Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Szansa zarobienia dużych pieniędzy? Nie, to scam
Ta oferta łatwych i szybkich pieniędzy to próba oszustwa.
Fot. Lindsey LaMont / Unsplash
Szansa zarobienia dużych pieniędzy? Nie, to scam
Ta oferta łatwych i szybkich pieniędzy to próba oszustwa.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku pojawił się post, których zachęca do wykorzystania algorytmu, który gwarantuje tzw. pasywny dochód, czyli bez zaangażowania w pracę.
- W rzeczywistości to próba internetowego oszustwa.
„Zarabianie dużych pieniędzy w Polsce jest dużo łatwiejsze, niż zarabianie małych” – słyszymy w nagraniu (czas nagrania 00:01) opublikowanym w poście, który pojawił się na fanpage’u Moje życie. Pod koniec filmu pojawia się plansza, na której można przeczytać: „Jak zarobić 9000 zł w Polsce? To nie jest filozofia” (czas nagrania 00:22). We wpisie znalazło się też wezwanie do kliknięcia w link (podajemy go w bezpiecznej wersji zarchiwizowanej) ,opublikowany w komentarzach.
Po obejrzeniu nagrania widz może odnieść wrażenie, że to mężczyzna widoczny na filmie osobiście zachęca do skorzystania z oferty zarabiania w sieci. Także komentarze pod wpisem wskazują, że niektórzy internauci dali się zwieść możliwości szybkiego i łatwego zarobku. „Nawet nie myślałаm, że mogę tu zarobić! bardzo wygodny program, pracuję w domu! Super!” – czytamy w jednym z komentarzy. W innym napisano: „Chcę podziękować, zarobiłam!”.
Podobny post został opublikowany także na fanpage’u Digital Time.
Kim jest mężczyzna widoczny na filmie? To przedsiębiorca, którego wypowiedź została zmanipulowana
Zawsze warto być ostrożnym w przypadku propozycji szybkiego, łatwego i pewnego zarobku, o czym wielokrotnie pisaliśmy na naszych łamach. Próba skorzystania z tego typu oferty może sprawić, że staniemy się ofiarami internetowych scamerów, czyli oszustów.
Podobne niebezpieczeństwo grozi osobom, które uwierzą w ofertę zaprezentowaną w omawianym wpisie.
Mężczyzna widoczny na nagraniu to przedsiębiorca Kacper Bisanz. Nagranie wykorzystane w poście pierwotnie pojawiło się na jego profilu na Tik Toku i nie ma nic wspólnego z zachętą do wzięcia udziału w proponowanym we wpisie programie inwestycyjnym.
Co więcej, na innych profilach Kacpra Bisanza w mediach społecznościowych (na Facebooku czy na Instagramie) nie ma żadnej informacji nt. algorytmu zapewniającego „pasywny dochód”, czyli bez zaangażowania w pracę.
Stronę stworzono z myślą o oszustwie
Podejrzenia powinien wzbudzić także fanpage Moje życie, na którym udostępniono post. Ten profil nie ma nic wspólnego z oficjalną stroną Kacpra Bisanza na Facebooku.
Okazuje się, że fanpage Moje życie powstał 28 marca 2023 roku w celu opublikowania wpisu z ofertą dochodu pasywnego. Wcześniej na stronie nie zamieszczono żadnego posta.
Strona uzyskała dwa polubienia i jest obserwowana przez dwie osoby. Natomiast oficjalny profil Kacpra Bisanza na Facebooku ma niemal maksymalną dopuszczalną liczbę znajomych, a dodatkowo obserwuje go ponad 2 tys. internautów.
Józef, czyli wirtualny asystent Elona Muska
Po kliknięciu w link (podajemy go w bezpiecznej wersji zarchiwizowanej) pojawia się chatbot, który przedstawia się jako Józef – „wirtualny asystent finansowy Elona Muska”.
Podsumowanie
Jak wykazaliśmy, post zachęcający do wykorzystania algorytmu rzekomo gwarantującego wysoki i pewny zarobek, to internetowe oszustwo.
Należy pamiętać, że klikanie w linki, które pochodzą z niepewnego źródła, mogą sprawić, że staniemy się ofiarą internetowych oszustów.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter