[Konkret 69.] Publikacja białej księgi finansów publicznych
[Konkret 69.] Publikacja białej księgi finansów publicznych
Przywrócimy przejrzystość finansów publicznych. Przedstawimy białą księgę stanu finansów publicznych na koniec 2023 r. Winnych przestępstw urzędniczych pociągniemy do odpowiedzialności. W ciągu 100 dni ujawnimy plany finansowe i wszystkie wydatki funduszy poza budżetem.
Domański: opublikujemy białą księgę finansów państwa do miesiąca od czasu powołania rządu
Tuż po wyborach Andrzej Domański z Koalicji Obywatelskiej zapowiadał, że „nie później niż w miesiąc po powołaniu rządu” zostanie opublikowana obiecana w „100 konkretach” biała księga stanu finansów publicznych.
Domański zapowiedział, że biała księga finansów państwa będzie zawierała dwa główne elementy. Pierwszym będzie szczegółowy opis stanu finansów publicznych, a drugim elementem będzie analiza przejawów niegospodarności ze strony PiS.
Ewidencja przejawów niegospodarności ze strony PiS, według Domańskiego, ma zawierać informacje o konkretnych wydatkach, które były nieuzasadnione, niepotrzebne lub nieefektywne. Będziemy też wskazywać, gdzie były poukrywane pieniądze, które mogłyby zostać wykorzystane do poprawy sytuacji finansów publicznych – dodał.
Biała księga finansów publicznych wciąż nie stała się faktem
20 marca media obiegła informacja [1,2,3] o tym, że biała księga finansów publicznych jest już gotowa. Źródłem był serwis money.pl, który powoływał się na „wysoko postawionego urzędnika Ministerstwa Finansów”.
W artykule czytamy, że księga jest już na ukończeniu i wkrótce zostanie podana do informacji publicznej.
Pomimo zapowiedzi rządu biała księga finansów publicznych nie została przedstawiona w ciągu pierwszych stu dni rządu. W związku z tym obietnicę oceniamy jako niezrealizowaną.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter