Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Zdemontowany maszt „5G” w Peru powodował choroby? Fałsz!
Wideo przedstawia sytuację, która wydarzyła się, zanim pojawiły się pierwsze przypadki COVID-19 i technologia 5G w Peru.
Zdemontowany maszt „5G” w Peru powodował choroby? Fałsz!
Wideo przedstawia sytuację, która wydarzyła się, zanim pojawiły się pierwsze przypadki COVID-19 i technologia 5G w Peru.
FAKE NEWS W PIGUŁCE:
- Post na Facebooku zawiera nagranie mające rzekomo przedstawiać demontaż anteny 5G w jednej z peruwiańskich miejscowości. Maszt miał powodować choroby, a po jego zniknięciu miał zniknąć także COVID-19.
- Demontaż anteny przedstawionej w poście został przeprowadzony w listopadzie 2019 roku, czyli przed wybuchem pandemii. W czasie usuwania masztu technologia 5G nie była jeszcze wprowadzona w Peru.
Technologia 5G i pandemia koronawirusa to połączenie, które co jakiś czas pojawia się w mediach społecznościowych. W Demagogu analizowaliśmy i obalaliśmy doniesienia łączące stawianie masztów telekomunikacyjnych z pojawianiem się nowych ognisk choroby. W przestrzeni internetowej wciąż jednak pojawiają się nowe, sensacyjne doniesienia na ten temat.
Jedno z ostatnich dotyczy Miraflores, jednej z dzielnic Limy, stolicy Peru. Jak opisuje post na Facebooku, tamtejsza gmina miała zostać zmuszona przez obywateli do usunięcia wieży 5G, która „była zakamuflowana jako drzewo”. Wcześniej mieszkańcy „cierpieli z powodu nietypowego zapalenia płuc i rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego”. Jak opisuje wpis, w efekcie usunięcia masztu: „zniknął srooowid”. Do posta załączone zostało nagranie wideo mające rzekomo przedstawiać usunięcie niebezpiecznej infrastruktury.
Jak się okazuje, decyzja o usunięciu wieży telekomunikacyjnej wydana została przed wybuchem pandemii COVID-19. W momencie, kiedy technicy rozbierali maszt, technologia 5G nie była jeszcze w Peru wprowadzona.
Nagranie przedstawiające usunięcie masztu pochodzi z 2019 roku
Poszukiwania oryginalnego nagrania zamieszczonego w poście rozpoczęliśmy od wstecznego wyszukiwania obrazem z wykorzystaniem poszczególnych klatek filmu. Kiedy metoda ta nie dała rezultatu, postanowiliśmy skupić się na słowach kluczowych. Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „Peru Miraflores 5G” udało nam się zlokalizować pierwotny materiał.
Wideo z usuwania masztu telekomunikacyjnego zostało opublikowane 30 listopada 2019 roku na kanale RPP Noticias. Jest to youtubowe konto „Radio Programas del Perú”, czyli jednej ze stacji radiowo-telewizyjnych w tym kraju. Nagranie zostało podpisane jako: „Miraflores: Gmina zdemontowała antenę, która została nielegalnie zainstalowana przed parkiem”.
Opis oryginalnego materiału tłumaczy kontekst sytuacji
W opisie nagrania znajdziemy link do artykułu, w którym wyjaśniony zostaje kontekst wideo. Jak się okazało, po trwającym ponad dwa miesiące procesie administracyjnym gmina Miraflores zdemontowała nielegalnie zamontowaną antenę komunikacyjną. 30-metrowa konstrukcja została postawiona przez firmę Coar North SAC na potrzeby transmisji komórkowych.
W czasie dochodzenia udowodniono, że maszt pojawił się w okolicy bez zgody mieszkańców oraz lokalnych władz. Artykuł informuje także, że mieszkańcy składali skargi na firmę, która jednak odrzucała ich żale. Ostatecznie sprawa zakończyła się demontażem anteny.
W żadnym miejscu artykułu nie znajdziemy informacji o niezadowoleniu mieszkańców skierowanym przeciwko władzom gminy. Nie znajdziemy w nim również doniesień o licznych chorobach. Ponadto nie pojawiają się także szczegóły dotyczące technologii 5G.
Testy technologii 5G rozpoczęły się dwa lata po publikacji nagrania
Facebookowy post informuje, że usunięty w Miraflores maszt obsługiwał technologię 5G. Jest to jednak niemożliwe, ponieważ w momencie publikacji nagrania tego typu rozwiązania techniczne nie były jeszcze obecne w Peru.
Informacje o pozwoleniu na użytkowanie sieci 5G w tym kraju znajdziemy w komunikacie opublikowanym na stronie rządowej z 13 kwietnia 2021 roku. Wdrożenie technologii skomentował wiceminister łączności Diego Carrillo:
„Ocenę przeprowadzono w około cztery tygodnie, rekordowy czas w porównaniu z poprzednimi ocenami. Szybkość (podjęcia decyzji – przyp. Demagog) była konieczna ze względu na obecną sytuację, w której użytkownicy domagają się coraz większej przepustowości”.
Wstępnie technologia ta została wdrożona w Limie, a także w sześciu innych prowincjach Peru.
Podsumowanie
Maszt usunięty w Peru nie był odpowiedzialny za przypadki zachorowań na COVID-19 w Miraflores. Demontaż wieży został przeprowadzony przed wybuchem pandemii koronawirusa. Nagranie zostało wykonane jeszcze zanim technologia 5G została wprowadzona w tym kraju. O sprawie informował także portal fakehunter.pap.pl.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter