Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Stołówka nie chce pomagać Polakom? Brakujący kontekst!
Stołówka powstała w celu kryzysowej pomocy uchodźcom. Wydaje jednak także jedzenie Polakom, objętym pomocą fundacji.
Fot. Pixabay
Stołówka nie chce pomagać Polakom? Brakujący kontekst!
Stołówka powstała w celu kryzysowej pomocy uchodźcom. Wydaje jednak także jedzenie Polakom, objętym pomocą fundacji.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku pojawiło się nagranie przedstawiające sytuację w jednej z jadłodajni w Polsce. Pracownicy stołówki odmówili wydania posiłku starszej kobiecie. W trakcie wideo pojawia się teza, że jedzenie otrzymują wyłącznie uchodźcy z Ukrainy, a Polacy są dyskryminowani.
- Wideo zostało nakręcone we Wrocławiu, w stołówce prowadzonej przez organizację World Central Kitchen, świadczącą doraźną pomoc w czasie kryzysów. Jadłodajnia wydaje posiłki przeznaczone dla ukraińskich uchodźców na podstawie paszportu lub numeru PESEL. Na prośbę fundacji udostępniającej miejsce na stołówkę jadłodajnia wydaje posiłki również Polakom, którzy zostali wcześniej wybrani przez fundację.
- Polacy dotknięci bezdomnością mogą otrzymać pomoc w innych miejscach we Wrocławiu.
Pokazywanie rzekomej dyskryminacji Polaków przez priorytetowe traktowanie ukraińskich uchodźców to jeden z powtarzających się motywów dezinformacji związanej z wojną w Ukrainie. Od kilku miesięcy w mediach społecznościowych krążą fałszywe informacje dotyczące m.in. darmowych mieszkań dla Ukraińców, czy wyrzucania polskich dzieci ze szpitali.
Na Facebooku pojawiło się nagranie pokazujące sytuację, w której jedna z jadłodajni odmawia wydania posiłku starszej kobiecie z Polski. Materiał ma prowokacyjny charakter i stawia tezę, że bezdomnym Polakom odmawia się pomocy. Pomija kontekst: stołówka widoczna na nagraniu ma wspierać przede wszystkim uchodźców z Ukrainy (przy czym pomaga również grupie Polaków). We Wrocławiu osoby będące w sytuacji kryzysowej mogą dostać posiłek także w innych lokalizacjach.
Nagranie zdarzenia w stołówce cieszyło się dużą popularnością i zostało udostępnione dalej ponad 1,5 tysiąca razy. Wśród komentarzy dominują wulgarne teksty na temat uchodźców z Ukrainy oraz dyskryminacji Polaków: „Co Ukrainiec rządzi w Polsce wyp…..”, „Nam się nic nie należy. Szkoda ze to za nasze podatki pomagają. A nam figa z makiem”, „No kurcze na Naszej ziemi za Nasze pieniądze i nie potrafią podzielić się posiłkiem.Polacy pomagali a Oni u Nas jeszcze swoje wytyczne dają”.
Gdzie miał miejsce incydent z nagrania?
Nagranie udostępnione na Facebooku zawiera dwie wskazówki pozwalające rozpoznać miejsce, gdzie zostało nakręcone wideo. Po pierwsze, w pewnym momencie mężczyzna kręcący całą sytuację stwierdza: „Upał we Wrocławiu” (czas nagrania 2:46). Po drugie, na początku filmu możemy zobaczyć charakterystyczny budynek z napisem „Wojsko Polskie” (czas nagrania 0:42).
Wyszukiwanie z wykorzystaniem fraz kluczowych pozwala znaleźć budynek podobny do tego z wideo. Jak możemy przeczytać w jednym z pierwszych wyników, jest to miejsce przy ulicy Poznańskiej 48-80. Taka lokalizacja rzeczywiście znajduje się we Wrocławiu. Korzystając ze street view możemy potwierdzić, że jest to miejsce, w którym nakręcono wideo:
Pod tym adresem znajduje się siedziba fundacji WeźPomóż.pl. Na nagraniu widać również logo jadłodajni wraz z hasłem „World Central Kitchen” (czas nagrania 3:34). Jest to organizacja charytatywna pomagająca w trakcie kryzysów na całym świecie. O współpracy obydwu organizacji możemy dowiedzieć się z postu na Facebooku fundacji WeźPomóż.pl.
World Central Kitchen pomaga potrzebującym w nagłych sytuacjach kryzysowych
World Central Kitchen (WCK) to założona w 2010 r. fundacja charytatywna non-profit, powstała z inicjatywy szefa kuchni Jose Andresa. Działalność organizacji koncentruje się na dostarczaniu posiłków osobom, które ucierpiały w wyniku katastrof naturalnych lub innych kryzysów. Jak wynika z raportu za 2019 i 2020 rok, działalność fundacji jest finansowana ze składek oraz rządowych grantów. WCK działa także w celu pomocy uchodźcom z Ukrainy.
Chcąc dowiedzieć się, na jakich zasadach funkcjonuje wydawanie posiłków przy ul. Poznańskiej we Wrocławiu, skontaktowaliśmy się z World Central Kitchen. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że organizacja działa w Polsce od początku kryzysu uchodźczego związanego z wojną w Ukrainie:
„World Central Kitchen (WCK) to organizacja non-profit, która dostarcza świeże posiłki w odpowiedzi na kryzysy, jednocześnie pracując nad budowaniem odpornych systemów żywnościowych z lokalnymi rozwiązaniami. (…) Od pierwszego dnia aktywizacji WCK w Polsce (i w całym regionie) nadrzędnym celem było zaradzenie kryzysowi spowodowanemu nagłym i dużym napływem osób uciekających ze stref konfliktu na Ukrainie, stając się uchodźcami w innych krajach lub osobami wewnętrznie wysiedlonych na Ukrainie”.
Wojciech Tycholiz, Relief Operations Lead, World Central Kitchen
WCK podkreśla, że – choć ubolewają nad okolicznościami przedstawionymi na nagraniu – zadaniem organizacji jest przede wszystkim reagowanie na sytuacje wyjątkowe, nie zaś systemowa pomoc osobom potrzebującym:
„Realnie nie jesteśmy w stanie zapewnić żywności każdemu mieszkańcowi Wrocławia. Zdajemy sobie sprawę, że istnieje potrzeba wykraczająca poza sytuację uchodźców i ubolewamy nad okolicznościami przedstawionymi na filmie, w którym ktoś został odrzucony o jedzenie. Jesteśmy dumni, że służymy z godnością i troską, co nie miało miejsca w tym przypadku. Jest to delikatna okoliczność i dostrzegamy również pilną potrzebę zapewnienia żywności osobom bezpośrednio dotkniętym kryzysem. Długoterminowe wsparcie wymaga bardziej systemowego podejścia i wykracza poza zakres misji i możliwości WCK. Niemniej jednak w pełni rozumiemy wagę problemu”.
Wojciech Tycholiz, Relief Operations Lead, World Central Kitchen
Systemowa pomoc dla Polaków w kryzysie świadczona jest przez miejsca wyznaczone przez władze Wrocławia
Warto dodać, że stołówka przy ul. Poznańskiej nie jest jedynym miejscem we Wrocławiu, gdzie potrzebujący mogą otrzymać posiłek. Wsparcie oferują także jadłodajnie prowadzone we współpracy z miastem, a ich listę można znaleźć np. na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu:
Stołówki dla osób w potrzebie:
- „Caritas” Centrum Socjalne Archidiecezji Wrocławskiej, ul. Słowiańska 17,
- Jadłodajnia przy Klasztorze Franciszkanów, Al. Kasprowicza 26,
- Parafia Św. Elżbiety, ul. Grabiszyńska 103,
- Fundacja Sancta Familia, ul. Monte Cassino 64.
W jadłodajni widocznej na nagraniu pomoc mogą uzyskać również Polacy
W materiale możemy usłyszeć mężczyznę, który pyta pracowników stołówki, czy jako Polak może otrzymać od nich posiłek: „Proszę mi powiedzieć, pani mówi, że pan odmówił jej (jedzenia – dop. Demagog). A ja jako Polak, jak będę chciał zjeść też nie dostanę? (…) Czyli jak ja powiem, że jestem głodny, jestem Polakiem, Pan mi nie da zjeść? Masakra” (czas nagrania 4:02).
Skontaktowaliśmy się z Fundacją WeźPomóż.pl aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście potrzebujący Polacy nie otrzymają w stołówce pomocy. Jak podkreśla prezes fundacji Jan Piontek, miejsce to powstało w celu pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jednak na prośbę fundacji posiłki są wydawane także Polakom:
„Stołówka przy ul. Poznańskiej jest prowadzona przez organizację World Central Kitchen, która swoją pomoc dedykuje TYLKO I WYŁĄCZNIE osobom dotkniętym kryzysem i jest to pomoc czasowa (…) Na naszą prośbę organizacja ta zdecydowała się wydawać posiłki WSKAZANYM obywatelom polskim – będącym w największej potrzebie. Udostępniono tym samym 100 miejsc na posiłki dla Polaków. Po przeprowadzonej weryfikacji osób zarejestrowanych w naszej fundacji wyłoniliśmy osoby będące w prawdziwej potrzebie, chore, bezdomne, z grupami inwalidzkimi – na miarę naszych możliwości, czyli 100 miejsc. Tym samym lista dostępnych miejsc została zamknięta”.
Jan Piontek, prezes fundacji WeźPomóż.pl w komentarzu dla Demagoga.
O tym, że w stołówce zjeść mogą zarówno Polacy jak i Ukraińcy przekonać się można w materiale Telewizji Echo24. Reportaż opublikowany 2 sierpnia 2022 roku (po wydarzeniach widocznych w filmie) nakręcony w jadłodajni przy ul. Poznańskiej zawiera wypowiedzi potrzebujących zarówno z Polski jak i Ukrainy, którzy na miejscu otrzymali posiłek.
Podsumowanie
Jadłodajnia przy ul. Poznańskiej 48 we Wrocławiu powstała w celu doraźnej pomocy uchodźcom z Ukrainy. Na prośbę fundacji udostępniającej budynek stołówka wydaje posiłki również Polakom. Osoby potrzebujące mogą otrzymać wsparcie także w innych miejscach w mieście.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter