Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Przekazanie helikoptera Ukrainie osłabia ochronę zdrowia? Fałsz
Lotnicze Pogotowie Ratownicze od lat nie posiada takich śmigłowców.
fot. Pixabay / Modyfikacje: Demagog
Przekazanie helikoptera Ukrainie osłabia ochronę zdrowia? Fałsz
Lotnicze Pogotowie Ratownicze od lat nie posiada takich śmigłowców.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku pojawiły się posty [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7], w których czytamy, że „Polska ma za dużo helikopterów medycznych a służbie zdrowia się przelewa w związku z czym Polska po przekazaniu wcześniej karetek teraz przekazuje ukrainie za darmo śmigłowce medyczne” [pisownia oryginalna].
- Helikopter, o którym mowa to model, który w polskim Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym nie służy od 2011 roku. Justyna Sochacka, rzeczniczka tej instytucji, przekazała w komentarzu dla Demagoga, że „Lotnicze Pogotowie Ratunkowe od lat nie posiada w swej flocie śmigłowców Mi-2”.
- Ten helikopter przekazała Ukrainie grupa wolontariuszy, działająca w ramach inicjatywy „Polska Zrzutka Obywatelska: Zbroimy Ukrainę!”. To oddolne działanie, niemające wsparcia publicznych instytucji.
„Ukraina: Polska przekazała nam śmigłowiec medyczny” – głosi tytuł informacji prasowej opublikowanej 24 stycznia 2023 roku przez Polską Agencję Prasową (PAP). Już tego samego dnia na Facebooku zaczęły pojawiać się posty [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7] dotyczące tego tematu, jednak przedstawiające nieprawdziwe informacje – artykuł PAP został we wpisach zmanipulowany.
W postach o identycznej [1, 2, 3] lub bliźniaczo podobnej [1, 2] treści czytamy, że państwo polskie przekazało helikopter Ukrainie. „PAP oficjalnie ogłosiła dziś, że Polska ma za dużo helikopterów medycznych a służbie zdrowia się przelewa w związku z czym Polska po przekazaniu wcześniej karetek teraz przekazuje ukrainie za darmo śmigłowce medyczne” [pisownia oryginalna] – czytamy.
Helikopter przekazała grupa wolontariuszy, nie – państwo polskie
To nie Rzeczpospolita Polska przekazała helikopter Ukrainie, lecz grupa polskich obywateli. Już pierwsze słowa artykułu opublikowanego przez PAP, na który powołują się posty [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7] wskazują:
„Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował w środę, że polscy wolontariusze z inicjatywy Zbroimy Ukrainę przekazali tej służbie śmigłowiec medyczny Mi-2 AM-1. Maszyna będzie wykorzystywana do transportu rannych żołnierzy i cywilów z miejscowości w pobliżu frontu”.
„Polska Zrzutka Obywatelska: Zbroimy Ukrainę!” to akcja regularnych zbiórek pieniędzy na sprzęt dla ukraińskiego wojska w trakcie wojny w tym kraju. Inicjatywa jest oddolna i nie ma wsparcia rządu ani innych instytucji państwowych. Zbiórkę organizuje Fundacja Widowisk Masowych, która zajmuje się także organizacją wydarzeń kulturalnych.
Co to za helikopter? Od lat nie służy polskiej ochronie zdrowia
Widoczny w postach [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7] helikopter przekazany do Ukrainy to model, który ostatnio służył w polskim Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym w 2011 roku.
„Dziś ostatnia z siedemnastu baz HEMS została wyposażona w nowoczesny śmigłowiec Eurocopter EC 135. Tym samym Mi-2, po odbyciu ostatniego lotu ratowniczego, odszedł na zasłużoną emeryturę. We
wszystkich bazach SP ZOZ LPR osiągnięto standard wyposażenia. Nowe śmigłowce otwierają przed załogami nowe możliwości. Są szybsze, bardziej ekonomiczne i łatwiej nimi wylądować w przygodnym terenie. Ponadto w przeciwieństwie do śmigłowców Mi-2 można nimi transportować pacjentów po zmroku”.
Na wyposażeniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego nie znajdują się obecnie helikoptery takie jak ten przekazany przez wolontariuszy do Ukrainy. Informację tę potwierdziła rzeczniczka instytucji Justyna Sochacka w komentarzu dla Demagoga. „Lotnicze Pogotowie Ratunkowe od lat nie posiada w swej flocie śmigłowców Mi-2” – przekazała. Zarzut przedstawiony w postach [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7], jakoby przekazanie śmigłowca ukraińskiemu wojsku osłabiało potencjał polskiej ochrony zdrowia, jest więc bezzasadny.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter