Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Rusza akcja „Anna Kwarantanna”? Fake news!
Fałszywy tweet europosłanki Anny Zalewskiej.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Rusza akcja „Anna Kwarantanna”? Fake news!
Fałszywy tweet europosłanki Anny Zalewskiej.
Sfabrykowane tweety zazwyczaj zawierają całkowicie zmyśloną informację, a wszystko po to, by oszukać odbiorcę i wyrządzić krzywdę. Ich ofiarami są także polscy politycy, którzy znajdują się po różnych stronach sporu. Na łamach Demagoga pisaliśmy o fałszywych tweetach przypisywanych m.in. byłej posłance PiS, a dziś sędzi Trybunału Konstytucyjnego Krystynie Pawłowicz, byłemu przewodniczącemu Platformy Obywatelskiej, posłowi PO Grzegorzowi Schetynie czy europosłance Partii Zieloni Sylwii Spurek. Teraz ofiarą fałszywych informacji została europosłanka PiS, a w przeszłości minister edukacji – Anna Zalewska.
Podstawą dezinformacji jest tweet przypisywany europosłance Annie Zalewskiej. Został on wykorzystany w grafice opublikowanej przez użytkowniczkę Facebooka, którą później udostępnił m.in. fanpage Gazeta RDK Republika Demokracja Konstytucja Forum Obywatelskie.
Z komentarzy do wpisów [1,2] wynika, że wielu internautów uwierzyło w autentyczność tweeta przypisanego Annie Zalewskiej. „Jak ta złodziejka ma czelność jeszcze żebrać o ciuchy . Znowu brakuje kasy?” – czytamy w jednym z komentarzy. W innym napisano: „Czyżby zabrakło unijnych euro? Na Mazurach nad jeziorami kontenery są pełne można skorzystać”.
To nie jest konto Anny Zalewskiej i nie ogłoszono akcji „Anna Kwarantanna”
W rzeczywistości przypisany polityczce tweet nie pochodzi z oficjalnego konta Anny Zalewskiej na Twitterze i nigdy nie został tam opublikowany. Alias konta (za „Słownikiem języka polskiego PWN” – „inny identyfikator użytkownika komputera, konta lub inny adres sieciowy określający ten sam obiekt”), które podszywa się pod Annę Zalewską, rozpoczyna się od @Ssk…, natomiast jej oficjalne konto to @AnnaZalewskaMEP, co ilustrują poniższe grafiki:
Alias konta podszywającego się pod Annę Zalewską jest inny, co świadczy o tym, że tweet nie został napisany na jej oficjalnym koncie na Twitterze. Widać to na poniższym zrzucie ekranu, na którym zaznaczono alias podszywającego się konta.
Podsumowanie
Tweet przypisany Annie Zalewskiej nie jest prawdziwy i nigdy nie został opublikowany na jej oficjalnym koncie w serwisie Twitter. Można to zweryfikować także za pomocą porównania aliasów oficjalnego konta Anny Zalewskiej i tego podszywającego się pod europosłankę Prawa i Sprawiedliwości.
Widząc podejrzaną czy kontrowersyjną wypowiedź, wykorzystajmy dostępne narzędzia umożliwiające weryfikację informacji. Podstawowym krokiem powinno być sprawdzenie w danym medium społecznościowym, czy post o takiej treści w ogóle został opublikowany i czy publikacja miała miejsce na autentycznym profilu polityka.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter