[Konkret 85.] Stworzenie możliwości dla lokalnych wspólnot energetycznych
[Konkret 85.] Stworzenie możliwości dla lokalnych wspólnot energetycznych
Umożliwimy stworzenie 700 lokalnych wspólnot energetycznych generujących własny, tańszy prąd.
Obywatelskie społeczności energetyczne
Lokalne wspólnoty energetyczne to sposób na współpracę przy produkcji energii w ramach małych kooperatyw lub dużych spółdzielni.
Wspólnoty są tworzone w państwach Unii Europejskiej w ramach projektu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”. Dzieje się to na mocy dyrektywy w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych oraz dyrektywy w sprawie wspólnych zasad runku wewnętrznego energii elektrycznej.
W 2019 roku do polskiego porządku prawnego wprowadzono pojęcie spółdzielni energetycznych, a w 2023 roku przyjęto przepisy regulujące działalność obywatelskich społeczności energetycznych.
Nowelizacja prawa energetycznego
W lipcu ubiegłego roku Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo energetyczne. Dodany został m.in. rozdział 2e „Obywatelskie społeczności energetyczne”, w którym znajdują się przepisy regulujące działalność tych społeczności.
Wspomniana nowelizacja została przyjęta za poprzedniej kadencji Sejmu. Przepisy dotyczące kooperatyw energetycznych wejdą w życie dopiero w sierpniu 2024 roku, a więc nie są jeszcze w mocy.
Spółdzielni i wspólnot powstało do tej pory niewiele
Nie natrafiliśmy na informacje o powstaniu w Polsce 700 wspólnot energetycznych. Przepisy ułatwiające i regulujące ich prowadzenie nie są jeszcze w mocy, a co więcej zostały przyjęte za poprzedniej władzy.
Na tej podstawie oceniamy obietnicę jako niezrealizowaną.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter