[Konkret 29.] Działania związane z granicą polsko-białoruską
[Konkret 29.] Działania związane z granicą polsko-białoruską
Zapewnimy finansowanie z UE na obronę polskiej granicy z Białorusią. Zlikwidujemy szlak przemytników przechodzących z Bliskiego Wschodu przez Białoruś do Polski i dalej UE.
Modernizacja zapory na granicy z Białorusią
16 lutego Donald Tusk podczas konferencji z premierem Finlandii Petteri Orpo poinformował o modernizacji zapory na granicy polsko-białoruskiej. Polski premier podjął tę decyzję wspólnie z szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Tusk zapowiedział, że przeznaczy na to „odpowiednie środki”.
Nie wiemy nic o finansowaniu tej inwestycji ze środków unijnych. W 2021 roku, gdy zapadła decyzja o budowie zapory, Komisja Europejska sprzeciwiała się wykorzystania na ten cel unijnych pieniędzy.
Kolejne zatrzymania w związku z przemytem
22 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali obywatela Ukrainy zaangażowanego w organizowanie nielegalnego przekraczania granicy. Do tego dnia w całym roku 2024 udało się zatrzymać 15 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekraczaniu granicy polsko-białoruskiej.
W kolejnych dniach na stronie SG informowano o zatrzymaniu kolejnych osób: kuriera przewożącego trzech obywateli Indii z granicy litewskiej i Estończyka przewożącego pięciu obywateli Afganistanu.
O podobnych sprawach Straż Graniczna donosiła także w 2023 i 2022 roku (1,2,3). Rząd nie ogłosił żadnego nadzwyczajnego planu likwidacji szlaku przemytników.
Przemytnicy są ciągle łapani, a pieniędzy z Unii nie załatwiono
Wyżej opisane fakty wskazują na to, że proceder przemytu wciąż musi być zwalczany przez Straż Graniczną. Wzmocnienie zapory na granicy z Białorusią ma się odbyć, ale nie wiadomo nic o unijnych środkach, które miałyby w tym pomóc.
Obietnica nie została zrealizowana.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter