Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ukraina nie zarejestrowała swoich granic w ONZ? Propagandowy przekaz!
Granice ukraińskiego państwa zostały potwierdzone w połowie lat 90.
Ukraina nie zarejestrowała swoich granic w ONZ? Propagandowy przekaz!
Granice ukraińskiego państwa zostały potwierdzone w połowie lat 90.
fake news w pigułce
- Post na Facebooku zawiera informacje o rzekomym braku rejestracji granic Ukrainy w ONZ. To miałoby zostać przypomniane w oświadczeniu Sekretarza Generalnego ONZ w 2014 roku, a dodatkowo zgodnie z Memorandum Budapesztańskim granice Ukrainy miałyby rzekomo nie istnieć.
- Ówczesny Sekretarz Generalny ONZ nigdy nie podnosił kwestii rejestracji granic przez Ukrainę. Z kolei Memorandum Budapesztańskie zawiera zapis, w którym państwa deklarują uznanie granic Ukrainy. Podobne potwierdzenie znaleźć można także w innych traktatach.
Trwająca inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę przyniosła za sobą prawdziwą falę dezinformacji. W mediach społecznościowych mamy co chwilę do czynienia ze zmanipulowanymi nagraniami i fałszywymi doniesieniami (ich zestawienie możesz znaleźć na naszej stronie). Wśród różnego rodzaju fake newsów pojawiają się również takie jak te kwestionujące legalność granicy Ukrainy.
Jak opisał w poście jeden z użytkowników Facebooka: „Sekretarz Generalny ONZ stwierdził, że Ukraina nie złożyła wniosku o rejestrację granic od 1991 roku, więc państwo Ukraina nie istnieje…. (…) Zgodnie z Memorandum Budapesztańskim i innymi umowami, nie ma granic Ukrainy. Państwo Ukraina nie istnieje (i nigdy nie istniało!)”. Żadna z tych informacji nie jest jednak prawdziwa.
Sekretarz ONZ w żaden sposób nie odnosił się do rejestracji ukraińskiej granicy
W poście możemy przeczytać, że oświadczenie Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) Ban Ki-moona zostało wygłoszone w trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ 7 kwietnia. Tymczasem w archiwum spotkań Rady Bezpieczeństwa nie znajdziemy żadnej informacji o spotkaniu, które miałoby odbyć się tego dnia.
Jedyne spotkanie łączące Ban Ki-moona z kwestią ukraińską odbyło się 20 marca 2014 roku. Wtedy to właśnie Sekretarz Generalny ONZ spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w celu znalezienia pokojowego rozwiązania kryzysu na Ukrainie.
W relacji z tego spotkania nie znalazły się żadne wzmianki o kwestionowaniu ukraińskiej granicy.
Żadne państwo nie musi rejestrować swoich granic w ONZ
Fałszywe doniesienia o tym, że granice Ukrainy nie są zarejestrowane, są obecne w Internecie od 2014 roku. Wtedy już przyjrzał się im portal fact-checkingowy StopFake.org. Jak wykazał, nie istnieje taki termin jak „rejestracja granic w ONZ”.
Ukraina jest państwem oficjalnie uznanym w istniejących granicach de iure (według prawa). Ponadto granica lądowa pomiędzy Ukrainą a Rosją została ratyfikowana przez parlamenty obu krajów w 2004 roku.
Istniał, co prawda, nierozwiązany ostatecznie spór graniczny pomiędzy Ukrainą a Rosją, ale dotyczył on kwestii granicy morskiej na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej, i z powodu sprzeciwu Rosji nie przeprowadzono delimitacji.
Nie zmienia to jednak faktu, że sama Rosja uznawała ukraińską państwowość w ustalonych granicach. Zostało to pogwałcone w 2014 roku, kiedy Rosja bezprawnie anektowała Krym.
Memorandum Budapesztańskie potwierdziło ukraińską suwerenność i granice
Memorandum Budapesztańskie było dokumentem podpisanym w efekcie przystąpienia Ukrainy do układu o zakazie rozprowadzania broni jądrowej. Podpisany w grudniu 1994 roku dokument stanowi potwierdzenie ukraińskiej niepodległości, suwerenności oraz granic:
„Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zobowiązanie wobec Ukrainy, zgodnie z zasadami Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, do poszanowania niepodległości i suwerenności oraz istniejących granic Ukrainy”.
Podsumowanie
Informacje dotyczące braku rejestracji granic Ukrainy w ONZ są nieprawdziwe. Żadne z państw nie ma obowiązku tego robić. Dodatkowo Memorandum Budapesztańskie, jak i inne traktaty potwierdzają istnienie granic Ukrainy.
Fałszywe treści na ten temat są przejawem rozpowszechnianej w sieci antyukraińskiej propagandy, której celem jest podważenie nie tylko integralności terytorialnej Ukrainy, ale i samej ukraińskiej państwowości.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter