Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
WHO straszy zmianą klimatu? Wyjaśniamy
Informacjom przedstawionym w nagraniu brakuje prawidłowego kontekstu.
fot. Pixabay / Modyfikacje: Demagog
WHO straszy zmianą klimatu? Wyjaśniamy
Informacjom przedstawionym w nagraniu brakuje prawidłowego kontekstu.
Fake news w pigułce
- Na TikToku i na Facebooku pojawiło się nagranie (1, 2) o zestawie narzędzi przygotowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dla osób pracujących w systemie opieki zdrowotnej. Poradnik ma pomagać im w rozmawianiu na temat zmiany klimatu i jej skutków zdrowotnych.
- W filmie stwierdzono, że WHO opracowała dokument w celu wzbudzania u pacjentów lęku przed zmianą klimatu [czas nagrania 0:01].
- Zestaw narzędzi przygotowany przez WHO nie powstał po to, aby straszyć odbiorców.
- Celem publikacji jest przygotowanie do prowadzenia rozmów o zmianie klimatu. Skupia się ona na tym, jak się chronić przed konsekwencjami globalnego ocieplenia, oraz zwraca uwagę na pozytywne aspekty wprowadzanych rozwiązań.
Treści wprowadzające w błąd na temat zmiany klimatu powracają.
29 kwietnia 2024 roku na Facebooku udostępniono krótki film dotyczący dokumentu opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Publikacja zawiera zestaw narzędzi przeznaczony dla osób pracujących w sektorze opieki zdrowotnej. Poradnik ten ma być pomocą w prowadzeniu dialogu na temat zmiany klimatu i jej konsekwencji zdrowotnych. Autor nagrania stwierdził, że WHO stworzyła ten dokument, aby lekarze mogli wywoływać u pacjentów lęk przed zmianą klimatyczną [czas nagrania 0:01]. Film pojawił się również na TikToku.
Takie samo nagranie znajdziemy na Facebooku.
Treści opublikowane zarówno na Facebooku, jak i na TikToku zdobyły dużą popularność. Nagranie na Facebooku wyświetlono ponad 57 tys. razy, a na TikToku uzyskało ok. 110 komentarzy. W jednym z nich czytamy [pisownia oryginalna]: „jedno pytanie, kto wierzy oszołomom z WHO”, w innym napisano: „dokładnie psychopaci, chciwe nieuki, i zadufani totalitaryści= śmieci dorwały się do władzy.
Co zawiera dokument przygotowany przez WHO?
WHO opublikowała zestaw narzędzi i porad dla każdego, kto pracuje w dziedzinie zdrowia lub nauki.
Celem dokumentu jest przygotowanie takich osób do rozmów o zmianie klimatu oraz o tym, jak chronić się przed jej skutkami. Zestaw ma być również pomocą w prowadzeniu komunikacji na temat pozytywnych aspektów zdrowotnych płynących z wprowadzanych rozwiązań klimatycznych.
W poradniku znajdziemy także informacje dotyczące wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej (s. 16), m.in.: że opieka lekarska będzie jeszcze bardziej potrzebna, kiedy skutki zdrowotne zmiany klimatu zaczną pojawiać się coraz częściej. W takiej sytuacji systemy opieki zdrowotnej mogą spotkać się z dużym obciążeniem (s. 16).
Zgodnie z treścią publikacji (s. 17): „redukcja emisji gazów cieplarnianych się opłaca. Na każdego wydanego dolara przypadają około 2 dolary zaoszczędzone na kosztach opieki zdrowotnej”.
WHO nie dąży do straszenia ludzi zmianą klimatu
W omawianym filmie słyszymy następujące twierdzenie: „WHO apeluje do lekarzy, aby bardziej promowali, uwaga, lęk przed zmianami klimatycznymi. Serio, przygotowali cały dokument z instrukcjami, w których możemy dowiedzieć się o sugestiach i sformułowaniach, jakich lekarz może używać, by przekonać pacjenta. Na przykład: »zmiany klimatyczne już nadchodzą i już widzę ich wpływ na zdrowie moich pacjentów«” [czas nagrania 0:01].
Poradnik, opracowany przez WHO we współpracy z innym organizacjami, nie ma na celu zastraszania ludzi zmianą klimatu i jej konsekwencjami.
We wskazanym dokumencie czytamy (s. 13):
„Zestaw narzędzi może być wykorzystywany przez każdego pracownika opieki zdrowotnej, który chce rozmawiać o zmianie klimatu. Osoby te mogą pomagać społecznościom zrozumieć, w jaki sposób zmiana klimatu wpłynie na zdrowie i jak się chronić przed jej skutkami. Pracownicy ochrony zdrowia mogą również wyjaśniać ogromne korzyści zdrowotne wynikające z wdrożenia rozwiązań klimatycznych, takie jak czystsze powietrze, chłodniejsze miasta i społeczności przygotowane na ekstremalne warunki pogodowe”.
Czy zmiana klimatu jest tematem do dyskusji?
Jak słyszymy w filmie: „ciekawy jest podpunkt dziesiąty »nie dyskutuj o nauce, nie daj się wciągnąć w rozmowy kwestionujące naukę o klimacie. To nie podlega dyskusji«. Brzmi sekciarsko” [czas nagrania 0:21].
W zestawie narzędzi znajdziemy dziesięć porad dotyczących tego, jak pracownicy opieki zdrowotnej powinni rozmawiać o klimacie i zdrowiu (s. 26). Punkt 10 brzmi:
„Nie wdawaj się w dyskusje o nauce. Nie daj się wciągnąć w rozmowy kwestionujące naukę o klimacie. To nie podlega dyskusji. Jeśli rozmowa zejdzie na ten temat, przekieruj ją z powrotem do swojej profesjonalnej wiedzy i powiązań między zmianą klimatu a zdrowiem”.
Faktem jest, że zmiana klimatu istnieje i jest spowodowana działalnością człowieka. Większość organizacji zajmujących się nauką i klimatem uważa podobnie i potwierdza to stanowisko.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter