Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
UEFA wydała zakaz stadionowy barw LGBT podczas Euro? Fake news!
Fałszywa informacja na temat decyzji organizatora Euro 2020 w sprawie symboli LGBT.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
UEFA wydała zakaz stadionowy barw LGBT podczas Euro? Fake news!
Fałszywa informacja na temat decyzji organizatora Euro 2020 w sprawie symboli LGBT.
Obserwowany przez ponad 87 tys. osób fanpage Prostu z mostu opublikował 4 lipca post, w którym poinformował, że podczas ćwierćfinałowego meczu Euro 2020 między Czechami i Danią obowiązywał wydany przez UEFA zakaz barw LGBT.
Na dowód opublikowano zdjęcia, na którym widzimy, że duńskim kibicom podczas rozgrywanego 3 czerwca 2021 roku na stadionie w Baku, stolicy Azerbejdżanu, stewardzi odbierają tęczową flagę, uznawaną za symbol ruchów LGBT. Informacja o zarekwirowaniu flag LGBT podczas meczu Czechy – Dania pojawiła się również na fanpage’u Prawdaobiektywna.
Post cieszy się dużą popularnością na Facebooku. Do 5 lipca polubiło go 1,4 tys. osób i zdobył ponad 150 komentarzy. „Tego typu flagi powinny być rekwirowane wszędzie, nie tylko na trybunach. Bez sentymentu! Dobrze by było przerabiać je na ścierki żeby to jeszcze jakoś wykorzystać, ale materiał kiepsko się wchłania” – czytamy w jednym z komentarzy. „Oczywiście ze dobrze . Czemu wszedzie na sile jest wciskana ta homopropaganda” – stoi w innym. „Won z flagą zaburzeń z aren sportowych won!” – napisał jeden z użytkowników Facebooka, udostępniając wspomniany post.
Co na to UEFA? „Tęczowa flaga jest symbolem tego, w co wierzymy”
Serwis The Athletic zdobył w tej sprawie komentarz UEFA, czyli Unii Europejskich Związków Piłkarskich, która jest organizatorem Euro 2020.
„UEFA nigdy nie poleciła stewardom w Baku – ani na żadnym innym stadionie – konfiskowania tęczowych flag. Badamy, co się stało i oczywiście skontaktujemy się z delegatem UEFA, oficerem bezpieczeństwa UEFA i władzami lokalnymi, aby to wyjaśnić.
Tęczowa flaga jest symbolem, który uosabia podstawowe wartości UEFA, promując wszystko, w co wierzymy – bardziej sprawiedliwe i egalitarne społeczeństwo, tolerancja wobec wszystkich, a UEFA zapewnia, że flaga została zwrócona kibicom”.
Warto zwrócić uwagę, że tegoroczne piłkarskie mistrzostwa Europy odbywają się w 11 państwach, które różnią się między sobą pod względem politycznym, społecznym i kulturowym. Azerbejdżan – jak wynika z raportu Human Rights Watch z 2017 roku – dopiero od 2000 roku nie traktuje związków tej samej płci jako przestępstwa, ale osoby LGBT nadal padają ofiarą przemocy ze strony policji, aresztowań i tortur.
Węgierski parlament natomiast przyjął w lipcu nowe prawo, wedle którego szkolne zajęcia podejmujące kwestie seksualności nie mogą „propagować zmiany płci” ani homoseksualizmu. W proteście przeciwko nowemu prawu, uchwalonemu w Budapeszcie, burmistrz Monachium chciał oświetlić stadion Allianz Arena kolorami tęczy na mecz między Niemcami a Węgrami. UEFA odmówiła.
Podczas turnieju UEFA EURO 2020 niemiecki kapitan bramkarz Manuel Neuer bronił z kolorową opaską w geście solidarności ze społecznością LGBT. UEFA wszczęła postępowanie w jego sprawie, które szybko zostało zamknięte, a sam piłkarz nie został ukarany.
Podsumowanie
Omawiany post to przykład fałszywej informacji. UEFA nie wydała podczas Euro 2020 stadionowego zakazu barw LGBT. Unia Europejskich Związków Piłkarskich prowadzi dochodzenie w sprawie odebrania duńskim kibicom tęczowej flagi przez stewardów na stadionie w Baku.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter