[Konkret 40.] Stworzenie systemu usług asystenckich
[Konkret 40.] Stworzenie systemu usług asystenckich
Stworzymy system usług asystenckich dla osób niesamodzielnych, w ramach którego profesjonalni, certyfikowani opiekunowie będą wspierali osoby niesamodzielne. W ciągu pierwszych 100 dni złożymy projekt ustawy i rozpoczniemy szkolenia i certyfikacje.
Plany wprowadzenia ustawy o asystencji osobistej nie są niczym nowym. Informacje na ten temat można znaleźć np. w artykule Polskiej Agencji Prasowej z lipca 2021 roku. Prezydent Andrzej Duda zapowiadał wtedy, że odpowiedni projekt trafi do Sejmu do końca roku.
Ostatecznie prezydencki projekt ustawy trafił do konsultacji społecznych jesienią 2023 roku, a 4 marca 2024 roku został skierowany do Sejmu.
Prezydent wniósł swój projekt ustawy
Jak czytamy w projekcie, ma on na celu systemowe uregulowanie w Polsce korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami z usługi asystencji osobistej. Ma to trwale umożliwić takim osobom pełne, samodzielne życie poprzez indywidualne wsparcie w załatwianiu codziennych spraw (s. 22).
Zgodnie z założeniami rozwiązanie to ma być finansowane z budżetu państwa oraz dostępne w każdym powiecie (s. 28). Usługa jest skierowana do uprawnionych osób, które skończyły 18 lat. Takie osoby będą mogły liczyć na wsparcie w postaci od 40 do 200 godzin wsparcia w ciągu miesiąca (art. 4 ust. 1 i 2).
Prezydencki projekt dopiero 1 października 2024 roku trafił do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Komisja do tej pory się nim nie zajęła. Nie znalazł się on w jej planie pracy.
Projekt rządowy z opóźnieniem. Nie trafił jeszcze do Sejmu
Rząd Donalda Tuska spóźnił się z własnym projektem ustawy. Dopiero z końcem listopada 2024 roku do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił opis projektu ustawy o asystencji osobistej. 10 grudnia projekt pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji i obecnie jest na etapie opiniowania.
Proponowanie przez rząd rozwiązania przewidują m.in. swobodę wyboru przez osobę z niepełnosprawnością podmiotu świadczącego dla niej asystencję osobistą (art. 10). Będzie można wybrać między asystencją organizowaną przez powiat, a usługą organizacji pozarządowej wpisanej do specjalnego rejestru (art. 26). Projekt przewiduje też możliwość samodzielnego zatrudniania asystenta osobistego przez osobę z niepełnosprawnością (art. 14).
Według rządowej propozycji, w odróżnieniu od projektu prezydenckiego, asystencja ma być dostępna już dla osób, które ukończyły 13. rok życia (art. 4 ust. 1 pkt 2).
Pracę nad projektem ustawy w ramach rządu to jednak zbyt mało, aby uznać, że obietnica została wypełniona. Z racji, że projekt ustawy nie trafił do Sejmu i to wyznaczonym terminie, obietnicę oceniamy jako niezrealizowaną.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter