Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Szczepionki przechowywane w zwykłych kartonach? Fake news!
Fałszywa informacja na profilu Ukryte Terapie – Jerzy Zięba.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Szczepionki przechowywane w zwykłych kartonach? Fake news!
Fałszywa informacja na profilu Ukryte Terapie – Jerzy Zięba.
Na facebookowym profilu Ukryte Terapie – Jerzy Zięba pojawił się post ze zdjęciem kartonów, wewnątrz których – według treści posta– znajdować miały się szczepionki przeciw COVID-19. Ta sama treść pojawiła się również na profilu GlosGminny.pl.
W treści postów starano się wykazać, że w jednym z centrów medycznych w Rzeszowie (którego nazwy nie podano) szczepionki przeciw COVID-19 nie są przechowywane w należyty sposób, przy czym odwoływano się do wcześniej powstałych fałszywych informacji, które, na początku kampanii szczepień w Polsce, sugerowały, że zaszczepionym podawano nieprawidłowo przechowywane preparaty. W opublikowanym wpisie przeczytać można było, że:
„Pamiętacie, z jaką medialną pompą dotarł do Polski pierwszy transport zastrzyków? Jak to wszystko było przechowywane w temperaturze -80 st C?
Leży toto od tygodni, przy oknie w jednym z centrów „medycznych” w Rzeszowie… Czy nie powinno to być zutylizowane? Oczywiście nie w ludziach?
Czy coś w wymogach przechowywania się zmieniło?
Jeśli, jak to niektórzy piszą, to nie są szczepionki, to pokażcie mi dowód na istnienie tych zamrażarek!”
Na oryginalny post zareagowało ponad 4 tys. osób, a ponad 3 tys. udostępniło go na swoich profilach. Z komentarzy wynika, że wiele osób uwierzyło w przedstawioną treść. Zdecydowana mniejszość komentujących podawała w wątpliwość przedstawione informacje: „Wydaje mi się, że tam nie ma ampułek ze szczepionką tylko są tam gotowe zestawy i sprzęt do przygotowania i szczepienia….”, „Litości ludzie. To, co widzimy na zdjęciach to nie opakowania ze szczepionkami tylko pakietami logistycznymi potrzebnymi do prowadzenia prawidłowych szczepień oraz ich ewidencji” – pisała część internautów.
Zdjęcie nie przedstawia opakowań na szczepionki przeciw COVID-19. To zestawy do wykonywania szczepień
Na zdjęciu zamieszczonym przez profil Ukryte Terapie – Jerzy Zięba zauważyć można, że kartony mają naklejone etykiety wraz z widocznym podpisem „NEUCA”. W celu weryfikacji doniesień zwróciliśmy się do Grupy NEUCA, będącej dystrybutorem farmaceutyków w Polsce, z zapytaniem o to, czy w pudełkach rzeczywiście znajdowały się szczepionki. W odpowiedzi, której udzieliła rzeczniczka przedsiębiorstwa, dowiedzieliśmy się, że nie jest to prawdą:
„Pudełka widoczne na zdjęciu nie zawierają szczepionek przeciw COVID-19. Poza szczepionkami p/covid dystrybuujemy do Punktów Szczepień także pakiety akcesoriów niezbędnych do bezpiecznego wykonania szczepień, zawierające m.in. maseczki, strzykawki, gaziki, fartuchy flizelinowe, a także ulotki/ankiety dla pacjentów”.
Sybilla Walczyk, Rzecznik prasowy Grupy NEUCA
Z odpowiedzi, której udzieliła nam przedstawicielka Grupy NEUCA wynika, że już sama etykieta pudełek świadczy o tym, że opakowania nie zawierają szczepionek przeciw COVID-19. Problem tkwi jedynie w tym, że zdjęcie umieszczone w mediach społecznościowych nie ma tak dobrej jakości, a w konsekwencji trudniej jest się zorientować, co umieszczono w pudełku.
Rzeczniczka prasowa Grupy NEUCA przekazała nam, jak wygląda etykieta po zbliżeniu (widoczna poniżej) i jak wskazała: „Liczba »dawek« na etykiecie oznacza, że w danym pudełku znajdują się akcesoria do wykonania konkretnej liczby szczepień. Ten sposób pakowania akcesoriów pomaga personelowi medycznemu w sprawnym przeprowadzeniu procedury szczepienia”.
Instrukcje dot. przechowywania szczepionek Comirnaty od Pfizer/BioNTech
W przypadku szczepionek od koncernu Pfizer/BioNTech, którego dotyczyła sugestia, zgodnie z instrukcjami udzielanymi przez producenta szczepionki BNT162b2 (nazwa handlowa „Comirnaty”), produkt należy przechowywać w temperaturze od ‑90°C do ‑60°C (co umożliwiają specjalne zamrażarki), jednak w celu podania szczepionki należy ją wcześniej rozmrozić. Zgodnie z nowymi rekomendacjami rozmrożoną szczepionkę można przechowywać w fiolce w temperaturach od 2°C do 8°C, maksymalnie do 31 dni (wcześniej przez 5 dni), oraz do 2 godzin w temperaturze do 30°C przed jej podaniem. Szczepionki przeciw COVID-19 nie powinno się zamrażać ponownie.
Podsumowanie
Zdjęcie udostępnione przez Ukryte Terapie – Jerzy Zięba nie przedstawia opakowań ze szczepionkami przeciw COVID-19. W rzeczywistości są to zestawy do przeprowadzania szczepień, które nie zawierają preparatu gotowego do użycia, ponieważ ten zgodnie z instrukcjami od producenta powinien być przechowywany w innych warunkach.
Z wiarygodnymi informacjami na temat szczepionek na COVID-19 można zapoznać się na stronach Światowej Organizacji Zdrowia, Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Europejskiej Agencji Leków, a także w białej księdze pt. „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność”, opracowanej przez inicjatywę Nauka Przeciw Pandemii.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter