Podwyższenie drugiego progu podatkowego – obietnice Karola Nawrockiego
Podwyższenie drugiego progu podatkowego – obietnice Karola Nawrockiego
![]()
Również 6 sierpnia 2025 r. złożę do Sejmu projekty ustaw zawierające następujące rozwiązania: podwyższenie II progu podatkowego – podwyższenie drugiego progu do 140 000 zł.
[Aktualizacja 12.08.2025]
- 11 sierpnia 2025 roku do Sejmu wpłynął prezydencki projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Zakłada on podwyższenie drugiego progu podatkowego o 20 tys. zł.
- Zgodnie z projektem Karola Nawrockiego przy rocznym dochodzie powyżej 140 tys. zł podatek wyniósłby 13,2 tys. zł, należne w pierwszym progu dochodowym, oraz dodatkowe 32 proc. od każdej złotówki powyżej 140 tys. (art. 1).
- Aktualnie stawka podatku w drugim progu podatkowym wynosi 32 proc. od nadwyżki powyżej 120 tys. zł. Do tej kwoty należy doliczyć jeszcze podatek należny w pierwszym progu podatkowym w wysokości 10,8 tys. zł (art. 27).
- Przy obecnych przepisach osoba zarabiająca rocznie 130 tys. zł rozlicza się według drugiego progu podatkowego, w ramach którego musi zapłacić 14 tys. zł podatku.
- Gdyby rozwiązanie proponowane przez Karola Nawrockiego weszło w życie, podatnik zarabiający 130 tys. zł zapłaciłby tylko standardową stawkę PIT w wysokości 12 proc. pomniejszoną o 3,6 tys. zł. W tym wypadku podatek to 12 tys. zł.
- Obietnice Karola Nawrockiego uznajemy za zrealizowaną z opóźnieniem, ponieważ prezydent przedłożył obiecany projekt ustawy, ale nie w deklarowanym przez siebie terminie.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter