[Konkret 30.] Zniesienie limitów NFZ w lecznictwie szpitalnym
[Konkret 30.] Zniesienie limitów NFZ w lecznictwie szpitalnym
Zniesiemy limity NFZ w lecznictwie szpitalnym, dzięki czemu znacząco skróci się czas oczekiwania na konsultacje i zabiegi.
Zniesienie limitów, ale tylko w hospicjach
29 marca 2024 roku prezes NFZ Filip Nowak podpisał zarządzenie, które znosi limity finansowania w leczeniu pacjentów w hospicjach stacjonarnych, oddziałach medycyny paliatywnej, hospicjach domowych i poradniach medycyny paliatywnej. Zmiany obowiązują od 1 kwietnia.
Nowe zarządzenie z 29 maja również nie przewiduje limitów.
Minister sceptyczna wobec znoszenia limitów
Wcześniej, 1 lutego 2024 roku w programie TVP Info „Gość Poranka” minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła, że „zniesienie limitów nie jest celem samym w sobie”, po czym dodała, że „takie zniesienie jednorazowe niczego nie zmieni, bo przecież nasi poprzednicy znieśli limity w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej i to nie zdało egzaminu”.
Rzeczywiście tak było – pisaliśmy o tym przy rozliczaniu ostatnich 50 obietnic PiS. Limity na opiekę ambulatoryjną zniesiono, a jednak średni czas oczekiwania na wizytę się wydłużył.
W leczeniu szpitalnym limity wciąż obowiązują
Nie możemy zaliczyć zniesienia limitów w opiece paliatywnej i hospicyjnej do realizacji obietnicy ich zniesienia w lecznictwie szpitalnym. Zasady finansowania leczenia szpitalnego są regulowane osobnym zarządzeniu prezesa NFZ.
10 października w Sejmie debatowano na temat sytuacji polskich szpitali. Poseł Konfederacji Krzysztof Mulawa przytoczył przykłady szpitali w Lubaczowie, Koninie, Żywcu i kilku innych miastach, które musiały odwołać umówione wizyty ze względu na brak środków z NFZ (s. 25).
Jak tłumaczył wtedy wiceminister zdrowia Marek Kos, problem wynika z przekraczania limitu świadczeń. NFZ nie jest w stanie zapłacić za większą liczbę świadczeń niż za tą na którą umówił się ze szpitalem. W latach 2022-2023 wyjątkowo miało być to możliwe przez zapasy, jakie NFZ zgromadził w trakcie epidemii COVID-19, gdy wielu pacjentów odwoływało wizyty (s. 26). Limity świadczeń wciąż więc występują i w niektórych miejscach powodują kłopoty.
Inny pomysł na skrócenie kolejek
Ministerstwo Zdrowia jest więc sceptyczne wobec całkowitego znoszenia limitów, choć ostatecznie zdecydowano się na zniesienie ich w odniesieniu do opieki paliatywnej. Dlatego obietnicę oceniamy na częściowo zrealizowaną.
Warto jednocześnie podkreślić, że resort opracował inny pomysł na skrócenie oczekiwania na wizytę u lekarza. Obecnie trwa pilotaż centralnej e-rejestracji, który potrwa do czerwca 2025 roku. Ministerstwo zapowiedziało, że w dłuższej perspektywie ten system wpłynie na skrócenie czasu oczekiwania na wizytę lekarza.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter