Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
To zdjęcie Rafała Trzaskowskiego z Wojciechem Jaruzelskim jest fałszywe
Na oryginalnej fotografii w miejscu Rafała Trzaskowskiego znajduje się córka Wojciecha Jaruzelskiego, Monika Jaruzelska.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
To zdjęcie Rafała Trzaskowskiego z Wojciechem Jaruzelskim jest fałszywe
Na oryginalnej fotografii w miejscu Rafała Trzaskowskiego znajduje się córka Wojciecha Jaruzelskiego, Monika Jaruzelska.
Jednym z najpopularniejszych rodzajów dezinformacji jest fotomontaż. Nowoczesna technologia daje wiele narzędzi, które umożliwiają nam manipulację obrazem. Nie potrzeba bardzo zaawansowanych programów, aby móc wykonywać proste zmiany. Fałszywe obrazy krążą po sieci, wprowadzając zamieszanie wśród jej użytkowników. Często łatwo dajemy się oszukać, zwłaszcza jeżeli osoba tworząca taką manipulację jest zaawansowanym użytkownikiem programów graficznych.
Nie zawsze jednak potrzeba doskonałych fałszywek, aby nabrać innych użytkowników sieci. Od paru dni krąży po niej zdjęcie, na którym możemy dostrzec Wojciecha Jaruzelskiego oraz Rafała Trzaskowskiego. Na Facebooku jest ono rozpowszechniane głównie pomiędzy indywidualnymi użytkownikami.
Autor opatrzył je wymownym komentarzem:
To zdjęcie mówi samo za siebie.
W komentarzach możemy znaleźć głosy osób, które wierzą w wiarygodność grafiki:
„Sami swoi komuchy”,
„Myślałem, że jest wyższy… hmmm”,
„O matko z córką to stoi z katem narodu polskiego”.
Niemniej jednak część odbiorców poddała w wątpliwość tę informację:
„A zrobione, gdzie i kiedy, z okazji czego? Proszę to podpisać, by było jasne iż to nie fejk.Bo szukam w necie, ale nie znajduję”.
Czy na tym zdjęciu Rafał Trzaskowski stoi obok Wojciecha Jaruzelskiego?
Nie, jest to fake news. Na oryginalnej fotografii możemy zobaczyć córkę Wojciecha Jaruzelskiego – Monikę Jaruzelską. Zdjęcie pochodzi z 2008 roku, zostało zrobione na warszawskich Powązkach podczas pogrzebu Mieczysława Rakowskiego.
W 2008 roku Trzaskowski był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. Wojciech Jaruzelski zmarł 25 maja 2014 roku. W tym czasie Rafał Trzaskowski był ministrem administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska. Pierwotne zdjęcie możemy znaleźć także w artykule na portalu dziennik.pl
Twarz Rafała Trzaskowskiego została nałożona raczej nieudolnie, przez co na fałszywce „przebijają się” z tyłu oryginalne włosy Moniki Jaruzelskiej. Najwyraźniej detal ten nie został jednak dostrzeżony przez użytkowników Facebooka, którzy rozpowszechniali tę nieprawdziwą grafikę.
W jaki sposób możemy znaleźć oryginalne zdjęcie?
Celem szybkiej weryfikacji podobnych treści warto korzystać z narzędzi typu TinEye czy Google Images, umożliwiających odwrócone wyszukiwanie obrazem.
Korzystając z TinEye, wystarczy skopiować zdjęcie bądź jego adres URL. Program następnie przeszuka bazę zdjęć dostępnych w Internecie i zwróci nam wyniki. W przypadku naszego wyszukiwania pojawiło się ich 23. Dzięki temu możemy odnaleźć oryginalne zdjęcie umieszczone w innych artykułach. Jest to świetna metoda weryfikacji wszelkich manipulacji obrazów umieszczanych w sieci.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter