu wykorzystywano strzykawkę z igłą, która cofa się po wstrzyknięciu dawki preparatu.
Podsumowanie
Szczepienie wiceprezydent USA Kamali Harris zostało wykonane przy użyciu tak zwanej bezpiecznej igły. Dzięki wbudowanej osłonie, którą aktywuje się po wykonaniu zabiegu, osoba przeprowadzająca szczepienie nie może przypadkowo ukłuć się zużytą igłą. Nie ma podstaw, by sądzić, że szczepienie było sfałszowane.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter