Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Talibowie uznali Kreml za organizację terrorystyczną? Fake news!
Posty przekazują fałszywe informacje.
Talibowie uznali Kreml za organizację terrorystyczną? Fake news!
Posty przekazują fałszywe informacje.
Fake news w pigułce
- Na Facebooku pojawiły się posty (1, 2, 3, 4, 5) informujące, że „talibowie uznali Kreml za organizację terrorystyczną i odwołali swoich ambasadorów”.
- Wpisy stanowią kopię posta na Twitterze udostępnionego przez Sebastiana Kucharczyka, radnego Starogardu Gdańskiego.
- Oficjalne źródła nie potwierdzają tych informacji, a wiadomość pojawiła się pierwotnie na satyrycznym koncie na Twitterze.
Na Facebooku pojawiły się posty (1, 2, 3, 4, 5), w których stwierdza się, że „talibowie uznali Kreml za organizację terrorystyczną i odwołali swoich ambasadorów”. Wpisy powielające tę informację pojawiły się w różnych grupach na portalu, m.in.: Zjednoczona Prawica Rzeczypospolitej oraz Wolna Polska.
Post, na którym opierają swoje wpisy pozostali użytkownicy mediów społecznościowych, opublikował na Twitterze Sebastian Kucharczyk, radny miasta Starogard Gdański z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
Jeden z użytkowników Facebooka, który udostępnił informację, jakoby talibowie mieli uznać Kreml za organizację terrorystyczną, dodał do niej opis zawierający słowa: „No proszę, nawet okrutni Talibowie uznali Putina i Kreml za terrorystów, odwołali ambasadorów i zerwali wszelkie stosunki z Rosją”.
Podobne przekazy w formie memów
Na Facebooku i Twitterze pojawiły się również posty, w których zamieszczany jest mem. Na grafice widoczne jest zdjęcie bojowników oraz tekst o treści: „Rosjanie poprosili talibów o broń pozostawioną przez Amerykanów. Talibowie odpowiedzieli, że nie wspierają terrorystów”. Pierwotnie obrazek został opublikowany w serwisie Demotywatory.
Talibowie nie uznali Kremla za organizację terrorystyczną – to informacja z satyrycznego konta
Jak donosi Konkret24, wiarygodne źródła nie potwierdzają ani uznania Kremla przez talibów za organizację terrorystyczną, ani odwołania przez nich ambasadorów.
Sebastian Kucharczyk, który rozpowszechnił fałszywą informację na Twitterze, przekazał portalowi, że wiadomość tę znalazł Facebooku.
Wiadomość o uznaniu Kremla za organizację terrorystyczną przez talibów i o odwołaniu ambasadorów znalazła się pierwotnie na Twitterze, gdzie została udostępniona 4 kwietnia 2022 roku przez profil o nazwie Pezduža.
W opisie konta znajdujemy informację, że „wszystkie posty są fikcją satyryczną, to nie są prawdziwe wiadomości”. Inne treści opublikowane przez Pezdužę to m.in.: informacja, że „Macron obiecał osobiście zadzwonić do każdego wyborcy, jeśli wygra wybory” oraz wpis głoszący, że „wszystkie dzieci w wieku szkolnym, które nie zdają egzaminu z języka angielskiego, są uznawane za agentów zagranicznych”.
Stare zdjęcia w błędnym kontekście
Fotografia dołączona do wpisu radnego Starogardu Gdańskiego została wykonana w 2019 roku. Pojawiła się w artykule na stronie kommersant.ru na temat konferencji w Moskwie, w której wzięli udział m.in. talibowie.
Z kolei zdjęcie użyte do stworzenia mema przedstawia talibskich bojowników w sali pałacu prezydenckiego w Kabulu i pochodzi z sierpnia 2021 roku, kiedy to mężczyźni wkroczyli do pałacu.
Aby samodzielnie sprawdzić, skąd pochodzi zdjęcie, wystarczy użyć jednej z wyszukiwarek obrazu, np. Google Grafika lub Yandex. Należy skopiować adres grafiki lub pobrać ją i wkleić do wyszukiwarki. Więcej na temat samodzielnej weryfikacji zdjęć możesz przeczytać w tej analizie.
Prawdziwe relacje między Rosją a talibami
Rosja należy do państw utrzymujących dobre relacje z talibami, od kiedy w sierpniu 2021 roku przejęli oni władzę w Afganistanie. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergier Ławrow w październiku ub.r. chwalił talibów za ich wysiłki na rzecz stabilizacji sytuacji wojskowo-politycznej w kraju.
Informacje z ostatnich tygodni również sygnalizują dobre relacje między Rosją a talibami. Pod koniec marca Kreml akredytował talibskiego dyplomatę w Rosji.
Wojna w Ukrainie może pomóc talibom
Co więcej, z analizy przeprowadzonej przez United States Institute of Peace wynika, że rosyjska inwazja na Ukrainę może pomóc talibom. Wojna w Europie odciąga uwagę świata od Afgańczyków, którzy również potrzebują podstawowych produktów takich jak żywność czy środki higieniczne, a przede wszystkim przywrócenia praw człowieka.
W świetle analizy talibowie mogą skorzystać na wojnie w Ukrainie, ponieważ nie jawią się już jako najbardziej znany agresor na świecie, co z kolei może prowadzić do uznania ich na arenie międzynarodowej.
Obecna sytuacja humanitarna w Afganistanie
Z raportu przygotowanego przez Integrated Food Security Phase Classification wynika, że ponad połowa Afgańczyków (22,8 mln) cierpi z powodu braku żywności. Z kolei Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) szacuje, że w 2022 roku 3,2 mln dzieci w Afganistanie będzie cierpieć z powodu ostrego niedożywienia, a milionowi z nich grozi śmierć.
Według danych Światowego Programu Żywnościowego na styczeń 2022 roku 95 proc. Afgańczyków cierpi z powodu niewystarczającej ilości pożywienia.
Z informacji udostępnionych przez Misję Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) wynika, że kobiety są nieproporcjonalnie bardziej dotknięte skutkami kryzysu w Afganistanie. Od czasu przejęcia władzy przez talibów kobietom odmawia się prawa do swobodnego przemieszczania się, utrudnia się dostęp do pracy, udziału w życiu publicznym i edukacji.
Podsumowanie
Informacje zamieszczane w mediach społecznościowych nie zawsze znajdują potwierdzenie w źródłach, nawet jeśli przekazuje je znana osoba czy polityk. Tak jest w przypadku analizowanych postów. Talibowie nie uznali Kremla za organizację terrorystyczną i nie odwołali swoich ambasadorów, a informacja na ten temat pochodzi z satyrycznego konta na Twitterze.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter