Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Szymon Hołownia opisuje swoje wykształcenie? To przeróbka
Fotografia pochodzi z czasów, zanim polityk został marszałkiem Sejmu.
fot. Facebook / Modyfikacje: Demagog
Szymon Hołownia opisuje swoje wykształcenie? To przeróbka
Fotografia pochodzi z czasów, zanim polityk został marszałkiem Sejmu.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Profil Historia, o której się nie mówi opublikował fotografię, na której widać Szymona Hołownię trzymającego kartkę z napisem: „Jak myślicie… czy matura obliguje mnie do zajmowania fotelu marszałka sejmu?”.
- Zdjęcie zostało przerobione. Jego oryginał pochodzi z 2019 roku z festiwalu Pol’and’Rock.
- Aby pełnić funkcję posła i marszałka sejmu nie trzeba mieć wykształcenia wyższego (art. 11). Obowiązuje kryterium wieku – najpóźniej w dniu wyborów trzeba mieć ukończone 21 lat.
13 listopada odbyło się inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji. Zgodnie z Konstytucją (art. 4) posłowie w głosowaniu wybrali nowego marszałka sejmu, którym został lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W krótkim czasie kandydatura ta spotkała się w mediach społecznościowych zarówno z aprobatą, jak i z krytyką. Nowy marszałek już doczekał się określeń takich jak „marszałek rotacyjny” czy porównań do Laleczki Chucky, postaci z horroru z lat 80. (choć nam bardziej pasuje porównanie z Evil Mortym z serialu „Rick i Morty”).
Dwa dni po wybraniu nowego marszałka na profilu Historia, o której się nie mówi pojawiło się zdjęcie, na którym rzekomo Hołownia podaje w wątpliwość swoją kandydaturę. Jak można wyczytać z białej kartki: „Jak myślicie… czy matura obliguje mnie do zajmowania fotelu marszałka sejmu?”.
Wpis w krótkim czasie zyskał sporą popularność, a pod zdjęciem zebrało się ponad 900 komentarzy oraz 1 tys. reakcji. Wśród opinii przeważają dyskusję na temat roli kryterium wykształcenia w pełnieniu funkcji publicznych [pisownia oryginalna]: „Przypominam,że Pan Holownia przez 5 lat.studiował psychologie,choć nie ukończył Widac, że te 5 lat przydało się w dniu wczorajszym i dzisiejszym w Sejmie”, „Może w końcu zacznie się doceniać osoby, które maja doświadczenie a nie tonę świadectw czasami nic nie wartych, albo kupionych”, „Jaki suweren taki prezydent, premier, sejm, państwo jego atrybuty i pozycja w świecie!”.
Skąd pochodzi zdjęcie Szymona Hołowni?
Zdjęcie z wpisu, na którym marszałek sejmu rzekomo podważa swoje kompetencje z powodu wykształcenia, nie jest pierwotną wersją fotografii. Dzięki wstecznej weryfikacji grafiką możemy z łatwością znaleźć oryginał, który w rzeczywistości pochodzi z 2019 roku. Hołownia trzyma na nim kartkę z napisem „Zakaz hodowli zwierząt na futro to kwestia serca”.
Zdjęcie pochodzi z festiwalu Pol’and’Rock, na którym to Szymon Hołownia wraz z Orestesem Kowalskim rozmawiali o relacjach człowieka ze zwierzętami. O wydarzeniu informowało m.in. Stowarzyszenie Otwarte Klatki, a zdjęcia ze spotkania dodawali jego uczestnicy.
Czy wykształcenie ma znaczenie przy funkcji marszałka?
Zgodnie z Konstytucją marszałek sejmu wybierany jest na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji sejmu spośród posłów wybranych do parlamentu. W ustawie zasadniczej nie ma kryterium dotyczącego wykształcenia marszałka. Nie ma go również wśród wymagań związanych z biernym prawem wyborczym. Osoba ubiegająca się o mandat poselski musi mieć ukończone 21 lat najpóźniej w dniu wyborów (art. 11).
W przeszłości zdarzyło się już, że funkcję marszałka sejmu pełniła osoba bez wyższego wykształcenia. Był to Marek Kuchciński z Prawa i Sprawiedliwości, który – podobnie jak Szymon Hołownia – ma wykształcenie średnie.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter