[Konkret 17.] Brak religii na świadectwie szkolnym
[Konkret 17.] Brak religii na świadectwie szkolnym
Ocena z religii zostanie wykreślona ze świadectw szkolnych.
MEN proponuje wykreślić religię ze średniej
Zgodnie z par. 18 ust. 2 rozporządzenia w sprawie oceniania roczne oceny z religii, etyki i zajęć dodatkowych wlicza się do średniej ocen na koniec roku szkolnego. Uwzględnia się je także przy ustalaniu średniej na koniec szkoły (par. 19 ust. 2).
Pod koniec stycznia na stronie Rządowego Procesu Legislacyjnego pojawił się projekt nowelizacji tego rozporządzenia. Jednym z jego celów jest usunięcie słów „religię lub etykę” z wyżej wspomnianych przepisów.
Jak uzasadnia Ministerstwo Edukacji Narodowej, nie ma sensu, by ocenę z religii lub etyki uwzględniać w średniej ocen, skoro są to zajęcia nieobowiązkowe, z których uczeń w każdej chwili może zrezygnować. Nowe przepisy miały zacząć obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025.
Katecheci przeciwni propozycjom MEN
Do projektu na etapie konsultacji publicznych swoje opinie przesłali m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego, Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich. Odnoszą się oni jednak nie do części nowelizacji o średniej ocen, lecz do tej o ograniczeniu prac domowych.
Swoje zdanie wyrazili w liście otwartym nauczyciele religii z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ich zdaniem proponowana zmiana deprecjonuje pracę katechetów i uderza w dobrze pracujących na lekcjach uczniów.
Także zdaniem Konferencji Episkopatu Polski ocena z religii spełnia standardy właściwe dla pozostałych ocen szkolnych. Biskupi zwrócili uwagę na znaczenie wychowawcze nauczania religii, a także na obecne na tym przedmiocie treści związane m.in. z historią i wiedzą o kulturze. Ich zdaniem wysiłek uczniów na lekcjach powinien więc zostać doceniony.
Od 1 września 2024 religia nie wlicza się do średniej
Po konsultacjach rozporządzenie ostatecznie przyjęto – dokładnie 100 dni od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska. Trzy dni później opublikowano je w Dzienniku Ustaw.
Nowe przepisy weszły w życie 1 września 2024 roku. Na ich mocy od od roku szkolnego 2024/2025 religia i etyka nie wliczają się do średniej z ocen.
Nieuwzględnianie w średniej to nie usunięcie ze świadectw
Obietnica Koalicji Obywatelskiej dotyczy jednak dosłownego usunięcia religii ze świadectwa, a nie ze średniej. Wygląd świadectw szkolnych reguluje inne rozporządzenie.
W obecnym brzmieniu rozporządzenia w sprawie świadectw przewiduje się miejsce przeznaczone na ocenę z religii/etyki. Jeżeli uczeń nie uczęszczał na żadne z nich, wpisuje się obok poziomą kreskę. Gdy uczeń uczęszczał na religię lub etykę, wpisać należy ocenę z jednego lub obydwu przedmiotów (par. 25 ust. 6).
Informacja o tej ocenie znajduje się na odwrocie świadectwa, pod informacją o ocenie zachowania (s. 88). W systemie Rządowego Centrum Legislacyjnego nie znajduje się projekt nowelizacji tego rozporządzenia.
Religia na świadectwie jest, ale ocena nie ma znaczenia
Podsumowując, można uznać, że władza podjęła w wyznaczonym terminie działania zmierzające do usunięcia religii ze średniej ocen. Nic nie wiadomo jednak o pracach nad całkowitym wykreśleniem religii ze świadectw.
Obietnicę oceniamy więc jako częściowa zrealizowaną.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter