Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Zdjęcie kobiety palącej na noszach nie ma nic wspólnego z pandemią COVID-19
Zdjęcie pochodzi z 2018 roku.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Zdjęcie kobiety palącej na noszach nie ma nic wspólnego z pandemią COVID-19
Zdjęcie pochodzi z 2018 roku.
Dezinformacja to również treści publikowane bez uwzględnienia ich oryginalnego kontekstu. Zdjęcie przedstawiane jako odnoszące się do bieżących wydarzeń, mimo że zostało wykonane w zupełnie innych okolicznościach, jest jednym z rodzajów fałszywych informacji.
7 listopada na Facebooku opublikowano fotografię, na której widzimy kobietę na noszach palącą papierosa. Post opatrzono podpisem: „Papierosek w przerwie podczas robienia propagandy…zapewne papieros dodatkowo leczy covida…”
Post doczekał się ponad 1,1 tys. udostępnień. W komentarzach przeważały głosy osób wątpiących w istnienie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 (pisownia oryginalna): „Taki chory , ustawka”, „Będą wypuszczane kolejne medialne pandemię, tak plus minus przez 10 lat , tak więc nic nie świadome ludki będą się szczepić po kilka razy w roku , aż trafią do przycmentarnej kostnicy”, „Kolejny aktor” czy „Durni z ludzi robią,a z siebie jeszcze większych”.
Jak było w rzeczywistości?
Chcąc zweryfikować, kiedy dane zdjęcie pojawiło się w sieci, możemy skorzystać z odwrotnego wyszukiwania oferowanego przez Google Images, Yandex albo TinEye. W ten sposób dowiadujemy się, że fotografia przedstawiająca kobietę z papierosem na noszach pojawiła się w sieci w maju 2018 roku. Wyszukiwarka TinEye pokazuje, że 2 maja 2018 roku ukazało się ono na stronie thehive.com. Jak udało się ustalić portalowi Konkret24, zdjęcie zostało zrobione przez jednego z internautów i udostępnione na Facebooku, a następnie przesłane do jednego z rumuńskich portali. Niestety nie jest już ono dostępne.
Sprawę opisał portal Observatornews.ro w artykule „Scene revoltătoare la Urgenţe! Un pacient a fost surprins în timp ce fuma pe targă după ce a ajuns cu ambulanţa la spital”, czyli „Skandaliczne sceny na oddziale ratunkowym! Pacjentka została przyłapana na paleniu na noszach po przybyciu karetką do szpitala”.
Jak podaje portal Observatornews.ro, zdjęcie zostało wykonane 25 kwietnia 2018 roku na Oddziale Ratunkowym szpitala w Giurgiu. W artykule możemy przeczytać, że:
To wszystko wydarzyło się (…) przed oddziałem ratunkowym szpitala w Giurgiu, do którego pacjentkę przywieziono karetką po zadzwonieniu na unikalny numer alarmowy 112 z prośbą o pomoc lekarską, ponieważ kobieta źle się czuła. Ludzie przed szpitalem byli oszołomieni widząc, jak pacjentka pali i bez powodu korzysta z pomocy personelu medycznego.
Podsumowanie
Wykorzystanie zdjęcia z pominięciem oryginalnego kontekstu, w tym źródła, jest dezinformacją. Wprowadzanie innych użytkowników mediów społecznościowych w błąd, zwłaszcza w czasie pandemii, może mieć bardzo negatywne skutki. Wątpienie w istnienie koronawirusa, który zmienił funkcjonowanie całego świata, jest nieracjonalne. Krytyczne myślenie stanowi podstawę funkcjonowania w sieci, dlatego zanim podamy dalej informację, powinniśmy sprawdzić, czy jest prawdziwa w przynajmniej dwóch, niezależnych źródłach.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter